Lampa bakteriobójcza w gabinetach lekarskich – czy to działa?

lampa bakteriobójcza UVLampy bakteriobójcze są skuteczne o ile o nie dbamy.
Lampy bakteriobójcze w ostatnim czasie cieszą się sporą popularnością. Z sal operacyjnych coraz częściej trafiają do gabinetów lekarskich. Jak działają? Czy są skuteczne? Jakie mają zalety? O odpowiedź na te pytania poprosiliśmy ekspertów z oświetlenie-sklep.pl, którzy od ponad 10-lat specjalizują się w dostarczaniu różnorodnych rozwiązań oświetleniowych.

Jak działa lampa bakteriobójcza?

Zapotrzebowanie na lampy bakteriobójcze wzrasta z roku na rok. Po urządzenia coraz częściej sięgają właściciele gabinetów lekarskich. Powód jest oczywisty – lampa bakteriobójcza doskonale sprawdza się jako metoda dezynfekcji powierzchni czy powietrza. Emitowane przez nią promieniowanie UVC niszczy DNA oraz RNA drobnoustrojów. W ten sposób sprawia, że stają się nieszkodliwe dla innych organizmów i nie mogą się namnażać. To bardzo ważne w przypadku gabinetów lekarskich, gdzie ilość bakterii, wirusów czy grzybów niejednokrotnie przekracza ponadprzeciętną wartość. Lampy bakteriobójcze, podczas 15-minutowej sesji, niszczą 90% zarazków. Ich atutem jest to, że docierają nawet do trudnodostępnych miejsc. Świetnie dopełniają wszelkie środki dezynfekujące, pozwalając ograniczyć ich zużycie.

W jakich gabinetach są konieczne lampy bakteriobójcze?

Lampy bakteriobójcze są niezbędne w gabinetach, w których wykonuje się rozmaite zabiegi. Od wielu lat goszczą więc w gabinetach dentystycznych czy chirurgicznych. Wszędzie tam, gdzie wykonuje się nawet bardzo drobne zabiegi naruszające powłoki ciała, ich zastosowanie powinno być standardem bezpieczeństwa. Na tym jednak nie koniec, ponieważ lampy bakteriobójcze pojawiają się także w gabinetach specjalistów stosujących mniej inwazyjne leczenie. Doskonale sprawdzają się również w gabinetach podstawowej opieki medycznej. Dlaczego ich zakup jest dobrą inwestycją? Ponieważ działająca w pomieszczeniu przepływowa lampa bakteriobójcza zabija większość drobnoustrojów. Zakładając, że w gabinecie pojawi się osoba cierpiąca na chorobę zakaźną, urządzenie pozwoli w znacznym stopniu zredukować ryzyko zachorowania przez lekarza czy innych pacjentów, którzy również odwiedzą gabinet.

Czy lampy bakteriobójcze są bezpieczne?

Mówiąc o lampach bakteriobójczych, warto wspomnieć o ich bezpieczeństwie. Urządzenia przepływowe, które oczyszczają powietrze z drobnoustrojów, mogą pracować w pomieszczeniu, w którym przebywa lekarz i pacjenci. Jedynie lampy bezpośredniego działania wymagają opuszczenia gabinetu na czas przeprowadzania procesów odkażania. Czas ten jest jednak bardzo krótki, co powoduje, że użycie lampy nie zaburza ciągłości pracy. W ofercie wiodących producentów są dostępne lampy o różnej mocy – im większa moc, tym urządzenie pozwala zdezynfekować większą powierzchnię. Przed zakupem warto więc wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, w którym będzie pracować lampa bakteriobójcza.

Dobrym rozwiązaniem są przy tym lampy bakteriobójcze statywowe. Nie wymagają stałego montażu do sufitu czy do ściany, przez co można przestawiać je w inne miejsce, jeśli zaistnieje taka potrzeba.