Kilka porad dla przyszłych seniorów

Senior poradyDo starości trzeba się przygotować.

Czas mija nieubłaganie i nikogo nie oszczędza. Teoretycznie dołączamy do grupy seniorów przekraczając 60 rok życia. Praktycznie, dopiero przejście na emeryturę niejako zmusza do pogodzenia się z nową fazą życia. Chyba pierwszą, najbardziej odczuwalną zmianą jest nadmiar wolnego czasu.

Wolność seniora

W przypadku wielu osób okazuje się, że wreszcie możliwy jest powrót do starych lub rozwijanie nowych zainteresowań czy pasji, na które od dawna nie starczało czasu i energii. W ostatnich latach pojawiły się jak grzyby po deszczu kluby seniora, uniwersytety trzeciego wieku, centra aktywności lokalnej itp., co sprawia że osoby samodzielne i niezależne nie mogą narzekać na nudę.

Większość seniorów szybko odnajduje dobre strony uwolnienia się od zawodowych obowiązków i z ochotą buduje nową rzeczywistość, w której jest miejsce na ważną dla zdrowia aktywność fizyczną, umysłową, towarzyską oraz kulturalną. Ale dla bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia warto zawczasu zadbać o kilka istotnych spraw.

Przystosowanie mieszkania

Poruszanie się po schodach, w łazience lub kuchni może sprawiać trudności, a tym samym stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa osób starszych. Dlatego zrezygnowanie ze zwykłej wanny na rzecz wanny z drzwiami lub prysznica z miejscem do siedzenia oraz założenie poręczy i wsporników przy umywalce, natrysku i sedesie jest polecanym rozwiązaniem. Zniwelowanie progów w drzwiach, zapewnienie swobodnego, pozbawionego przeszkód dostępu do łazienki to również działania poprawiające bezpieczeństwo. Zainstalowanie dodatkowego, automatycznie zapalającego się po zmroku oświetlenia, zdecydowanie ułatwia orientację w nocy.

Zapobieganie upadkom

Upadki to poważny problem w przypadku osób starszych, ponieważ bardzo często prowadzą do złamań, które z kolei mogą skutkować  niesprawnością ciężkim kalectwem, albo spowodować inne problemy zdrowotne, a nawet śmierć. Dlatego tak ważne jest usunięcie wszelkich przeszkód umożliwiających swobodne poruszanie się  po mieszkaniu, ale jeszcze ważniejsze są ćwiczenia prewencyjne poprawiające siłę mięśni, bezpośrednio odpowiedzialną za balans ciała.

Zmiana mieszkania

W Ameryce Północnej popularnością cieszą się zaprojektowane specjalnie z myślą o osobach 55+ o rożnym poziomie samodzielności. Gwarantują dostęp do opieki i szybkiej pomocy w nagłych przypadkach, a jednocześnie zapewniają życie w aktywnej społeczności. Stanowią świetną opcję mieszkaniową dla seniorów. W Polsce infrastruktura tego typu wciąż raczkuje. Pojawiły się już pierwsze, choć jeszcze nieliczne obiekty o charakterze mieszkań serwisowanych, na wzór rozwiązań amerykańskich, czy kanadyjskich. Wkraczająca prężnie na  polski rynek firma Origin Polska ma w planie budowę pierwszych takich obiektów już w niedługim czasie.

Zapewnienie sobie pomocy w razie konieczności

Można zawczasu przewidzieć sposób postępowania na wypadek pogorszenia się stanu zdrowia. Na przykład wsparcie osoby/osób, które pomogą robić zakupy, przygotowywać posiłki, pomagać w transporcie, dokonywać napraw w domu, wyręczać w płaceniu rachunków itp. Nie należy unikać rozmów na ten temat z rodziną, przyjaciółmi, sąsiadami, wręcz odwrotnie – dobrze jest przygotować otoczenie i siebie na nieznaną przyszłość.

Przygotowanie planu na sytuacje awaryjne

Jeśli zdarzy się coś całkiem nieprzewidzianego dobrze jest unikać chaotycznego działania. Nawet prosty system powiadamiania może okazać się bardzo skuteczny. Telefon komórkowy, najlepiej z dużymi klawiszami i podświetlanym ekranem dobrze sprawdza się w każdej sytuacji. Numery alarmowe najlepiej trzymać w pobliżu każdego telefonu i korzystać z opcji szybkiego ich wybierania. W miejscu zamieszkania zawsze dobrze sprawdza się pomoc sąsiedzka. Poza domem najlepiej mieć przy sobie także kartkę/wizytówkę ze wskazaniem osoby, którą należy powiadomić.  W sytuacjach poważnych wskazane jest korzystanie z systemy alarmowego lub zaawansowanych technologii monitorujących, typu przycisk życia.

Przygotowanie odpowiednich dokumentów

Zalecane jest wcześniejsze zadbanie o sprawy urzędowe. Dokumenty takie jak testament, pisemne pełnomocnictwo dotyczące opieki zdrowotnej, wyznaczenie zawczasu pełnomocnika itp. rozwiązują wiele problemów prawnych na wypadek sytuacji gdy nie jest się zdolnym do samodzielnego podjęcia decyzji, wskutek choroby lub nieszczęśliwego wypadku.

Dlatego wcześniej przygotujmy siebie i swoich bliskich na wypadek różnych ewentualności, aby nie stać się ciężarem lub kłopotem tam gdzie można tego uniknąć.