Koenzym Q10 dla zdrowego serca

Niewydolność serca a koenzym Q10Jak koenzym Q10 działa na serce
Właściwie funkcjonujące serce doprowadza odpowiednią ilość krwi do narządów wewnętrznych. Jednak, gdy nie pracuje prawidłowo, zaczynają się duszności i omdlenia, zawroty głowy, obrzęki, kołatania, a nawet brak apetytu. Jak zadbać o zdrowie serca? Okazuje się, że suplementacja koenzymu Q10 może znacznie wspomóc jego pracę.

Niewydolność serca – duży problem

Niewydolność serca to jeden z częstszych problemów kardiologicznych. W praktyce oznacza stan, w którym serce nie jest w stanie dostarczać komórkom organizmu właściwej ilości krwi. Jest obciążone np. przebytym zwałem serca lub nie pracuje właściwie w wyniku nadciśnienia czy cukrzycy. Niestety, sytuacja taka bywa postępująca i może prowadzić nawet do zgonu. Czy da się ją odwrócić?

Kto powinien zainteresować się suplementacją koenzymem Q10?

Z pomocą dla osób narażonych na niewydolność, np. chorującym na wspomniane nadciśnienie czy cukrzycę, przychodzi koenzym Q10. Dla kogo także dedykowana jest taka suplementacja? Szczególnym typem pacjentów są przyjmujący na stałe statyny na obniżenie cholesterolu we krwi. Leki te mogą prowadzić do znacznego obniżenia poziomu koenzymu Q10 w organizmie.

Niewydolność serca a koenzym Q10

Liczne badania wykazały, że m.in. u osób przyjmujących 100 mg koenzymu Q10 trzy razy dziennie zmniejszyły się objawy typowe dla niewydolności serca oraz wynikająca z nich śmiertelność. Osoby te rzadziej trafiały do szpitala z symptomami wskazującymi na niewydolność serca. Liczba zgonów także zmalała.

Wyniki tych badań mogą wskazywać na to, że składnik ten może służyć w prewencji chorób kardiologicznych i wspierać serce w zdrowym funkcjonowaniu.

Jak koenzym Q10 działa na serce?

Ubichinon jest budulcem niemal każdego organu ciała. Z tego powodu, niedobór koenzymu w organizmie bezpośrednio przyczynia się do zachwiania właściwego funkcjonowania narządów wewnętrznych. Serce jest jednym z nich. W jaki sposób koenzym Q10 może wspierać jego zdrowie? Działanie koenzymu jest wielotorowe:

  • łagodzi objawy niewydolności serca,
  • wzmacnia je,
  • ma bezpośredni wpływ na wytwarzanie energii – wiązań ATP, co ma znaczenie dla serca bijącego 100 tysięcy razy w ciągu dnia.

Suplementacja koenzymem Q10 jest polecana zwłaszcza osobom starszym. Ilość tego składnika maleje z wiekiem, a jego wytwarzanie w organizmie nie jest tak efektywne.