Laptop czy PC – Jak wybrać rozwiązanie dla siebie

PC komputer czy laptopWybór między laptopem a PC nie jest prosty.

Laptop czy komputer stacjonarny – wiele osób zastanawia się nad wyborem odpowiedniego sprzętu dla siebie. Na jakie rzeczy warto zwrócić uwagę, aby wybór był trafiony?

Walka pomiędzy zwolennikami laptopów z osobami, które wybierają komputery stacjonarne, prawdopodobnie nigdy się nie skończy. Obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety, więc jeśli trzeba podjąć decyzję, które rozwiązanie będzie lepsze dla danego zastosowania, warto przyjrzeć się różnicom, robiąc to świadomie i odpowiedzialnie.

Zajmiemy się dziś zarówno kwestiami wygody pracy, jak i użytkowania domowego. Które rozwiązanie lepiej sprawdzi się w przypadku różnych zastosowań? To się okaże!

Komputer do domu

Jeśli nie istnieje możliwość zakupu obydwu rodzajów komputera, lepiej wybrać jednostkę stacjonarną, którą o wiele łatwiej dostosować do uniwersalnych czynności wykonywanych w domu.

Laptop jest wygodnym rozwiązaniem, gdyż można przenosić go do kuchni, by w czasie przygotowania posiłku, móc na bieżąco sprawdzać przepis. Jednak każdy z nas dysponuje w dzisiejszych czasach smartfonem, z którego pomocą możemy szybko i bez problemu wspierać się tak samo efektywnie. Komputer stacjonarny dużo łatwiej dostosować, by mógł pełnić jednocześnie rolę narzędzia do oglądania filmów, grania, edukacji, a nawet wykonywania dodatkowej pracy, gdy zbliża się deadline.

Modele mobilne to w większości przypadków układ scalony, który wymaga profesjonalnych napraw serwisowych – mało kto w domowych warunkach poradzi sobie z wymianą podzespołów. W przypadku awarii produktów stacjonarnych, wystarczy otworzyć obudowę i w szybki sposób można wymienić uszkodzony element – płyty główne posiadają proste wtyki, a zadbane ułożenie przewodów, pozwoli na szybkie dotarcie do problemu.

Praca i gaming

Ceny mocnych laptopów gamingowych, sięgają astronomicznych wartości – złożenie komputera stacjonarnego, posiadającego podobne parametry, to kwestia obniżenia tej kwoty niemal o połowę. Dodatkowym atutem jest fakt, że nie trzeba kupować wszystkiego w jednym zamówieniu i można dokładać z czasem coraz lepsze podzespoły na raty.

W przypadku grafików komputerowych lub osób zajmujących się obróbką wideo, są potrzebne równie mocne podzespoły, co w przypadku gamerów. Analogicznie w ich sytuacji, jednostka stacjonarna również będzie lepszym pomysłem w większości przypadków.

Za przykład dużo mocniejszego komputera dla bardziej wymagających może posłużyć stacja robocza Dell Precision T3620. Sprzęt ten wyposażony jest w czterordzeniowy procesor Intel Xeon, 16 GB wbudowanej pamięci RAM oraz dwa dyski SATA i SSD.

Dell Precision T3620 (źródło: gigam.pl – komputery stacjonarne)

Pisarze, copywriterzy i handlowcy jednak wymagają mobilności swojego sprzętu i nie potrzebuje on tak mocnych parametrów. Komputer służy zazwyczaj do obsługi prostych biurowych aplikacji, prezentacji i przedstawiania ofert klientom, więc wystarczy, by był on szybki, lekki i wydajny.

Prosty laptop do pracy biurowej – Dell Inspiron 3552 (źródło: gigam.pl)

Coś ekonomicznego dla pracowników biurowych

Księgowi, specjaliści do ds. obsługi klienta na infolinii i urzędnicy, spędzają większość czasu pracy przy swoim biurku, nie zabierają ze sobą komputera poza biur – więc nie potrzebują laptopów, które po prostu są droższym i w ich przypadku mniej praktycznym rozwiązaniem.

Jak widać, nie da się jednostronnie określić, które rozwiązanie jest lepsze, ponieważ zdanie może zmieniać się wraz z oczekiwaniami i potrzebami użytkowników. Dostosowanie jednak odpowiedniego narzędzia pracy do indywidualnych potrzeb, jest niezwykle istotną kwestią, pozwalającą maksymalizować wydajność wykonywanych czynności.

Słuchmed badanie słuchu za darmo