Kwasy omega 3 – Niezbędne w diecie seniora

Dieta osób starszych zdecydowanie różni się od diety osób młodych. Zaburzenia łaknienia, dolegliwości trawienne eliminujące z jadłospisu wiele wartościowych produktów spożywczych oraz zaburzenia wchłaniania prowadzą bardzo często do rozwoju niedoborów pokarmowych. Nie bez znaczenia jest także konieczność stosowania wielu leków, a także obecność schorzeń przewlekłych – gdyż to zwiększa zapotrzebowanie organizmu seniora na wiele związków odżywczych. Wszystkie te czynniki przemawiają za stosowaniem suplementacji, która stanowić może cenne uzupełnienie diety i doskonałą profilaktykę prozdrowotną.

Jednym z najbardziej niedoborowych składników diety o udowodnionym działaniu prozdrowotnym są kwasy omega 3. Jakie korzyści z ich suplementowania odczują osoby w podeszłym wieku? I ile kwasów omega 3 potrzebujemy?

Rola omega 3 w profilaktyce zdrowotnej

Nienasycone kwasy tłuszczowe to związki wspomagające funkcjonowanie całego organizmu. Przede wszystkim znane są ze swoich właściwości przeciwzapalnych, co przekłada się na profilaktykę wielu chorób. Zdolność kwasów omega 3 do neutralizowania wolnych rodników może przyczynić się do spowolnienia procesów starzenia, ale także ograniczenia niekorzystnych zmian miażdżycowych, które odpowiadają za rozwój nie tylko miażdżycy, ale także jej powikłań. A najpoważniejsze z nich to nadciśnienie, zawał serca, choroba niedokrwienna serca czy udar mózgu. Ponadto kwasy omega 3, wykazując aktywność antyoksydacyjną doskonale regulują pracę układu immunologicznego. Nie chodzi tylko o wspomaganie naturalnej odporności i mniejszą podatność na infekcje, ale także mniejsze ryzyko rozwoju chorób autoimmunologicznych, takich jak cukrzyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Kolejną korzyścią ze spożywania kwasów omega 3 jest sprawnie działający układ nerwowy. Mózg potrzebuje wsparcia w każdym wieku, a szczególnego znaczenia nabiera to w wieku podeszłym. To wtedy pojawiają się problemy z koncentracją i pamięcią, a także zmiany neurodegeneracyjne mogące prowadzić do demencji, choroby Alzheimera czy Parkinsona. Kwasy omega 3 stanowią około 60% wszystkich kwasów tłuszczowych budujących mózg, zatem oczywista staje się ich rola w profilaktyce schorzeń układu nerwowego.

Kwasy omega 3 odgrywają także niebanalną rolę w utrzymaniu odpowiedniej kondycji układu ruchu. Wzmacniają kości, odgrywając niemałą rolę w profilaktyce osteoporozy, a także ograniczając zmiany zwyrodnieniowe stawów. Jak widać, kwasy omega 3 zapewniają organizmowi seniora dokładnie tego, czego potrzebuje on w podeszłym wieku. Im wcześniej zadbasz o odpowiednio wysoką podaż kwasów omega 3, tym bardziej zadbasz o zdrowie i powstrzymasz rozwój licznych schorzeń właściwych podeszłemu wiekowi. A ile kwasów omega 3 będzie w sam raz?

Źródła omega 3 – Czy dostarczasz ich wystarczająco dużo?

Dzienne zapotrzebowanie na kwasy omega 3 wynosi około 2 g. Taka dawka dotyczy przede wszystkim kwasów tłuszczowych DHA i EPA, czyli tych związków, których w diecie dostarczają produkty pochodzenia zwierzęcego. Nieco mniejsze znaczenie ma kwas omega 3 ALA, który znaleźć można w produktach roślinnych. Ten związek służy przede wszystkim do syntezy w organizmie człowieka niewielkich ilości kwasów DHA i EPA, nie jest to jednak efektywny proces.

Najważniejszym źródłem kwasów omega 3 w diecie są ryby. Normą w naszej strefie klimatycznej jest jednak zbyt niskie spożycie ryb. Roślinne źródła kwasów omega 3 to natomiast tłoczone na zimno oleje roślinne, siemię lniane, nasiona chia czy orzechy. Aby mieć pewność, że dostarczamy wymaganych ilości omega 3 – warto uzupełnić dietę suplementacją. Nie wystarczy jednak kupić przypadkowy suplement dostępny w aptece czy supermarkecie. Dlaczego? Gdyż o skuteczności takiej suplementacji decyduje jakość stosowanego preparatu.

Najlepsze kwasy omega 3 to suplement, który zawierać powinien zarówno kwas DHA, jak i EPA w wysokich dawkach. Ważna jest także jakość oleju rybiego – powinien być on całkowicie wolny od zanieczyszczeń, w tym obecności metali ciężkich. Takie wysokie wymagania spełnia suplement diety polskiej marki Cheers. Oferowany przez nią preparat z kwasami omega 3 to suplement jakości premium, który zawiera wysokiej jakości kwasy tłuszczowe, a formuła preparatu całkowicie pozbawiona jest syntetycznych dodatków. Całość zawarta jest w doskonale trawionej kapsułce V caps, co zapewnia doskonałą bioprzyswajalność kwasów omega 3 Cheers i wysoką skuteczność suplementacji.

Słuchmed badanie słuchu za darmo