Kilka powodów, dla których warto odwiedzić Amsterdam

wspaniałe miasto amsterdamAmsterdam - blisko i tanio z Polski.
Dla niektórych wyjazd do Amsterdamu to nie tylko okazja, aby wybrać się do coffe shop. Jednak to, co jest wyjątkowe w stolicy Holandii i przyciąga tłumy turystów, to przede wszystkim zabytki, jedzenie i niepowtarzalny klimat!

Co warto  zobaczyć w Amsterdamie?

Warto wiedzieć, że Amsterdam jest nazywany „Wenecją północy” ze względu na dużą liczbę kanałów, mostów oraz wspaniałą architekturę. Warto się tam udać na dłuższy urlop albo chociaż na krótki weekendowy wypad. Jak najszybciej dostać się do stolicy Holandii?

Tanie, szybkie loty

Większość z nas, wybierając kierunek podróży, w pierwszej kolejności sprawdza koszty i czas transportu do danego miejsca. Amsterdam pod tym względem jest miastem bardzo przyjaznym. Loty bezpośrednie w tym kierunku odbywają się z aż trzech polskich portów lotniczych – w Warszawie, Krakowie i Gdańsku. Wszystkie trwają około 2 godzin. Dzięki porównywarkom cen biletów lotniczych, np. FRU, można znaleźć bardzo tanie bilety. Przy odrobinie szczęścia można nabyć je za nawet mniej niż 40 złotych.

Zagłębie muzeów

Amsterdam jest nie lada gratką dla wszystkich fanów spędzania wolnego czasu w muzeach. Właśnie w tym mieście zlokalizowane są uważane za najlepsze na świecie placówki muzealne – Muzeum van Gogha, Muzeum Sztuki Współczesnej Stedelijk, oraz Rijksmuseum, czyli holenderskie muzeum narodowe. Ponadto Holendrzy uhonorowali muzeami swoje narodowe dumy – ser, tulipany i kanały. W mieście można znaleźć także cieszące się ogromną popularnością muzea: erotyczne, Heinekena oraz haszyszu i marihuany. Są one jednak dostępne wyłącznie dla pełnoletnich turystów.

Zaskakujące atrakcje

Warto wiedzieć, że oprócz sztandarowych, znanych z kart przewodnika zabytków, takich jak: dom Anny Frank, pałac królewski czy Plac Dam, w mieście znajdują się także bardziej zaskakujące atrakcje. Jedną z nich jest popularna wśród turystów Dzielnica Czerwonych Latarni, słynąca z kobiet proponujących usługi erotyczne – panie z podświetlanych na czerwono okien zachęcają potencjalnych klientów. Dzielnica to jednak nie tylko łatwy dostęp do prostytucji, ale i puby, bary, restauracje oraz coffeeshopy. Będąc w mieście, warto udać się do ogromnego Vondelparku, najpopularniejszego parku w całym Amsterdamie. Na uwagę zasługuje również Bloemenmarkt, czyli pływający targ kwiatowy, na którym można kupić rośliny z całego świata. Turyści chętnie kupują te najbardziej popularne w Holandii – tulipany. Świetną atrakcją dla każdego może być również wycieczka do fabryki polerowania diamentów.

Holenderskie jedzenie

Będąc w Holandii, trzeba koniecznie spróbować serów – są one uważane za kulinarny symbol tego kraju. Największą popularnością cieszą się: twardy ser Gouda kaas, Edammer kaas (znany u nas jako Edam), a także Commissiekaas i Rommedoe. Ponadto Holendrzy słyną z dań bardzo pożywnych i prostych. Potrawami często serwowanymi są: Stamppot, czyli gulasz z ziemniakami, sałatka śledziowa Herring Salad met beentjes oraz Erwtensoep – zupa przypominająca naszą grochówkę. Wszystkim miłośnikom łakoci polecamy spróbowanie Haagse bluff, czyli deseru z białek, cukru, soku z jagód i biszkoptów, oraz Stroopwafels – wafli przełożonych nadzieniem z masła, cukru trzcinowego, cynamonu i melasy.