Kursy języka angielskiego dla seniorów? Nic dziwnego!

Angielski dla seniorów coraz popularniejszy.

Wokół edukacji seniorów narosło wiele mitów. Jednak fakty związane z przemianami zachodzącymi w społeczeństwie oraz postępującym zjawiskiem demograficznej starości mówią same za siebie – Uniwersytety Trzeciego Wieku, projekty wspierające rozwój osobisty czy kursy języka angielskiego dla seniorów to zdecydowanie nie osobliwy wymysł, ale odpowiedź na rzeczywiste potrzeby oraz niewykorzystany potencjał tkwiący w tej rozrastającej się grupie populacyjnej.

Popularność nauki angielskiego wśród osób starszych

Wbrew pozorom, u osób w podeszłym wieku wcale nie brakuje chęci do poznawania nowych kultur oraz nauki języków obcych. Szybko ewoluująca rzeczywistość wymaga dostosowywania się do idei edukacji ustawicznej, inaczej mówiąc – nauki przez całe życie, która ma służyć ogólnemu rozwojowi człowieka. Duże znaczenie mają tutaj właśnie języki obce, których opanowanie może przynieść wiele satysfakcji i korzyści również seniorom. Należy jednak pamiętać, że proces nauczania musi być odpowiednio dostosowany do możliwości i wymagań osób starszych – niezbędne są więc stosowne kompetencje nauczycieli oraz właściwe podejście prowadzących takie zajęcia. Według największego ogólnopolskiego sondażu przeprowadzonego wśród ponad dwutysięcznej grupy polskich seniorów studiujących na Uniwersytetach Trzeciego Wieku, język angielski znajduje się na drugim miejscu, jeśli chodzi o języki, które najchętniej wybierają seniorzy. Warto także wspomnieć o wielowymiarowości lingwistycznej aktywizacji osób starszych – umożliwia ona:

  1. Rozwijanie posiadanych już umiejętności językowych oraz posiadanych zainteresowań tematycznych
  2. Samorealizację i spełnianie marzeń, których wcześniej nie udało się urzeczywistnić ze względu na różnorodne ograniczenia
  3. Poszerzenie wiedzy z zakresu językowo – kulturowego
  4. Zdobycie doświadczenia, które otworzy furtkę do świata nowych możliwości
  5. Poprawę jakości życia ze względu na wszystkie powyższe

Kursy języka angielskiego – Na co się zdecydować?

Kształcenie językowe seniorów to duże wyznanie, jednak ofert edukacyjnych „szytych na miarę” wcale nie brakuje. Szkoła Językowa Berlitz proponuje na przykład kursy indywidualne z programem o wysokim stopniu personalizacji (szczegóły znajdziesz tutaj: www.berlitz.pl/kursy-indywidualne-dla-doroslych), dzięki czemu osiągnięcie pożądanego efektu staje się o wiele łatwiejsze a sama ścieżka edukacji przyjemna i satysfakcjonująca.

 

Słuchmed badanie słuchu za darmo