Kto powinien zadbać o błony śluzowe nosa?

Senior nieżyt nosa rinozineSenior nieżyt nosa rinozine

Przesuszenie błon śluzowych nosa to przede wszystkim problem komfortu. Pewnie każdy zna to nieprzyjemne uczucie. Ewidentnie czuć, że wnętrze nosa jest wysuszone, a przy tym, jeśli zaniedba się tę sytuację, uczucie to szybko przeradza się w swędzenie, a potem w pieczenie czy nawet lekkie krwawienie, które jest wynikiem podrażnienia śluzówki. O takie objawy nietrudno, zwłaszcza w niektórych przypadkach.

Ważne środowisko

Opisane wyżej wysuszenie błon śluzowych nosa często towarzyszy nieżytowi nosa, czyli po prostu katarowi. Może również pojawić się jako reakcja na nadużywanie lub nadmiernie długie stosowanie niektórych kropli do nosa. Są to jednak sytuacje incydentalne, a niektóre osoby narażone są na problemy z wysuszaniem się śluzówki przez cały czas, głównie ze względu na przebywanie w określonym środowisku. Kogo to dotyczy? Na wysuszenie śluzówki mogą narzekać osoby pracujące w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Jeszcze większy jest to problem w przypadku osób spędzających długi czas w pomieszczeniach zapylonych, zakurzonych czy o bardzo niskiej wilgotności. Co ciekawe, problem ten zwykle znają też dobrze palacze, a także osoby będące biernymi palaczami, czyli narażone na częste wdychanie dymu papierosowego. I wreszcie, wysuszenie śluzówki nosa może pojawić się jako skutek uboczny stosowania niektórych leków, głównie przeciwalergicznych, ale też na przykład przeciwwrzodowych.

Jak sobie pomóc?

Bez względu na to, z jakiego powodu dochodzi do wysuszenia śluzówki nosa, jest to sytuacja wysoce niepożądana, którą należy jak najszybciej zniwelować. Może to bowiem stwarzać realne zagrożenie dla zdrowia, a przy tym wysuszona błona śluzowa nosa zwyczajnie daje nieprzyjemne objawy. Z tego powodu osoby, których problem ten dotyczy, powinny właściwie dbać o swoją śluzówkę. Kluczowe jest zaopatrzenie się w dobry środek nawilżający, zapewniający jednocześnie higienę nosa, gdyż wysuszona śluzówka nie radzi sobie dobrze z usuwaniem gromadzących się na jej powierzchni zanieczyszczeń.

Warto wybrać preparaty Rinozine – roztwór wody morskiej czy spray do nosa z nawilżającym kwasem hialuronowym. Osoby narażone na wysuszanie śluzówki powinny preparaty takie zawsze mieć pod ręką i stosować je regularnie, a dzięki temu uda im się zachować komfort i uniknąć przykrych problemów.