Laserowa korekcja wzroku – Wskazania i koszty zabiegu

korekta wzroku laseremLaserowa korekta wzroku bywa czasami nieunikniona.
Budzić się rano i widzieć wyraźnie. To marzenie wielu osób cierpiących na krótkowzroczność, dalekowzroczność lub astygmatyzm. Dla wielu z nich noszenie okularów lub soczewek kontaktowych jest przyczyną dyskomfortu, dlatego coraz więcej osób decyduje się na bezpieczny zabieg chirurgiczny, jakim jest laserowa korekcja wzroku.

Na czym polega laserowa korekcja wzorku?

Wady wzroku występują bardzo często zarówno u dorosłych, jak i dzieci. I tak np. krótkowzroczność i astygmatyzm spotykane są u 30% populacji, a dalekowzroczność aż u 55%. Do tej pory ich leczenie polegało na stosowaniu okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Współczesna okulistyka coraz częściej korzysta z chirurgicznej korekcji wad wzroku, przez co z roku na rok można zauważyć znaczący spadek liczby osób noszących okulary.

Laserowa korekcja wzroku to bezbolesny i trwający kilkanaście minut zabieg chirurgii refrakcyjnej, podczas którego wykorzystywany jest wytwarzający wiązkę promieniowania laser. Jego działanie polega na przerwaniu warstwy rogówki, przez co krzywizna przedniej powierzchni oka ulega zmianie. Tym samym promienie, które wpadają do oka, inaczej skupiają się na siatkówce, co skutkuje poprawą widzenia. Zależnie od wielkości wady wzroku wybierane są konkretne metody laserowej korekcji wzroku – głębokie lub powierzchowne.

Warto podkreślić, że zabieg ten jest w pełni bezpieczny, skuteczny oraz przewidywalny. Wynika to z faktu, że laser sterowany jest komputerowo, po ówczesnym dostosowaniu go do operowanego pacjenta. Ponadto, efekty zabiegu są trwałe, co przyczynia się do całkowitego porzucenia obowiązku noszenia okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych (rzadko, bo tylko u 2-3% pacjentów występuje konieczność re-korekcji).

korekta wzroku laserem

Laserowa korekta wzroku bywa czasami nieunikniona.

Wskazania do zabiegu korekcji wzroku

Laserową korekcję wzroku wykonuje się u osób z wadami refrakcji, do których zalicza się:

  • nadwzroczność (dalekowzroczność) – do +4 Dsph*,
  • krótkowzroczność – do -8 Dsph*,
  • oraz astygmatyzm (niezborność).

Bardzo istotnym jest fakt, że zabiegom poddawane są osoby o stabilnej wadzie wzroku i w wieku między 21 a 55 lat (oko nie może rosnąć). Ostateczną decyzję o kwalifikacji do zabiegu podejmuje lekarz.

* Przy wadach nie mieszczących się w przedziale wynikającym z zaleceń Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Zaćmy i Chirurgów Refrakcji, należy brać pod uwagę ryzyko niepowodzenia zabiegu oraz powikłań.

Ile kosztuje laserowa korekcja wzroku?

Laserowa korekcja wzroku nie jest zabiegiem refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), dlatego pacjent musi w całości pokryć jego koszt. Zależnie od wybranej kliniki i metody leczenia, za zabieg należy zapłacić od około 2 000 do 4 500 zł za jedno oko. Do tego należy doliczyć także koszt badań kwalifikujących do zabiegu (ok. 300 zł) oraz kontroli po zabiegu (ok. 350 zł).

Przy tak wysokich kosztach, warto pomyśleć o Programie Finansowania Zdrowia Efimea, który oferuje dedykowane pożyczki na zabiegi medyczne i estetyczne, dzięki którym koszt leczenia można rozłożyć na dogodne raty. To nigdy nie było takie proste! Wykonaj laserową korekcję oczu i popraw znacząco jakość życia.