Kule ortopedyczne: W jakich sytuacjach zdecydować się na kule inwalidzkie?

Inwalidzkie kule ortopedyczneInwalidzkie kule ortopedyczne mogą się przydać w wielu sytuacjach. Ciekawostką są kule składane.

Kule inwalidzkie są bardzo często wybieraną pomocą medyczną. Dzięki nim łatwiej poruszać  się osobom po urazach lub niektórych operacjach. Również osoby starsze używają ich często  aby wspomóc osłabione stawy. Często kule ortopedyczne przydają nam się w zupełnie nieprzewidywalnych  sytuacjach i dlatego warto poznać zalecenia kiedy kule łokciowe najlepiej się sprawdzą. Zobacz w jakich sytuacjach zdecydować się na kule ortopedyczne?

Kule ortopedyczne: W jakich sytuacjach zdecydować się na kule?

Kule ortopedyczne przydadzą nam się w wielu sytuacjach. Ich najczęstszymi użytkownikami są  osoby po wypadkach i osoby z osłabionymi kończynami. Przy złamaniach kości, skręceniach  stawów czy naderwaniu mięśni użycie kul ortopedycznych jest często niezbędne. 

Decyzję o zakupie kul ortopedycznych warto rozważyć szczególnie przed wszelkiego rodzaju  operacjami wypływającymi na sprawność nóg. Kule łokciowe są w stanie pomóc na przykład  po artroskopiach stawu kolanowego, operacjach biodra, czy poważnych złamaniach. Kule  kupują również bardzo często osoby w podeszłym wieku, którym codzienne poruszanie się nie  przychodzi już z taką łatwością. Przy długotrwałym użytkowaniu, wybór kul zamiast laski  inwalidzkiej jest czasem bardziej wygodnym rozwiązaniem.

Inwalidzkie kule ortopedyczne

Inwalidzkie kule ortopedyczne mogą się przydać w wielu sytuacjach. Ciekawostką są kule składane.

Kule ortopedyczne – na jakie się zdecydować?

Dzisiaj, używa się głównie dwóch rodzajów kul inwalidzkich – kul pachowych oraz kul  łokciowych. Podstawową różnicą między tymi dwoma rodzajami kul jest sposób ich  użytkowania. Kule pachowe opieramy pod pachę przez co pozwalają one odciążyć dłonie i  ręce. W przypadku kul łokciowych, nasze przedramię umieszczamy przed obejmą łokciową.  Dzięki temu kule są mniejsze i mogą być używane przez osoby, które przez problemy  zdrowotne nie mogą uciskać tętnicy pachowej.  

W przypadku lekkich urazów zdecydowanie częściej wybiera się kule łokciowe, a przy cięższych  urazach czy np. amputacjach kończyn lekarze często doradzają wybór kul pachowych. Oczywiście również przy mniejszych urazach możemy zdecydować się na wybór kul  pachowych, zależy to głównie od preferencji użytkownika. Należy jednak pamiętać aby dobór  kul zawsze skonsultować z lekarzem.

Jedna kula czy para kul ortopedycznych?

Kule i laski do chodzenia Ossenberg na Kule.pl

 

Najczęstszym zaleceniem lekarzy jest by używać dwóch kul. Dzięki temu ciężar ciała rozkłada  się równomiernie, zachowywana jest prawidłowa postawa oraz zapobiega to  nierównomiernemu rozwojowi jednej części ciała. Mimo to przy lekkich urazach bardzo często  wystarczy nam wspomożenie się tylko jedną kulą. W razie skręcenia kostki, złamań kości w  stopie lub niewielkich operacji, do odciążenia nadwyrężonej kończyny wystarczy nam tylko  jedna kula ortopedyczna. Zaletą tego rozwiązania jest to, że jedna ręka pozostaje do naszej  dyspozycji gdy potrzebujemy wykonać różne niezbędne czynności. Podczas używania jednej  kuli pozostajemy bardziej samodzielni. 

W przypadku zdecydowania się na tylko jedną kulę, musimy pamiętać by trzymać ją w ręce po  stronie przeciwnej do strony nadwyrężonej kończyny, aby odpowiednio ją odciążyć i właściwie  rozłożyć masę ciała.

Inwalidzkie kule składane – sposób na mobilność

Często potencjalni użytkownicy zastanawiają się czy kule składane odstają jakością czy  stabilnością od standardowych kul ortopedycznych. Producenci konstruują kule składane w  taki sposób aby ich użytkowanie był tak samo bezpieczne i wygodne jak w przypadku  standardowych nieskładanych kul ortopedycznych. Różnica w użytkowaniu polega tylko na  tym, że mamy możliwość ich złożenia a zatem możemy spakować je chociażby do plecaka lub  większej torby. Dzięki temu kule składane będą doskonałym rozwiązaniem dla osób, które  dużo podróżują czy przemieszczają się komunikacją miejską. Kule składane możemy bez  problemu używać pojedynczo lub jako parę.

Zobacz: Kule i laski Ossenberg