Kiedy wątroba się regeneruje?

Kiedy wątroba się regenerujeKiedy wątroba się regeneruje

Wątroba zalicza się bezsprzecznie do najważniejszych narządów wewnętrznych w organizmie każdego człowieka. Funkcje, jakie pełni, okazują się często nieocenione, jednak aby organ ten mógł je wszystkie spełniać, musi pozostawać całkowicie sprawny. Niestety, o uszkodzenie wątroby jest niezwykle łatwo, ponieważ szkodzi jej bardzo wiele różnych czynników, w tym rozmaite toksyny. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że narząd ten posiada pełną zdolność regeneracji.

Co szkodzi Twojej wątrobie?

Wątroba jest narządem szczególnie wrażliwym. Właśnie dlatego dieta wątrobowa, zalecana tym, którzy poważnie ją nadwyrężyli, wyklucza spożywanie większości szkodliwych pokarmów. Wśród nich znajdują się chociażby bardzo tłuste dania, serwowane w barach szybkiej obsługi.

Zły wpływ na ten organ ma również zbyt duża dzienna dawka kofeiny – dlatego lepiej uważać z ilością wypijanej kawy oraz napojów gazowanych, również zawierających ten składnik (na przykład cola).

Nie jest tajemnicą, że wątroba nie radzi sobie też ze zbyt wielkimi ilościami alkoholu, ponieważ zawarte w nim toksyny mogą ją poważnie uszkadzać. Właśnie z tego powodu alkoholicy tak często miewają spore problemy z tym narządem.

Osoby z kłopotami wątrobowymi powinny też zaprzestać palenia. Nikotyna mocno obciąża ten organ, a przy jej dużym stężeniu może dojść do jego poważnego uszkodzenia.

Jak się odżywiać, by zachować wątrobę w pełnym zdrowiu

Dieta wątrobowa zakłada oczyszczenie wątroby ze szkodliwych toksyn. Dzięki temu można go odrobinę odciążyć i pozwolić na sprawne funkcjonowanie. Odpowiednie jedzenie może też pomóc w jej właściwej regeneracji.

Bardzo ważne jest przyjmowanie dużych ilości warzyw, zarówno tych, podawanych w całości, jak i rozdrobnionych, czy w postaci soków i przecierów. Najlepsze okazują się produkty lekkostrawne, dlatego warto przekonać się do posiłków, przygotowywanych na parze. Jeśli ktoś lubi dania smażone, może je przygotowywać w folii, by były lepiej przyswajalne dla organizmu i samej wątroby.

Trzeba też kontrolować zawartość tłuszczu, przyjmowanego w ciągu doby – nie powinna ona bowiem przekraczać 30-50 gram (chodzi tutaj zarówno o tłuszcz zwierzęcy, jak i roślinny).

Czego się wystrzegać

Osoby z chorą wątrobą nigdy nie powinny przyjmować posiłków, smażonych lub pieczonych na tłuszczu. Warto natomiast ograniczyć spożycie produktów ciężkostrawnych, powodujących wzdęcia. Nie należy też przesadzać z mocną herbatą i najlepiej zrezygnować z kawy bądź pić ją wyjątkowo słabą lub „małą”.

Zabójcze mogą się również okazać produkty, zawierające duże ilości błonnika oraz suszone owoce. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat żywienia, wspomagającego wątrobę, spójrz na: http://szczesliwawatroba.pl/nawyki-zywieniowe-a-watroba.html.