Kredyt czy pożyczka dla firm – Co lepsze?

starsza pani zastanawia siePożyczka i kredyt to inne formy dofinansowania.

Kredyt i pożyczka w potocznym rozumieniu są postrzegane jako wymienne produkty finansowe. To jednak niezgodne z prawdą, bo kredyt i pożyczka to dwie różne formy dłużnego dofinansowania. Firmy szukające dodatkowego kapitału, mogą uzyskać kredyt z banku lub pożyczkę z banku albo od instytucji parabankowej. Czym się różnią obie opcje i która jest bardziej korzystna?

Kredyt dla firm

Kredytów udzielają jedynie banki. Ten produkt finansowy jest regulowany prawnie przez Prawo Bankowe, ustawę definiującą, kto i w jaki sposób może udzielać kredytów. Wynika z niej, że kredyt musi opierać się na umowie, która powinna być pisemna. Kredyt ma okres spłaty, oprocentowanie, często też prowizję i dodatkowe koszty jak ubezpieczenie. Przy uzyskaniu kredytu sprawdzana jest wiarygodność firmy i jej rentowność oraz zdolność kredytowa. Kredyt spłaca się w ratach składających się z kapitału oraz odsetek. Mogą one być równe w czasie całego okresu spłaty lub malejące. W przypadku udzielania wysokich kredytów firmowych, potrzebne są niejednokrotnie dokumenty takie jak zaświadczenie z ZUS-u, US oraz dokumentacja finansowa. Niektóre banki wymagają też zabezpieczenia kredytu, np. w formie hipoteki, czyli posiadanej nieruchomości o czystej hipotece, gwarancji bankowej, czasem – choć rzadko – można posiłkować się wekslem. Kredyt może przyjąć formę kredytu odnawialnego na koncie, karty kredytowej czy kredytu gotówkowego spłacanego ratalne. Firma nie musi przeznaczać kredytu na wyznaczony cel – o ile nie bierze kredytu hipotecznego dedykowanego zakupowi nieruchomości.

Pożyczka dla firm

Pożyczka to generalnie mniej sformalizowana forma kredytu. Nie określa jej Prawo Bankowe, ale przepisy Kodeksu Cywilnego. Pożyczki mogą być prywatne. Każdy może udzielić drugiej osobie pożyczki, nawet na podstawie umowy ustnej. Zazwyczaj pożyczka wymaga mniejszej liczby formalności do spełnienia i dokumentów do dostarczenia. Firmy mogą się ubiegać o pożyczki bez zaświadczeń, gdzie nie wymagane są zaświadczenia US, ZUS. Często wystarczy np. sam PIT za zeszły rok czy wyciąg z konta firmowego. Pożyczki dla firm są udzielane przez instytucje parabankowe. Trzeba się tu liczyć z odsetkami, prowizją i dość wysokimi kosztami, ale można uzyskać decyzję niemal od ręki. Kwoty zależą od sytuacji firmy i limitów indywidualnie ustalanych przez pożyczkodawcę. Co ważne, pożyczkę może uzyskać także firma zadłużona, bo rejestry dłużników w wielu przypadkach nie są sprawdzane. Pożyczka również może być zabezpieczona, np. hipoteką czy wekslem. Przeznaczenie środków jest dowolne, nieważne jaki rodzaj pożyczki otrzymujemy.

Co lepsze?

Nie da się jednoznacznie orzec, bo wszystko zależy od potrzeb firmy i jej sytuacji finansowej. Jeśli szuka ona szybkiej gotówki niemal od ręki, z minimalnymi formalnościami i bez sprawdzania rejestrów dłużników, to pożyczka jest dobrym wyjściem. Trzeba się liczyć tylko z jej wysokimi kosztami. Jeśli firma potrzebuje sporej gotówki, lepiej sprawdzić się może kredyt.

Artykuł przygotowany przez portal finrada.pl