L-arginina – Tajny agent w walce o zdrowie układu sercowo-naczyniowego

L-arginina jest ważnym suplementem diety.

Prekursorem tlenku azotu w organizmie człowieka jest L-arginina i to jej postanowiliśmy poświęcić kilka kolejnych akapitów, zastanawiając się czy odpowiednie dawkowanie jej w diecie może pomóc w prawidłowym utrzymaniu zdrowego serca oraz naczyń krwionośnych.

Tlenek azotu to powszechnie znany morderca i główny sprawca zanieczyszczenia powietrza. Pod koniec ubiegłego wieku odkryto jednak, że ten sam gaz w organizmie człowieka pełni kluczową rolę wspomagającą prawidłową elastyczność i rozszerzanie się naczyń krwionośnych, wspomaga przepływ krwi oraz reguluje jej prawidłowe ciśnienie.

Co to jest L-arginina?

Za produkcję tlenku azotu odpowiada śródbłonek, czyli wyściółka naczyń krwionośnych. To właśnie tam L-arginina staje się prekursorem tego gazu. Jest ona aminokwasem, który stanowi o budowie białka. Szczególne znaczenie ma ona w przypadku budowy ścianek naczyń krwionośnych – jej zawartość może decydować o prawidłowym funkcjonowaniu układu tętniczo-żylnego.

Wpływ L-argininy na organizm człowieka

Pośrednio zawartość L-argininy ma wpływ na ciśnienie krwi oraz na jej prawidłowy przepływ. W naszym organizmie może brakować tego aminokwasu z kilku przyczyn. W pierwszej kolejności stawia się niedostateczne ilości białka w diecie. Inną przyczyną mogą być uwarunkowania genetyczne, związane z niską przyswajalnością, lub podatność na antyoksydanty.

Nad L-argininą pochylało się dotychczas wielu naukowców. Prace takich jednostek jak Nutrition American Society wykazały, że przyjmowanie tego aminokwasu w diecie przekłada się na funkcjonowanie naczyń krwionośnych oraz poprawę prawidłowego ciśnienia krwi.

L-arginina Mercola

L-Arginina od Dr. Mercola – dostępna jest np. na https://sklep.kenayag.com.pl

Nie jest tajemnicą, że choroby układu krążenia dziesiątkują naszą cywilizację i słusznie nazywane są plagą. Szczególnie w Europie i USA odnotowuje się drastyczne wzrosty zachorowań oraz zgonów w następstwie chorób serca i powikłań układu wieńcowego. Dla ludzi o niedostatecznej ilości białka w diecie, na przykład dla osób stroniących od mięsa, L-arginina dostępna jest w formie leków i suplementów.

Specjaliści zwracają uwagę na formę przyjmowanego aminokwasu. L-arginina charakteryzuje się bardzo szybkim wchłanianiem, należy uwzględnić to w cyklu dnia. Suplement należy zatem przyjmować często, aby stale zachować odpowiednio wysoki poziom aminokwasu w organizmie, co bywa uciążliwe.

Dla chętnych wzbogacić dietę w suplementy z L-argininą polecamy pytać o produkty o przedłużonym działaniu – takie, które pozwolą spełnić zapotrzebowanie na całą dobę. Dobrze jest kontrolować poziom przyjmowanej L-argininy w konfrontacji z dzienną dietą. Tak jak w przypadku każdej substancji, nie warto przekraczać zalecanych dziennych dawek. Wśród wiodących producentów zawartość L-argininy w jednej kapsułce waha się od 850 – 1000 mg, warto jednak skonsultować to ze swoim lekarzem.

Słuchmed badanie słuchu za darmo