Leczenie kanałowe – Nie ma czego się bać!

leczenie kanalowe zebaLeczenie kanałowe czy zatrucie zęba - brzmi groźnie, ale już nie boli.

Leczenie kanałowe.

Obecnie stomatologia specjalistyczna jest dużo bardziej rozwinięta aniżeli kilka lat temu. Kiedyś w momencie, gdy ząb był bardzo zepsuty, a stosowanie tak zwanych plomb nie było wystarczające, decydowano się na ekstrakcję zęba i wykonanie protezy. Stwierdzenia takie jak leczenie kanałowe czy zatrucie zęba wywołują u Ciebie strach? Sprawdź co Cię czeka! Przekonasz się, że nie ma się czego bać, a zabieg ten uratuje twojego zęba.

Czy leczenie kanałowe boli?

Przy obecnie szeroko rozwiniętych metodach i technikach dentystycznych, specjaliści robią wszystko co się da, aby podczas leczenia kanałowego zęba pacjent nie odczuwał bólu. Głównie doskwiera on człowiekowi, zanim uda się na wizytę. W czasie leczenia kanałowego podawane jest znieczulenie miejscowe (o ile miazga nie jest martwa), zatem pacjent nie powinien odczuwać dyskomfortu. Jednakże, bywają sytuację, że ząb jest już tak zaatakowany przez bakterię, że żadne środki uśmierzające ból nie działają. Wtedy faktycznie początek leczenia kanałowego zęba może nie być przyjemny. Co zrobić, aby ten etap minął jak najszybciej? Specjaliści usuwają wpierw źródło bólu i zabezpieczają część zęba do czasu kolejnej wizyty. Dzięki temu dalszy proces można przeprowadzić bez stresu i obaw ze strony pacjenta.

Kiedy leczenie kanałowe jest konieczne?

Chociaż każdy z Nas wie, że regularne wizyty u dentysty to podstawa zdrowego i ładnego uśmiechu, to jednak nadal zapisujemy się na wizyty dopiero, gdy odczuwamy ból. Głównie przeszkadza Nam to w nocy, gdy próbujemy spać oraz w momencie spożywania posiłku. Dlaczego ból zaczyna być uciążliwy? Ponieważ wewnątrz zęba rozwija się zakażenie. Zazwyczaj wywołane jest to przez próchnicę, która powoduje obumieranie tkanek oraz urazowe odsłonięcie miazgi. Leczenie kanałowe to działanie konieczne, gdy kanał korzeniowy jest niedopełniony, występują zmiany okołowierzchołkowe lub dochodzi do silnego zapalenia albo martwicy miazgi. To bardzo ważna część zęba. Ma strukturę przypominającą galaretkę. Jest silnie unaczyniona i unerwiona. Wypełnia środek zęba i dostarcza do niego substancje odżywcze wraz z tlenem, chroni przed infekcjami, odbiera wszelkie bodźce oraz wytwarza kolejne warstwy zębiny. Specjaliści z kliniki smile expert we Wrocławiu zapewniają, że leczenie kanałowe to ostateczny sposób na uratowanie zęba przed jego trwałym usunięciem.

Na czym polega zatrucie zęba?

Czas i proces leczenia kanałowego może się trochę różnić w zależności od rodzaju zęba oraz stopnia zakażenia miazgi. Zanim jednak zostaną podjęte jakiekolwiek działania, dentysta ocenia w jakim stanie jest ząb i ustala plan leczenia. Pomocne może być w tym zdjęcie radiologiczne RTG. W początkowej fazie leczenia kanałowego zęba dentysta usuwa nagromadzoną próchnicę. Następnie otwiera komorę zęba i usuwa zainfekowaną lub martwą miazgę. Kanał zęba jest zazwyczaj poszerzany, aby w pełni usunąć wszelkie nagromadzone bakterie. Potem dochodzi do opracowania kanału: jego oczyszczenia, osuszenia i wypełnienia specjalnymi preparatami. Końcowy etap to zamknięcie zęba oraz odbudowa jego korony, zazwyczaj za pomocą plomby. Chociaż ząb po zabiegu jest “martwy” to wygląda i daje takie możliwości jak ten prawdziwy. Podstawą zabiegu, również w gabinecie smile expert jest mikroskop. Pozwala zlokalizować nawet najmniejsze kanały oraz jego struktury niemożliwe do wykrycia gołym okiem. Zapewnia to bardziej precyzyjne i skuteczne leczenie kanałowe.

Ile kosztuje leczenie kanałowe

Cena zabiegu zaczyna się od 400 zł i zależy od kondycji zęba.

 

Materiał informacyjny