Kupujemy pierwszy samochód dla wnuka

Pierwszy samochódAuta za 15 tysięcy są wystarczające na pierwsze auto dla wnuczki.

Jaki pierwszy samochód?

Dzień zdania egzaminu na prawo jazdy chyba dla wszystkich kierowców był niezwykle szczęśliwy. Kilkanaście godzin jazd, nieprzespane noce spędzone na nauce przepisów i w końcu jest! Nasz upragniony blankiet pozwalający na legalne poruszanie się samochodem po drogach publicznych. Gdy emocje już opadną, a dokument zostanie odebrany w wydziale komunikacji, warto zastanowić się, czym będziemy jeździć. Wielu z nas nie miało wyboru, marek było niewiele i trzeba było czekać w kolejkach. W tym poradniku zastanowimy się, jakie cechy powinno mieć pierwsze auto, które możemy sprezentować naszym wnukom. Przyjrzymy się również polecanym modelom do 15 tysięcy złotych.

Gabaryty – nie za duży, nie za mały

Pierwszy samochód to przede wszystkim wyzwanie dla świeżego kierowcy. Przez okres kursu na prawo jazdy wyćwiczyliśmy poruszenie się konkretnym modelem, a nawet egzemplarzem pojazdu. Warto, aby nasze wymarzone cztery kółka były chociaż trochę zbliżone gabarytami do „elki” na której przygotowywaliśmy się do egzaminu. Ułatwi to takie manewry, jak chociażby parkowanie. Idealne wydaje się być auto miejskie, takie jak, chociażby Opel Corsa, czy Fiat Panda. Poszukując pojazdu warto odwiedzić takie miejsca, jak skup aut na Bemowie.

Moc nie jest najważniejsza

Wielu młodych kierowców będzie podchodzić sceptycznie do tej rady, ale warto, aby nasz pierwszy samochód nie dysponował bardzo dużą mocą. Oczywiście auto musi na tyle się dobrze rozpędzać, by nie było problemów z wyprzedzaniem. Optymalne wydają się być siniki oscylujące w granicach 70 – 120 koni mechanicznych. Kierowca, który dopiero odebrał upragniony dokument może nie mieć wyczucia co do przyśpieszenia czy prędkości, więc auto o takiej mocy wydaje się być optymalne. Bez problemu znajdziemy takie egzemplarze w skupie aut na Targówku. 

Blacharka? Nie zwracajmy uwagi na zarysowania i wgniecenia

Wiadomo, że świeżak nie czuje się tak pewnie za kierowcą, jak doświadczony kierowca. Niestety w pierwszych miesiącach po odebraniu prawo jazdy bardzo możliwe są delikatne obtarcia, stłuczki z drzewami, słupkami i innymi pojazdami. Dlatego wybierając pierwszy samochód drugorzędną sprawą powinny być mankamenty blacharsko-lakiernicze. Oczywiście nie do przesady. Wylewająca się szpachla spod nadkoli, pomalowana klapa farbą olejną, czy wgniecenia wielkości głowy nie są do zaakceptowania. Najważniejsze jest to, aby auto nie było „składane z trzech”, było w stu procentach sprawne technicznie, a opony nie były łyse jak łokieć. Bez problemu takie pojazdu znajdziemy na skupie aut Praga Południe. 

Polecane modele:

  • Fiat Panda III – samochód produkowany od 2011 roku. Za kwotę około 15 tysięcy złotych znajdziemy naprawdę dobrze utrzymane egzemplarze. Co ważne, będą one dysponowały takimi systemami bezpieczeństwa, jak obowiązkowy w nowych autach ABS, czy opcjonalny ESP. Dwie poduszki powietrzne to minimum, wśród sprzedawanych pojazdów znajdziemy takie, które dysponują nawet dziesięcioma.
  • Ford Fiesta MK7 – to auto jest wprost idealne dla świeżo upieczonego kierowcy! Małe, zgrabne i bezpieczne! Za założoną kwotę kupimy egzemplarze z początku produkcji, które posiadają wszystko, czego może sobie zamarzyć osoba zaraz po odebraniu prawo jazdy.
  • Fiat Punto III – kolejny pojazd w naszym zestawieniu od tego producenta. Punto III za około 15 tysięcy złotych oferuje naprawdę sporo przestrzeni w kabinie, przy zachowaniu zgrabnej bryły. Egzemplarze za tę kwotę wyposażone są w systemy multimedialne takie, jak czujniki cofania, nawigacja GPS, czujniki zmierzchu, a nawet kamery cofania.