Leczenie dalekowzroczności

Czym jest dalekowzroczność hyperopia nadwzrocznośćCzym jest dalekowzroczność hyperopia nadwzroczność

Nadwzroczność leczy się za pomocą okularów korekcyjnych, soczewek kontaktowych lub laserowego zabiegu chirurgicznego. Korektę wzroku laserem excimerowym można wykonać dopiero po 21. roku życia.

Czym jest dalekowzroczność (hyperopia, nadwzroczność)?

Hyperopia, czyli dalekowzroczność, to wada wzroku, która polega na widzeniu rozmazanych obiektów w oddali i jednocześnie z bliska. Promienie światła dostające się do oka załamują się nieprawidłowo. Ich ognisko, czyli punkt skupienia, wypada za siatkówką, zamiast bezpośrednio przy niej, tak jak w zdrowym oku. Przyczyną nadwzroczności jest zbyt spłaszczony kształt rogówki i za krótka gałka oczna. Wyróżnia się trzy stopnie natężenia wady (wyrażane w dioptriach ze znakiem plus): niską (do 2,5 dioptrii), średnią (od 2,5 do 6 dioptrii) i wysoką (powyżej 6 dioptrii).

Okulary na dalekowzroczność – plusy czy minusy?

W leczeniu nadwzroczności stosuje się okulary o wypukłych szkłach i dodatniej mocy – tak zwane plusy. Szkła dobiera okulista lub optomerysta, po wcześniejszym zbadaniu wzroku i określeniu stopnia natężenia wady.

Soczewki na dalekowzroczność

Nadwzroczność koryguje się sferycznymi soczewkami kontaktowymi, dobieranymi przez lekarza, tak jak w przypadku okularów. Soczewki kontaktowe są wygodnym rozwiązaniem dla osób, które czują się niekomfortowo w okularach lub prowadzą aktywny tryb życia. Korekcja wady wzroku soczewkami może odbywać się na przemian z okularami.

Laserowe leczenie nadwzroczności

Chirurgiczna korekta dalekowzroczności polega na uwypukleniu rogówki za pomocą lasera excimerowego. W czasie zabiegu usuwa się kolejne warstwy wypukłej przedniej części oka i odpowiednio modeluje je, w taki sposób, aby promienie światła gromadziły się tuż przy siatkówce. Istnieje kilka metod wykonania korekty oka, np. LASEK, która polega na odsunięciu najbardziej zewnętrznej warstwy rogówki za pomocą roztworu lub EPI-LASIK, w czasie której nabłonek usuwany jest mechanicznie. Metodą LASIK wytwarza się płat rogówki, aby po zabiegu przywrócić go na pierwotne miejsce. Laserowy zabieg chirurgiczny trwa około 10 minut i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.

Jak leczy się dalekowzroczność u dzieci

U dzieci do 3. roku życia występuje nadwzroczność fizjologiczna, wynikająca z tego, że gałka oczna nie zdążyła się jeszcze w pełni rozwinąć. Gdy dalekowzroczność nie mija wraz z wiekiem należy zabrać dziecko do okulisty. Leczenie nadwzroczności u dzieci polega na noszeniu szkieł korekcyjnych dobranych przez specjalistę. Kontrolne wizyty u okulisty powinny odbywać się raz na pół roku.