Kiedy warto zdecydować się na dom opieki?

dom seniora jak wybracJak wybrać odpowiedni dom opieki?
Choć decyzja o umieszczeniu seniora w domu opieki nie jest łatwa, istnieje kilka sytuacji, w których warto się na nią zdecydować. Obecnie domy seniora w niczym nie przypominają tych z naszych wyobrażeń. To przyjazne miejsca, w których osoby starsze mają zapewnioną fachową opiekę, zaplanowany czas wolny i mogą korzystać z ogromu atrakcji. Temat dotyczący przeprowadzki warto przedstawić spokojnie, wymieniając korzyści z tego typu rozwiązania. Jeżeli zależy nam na zapewnieniu osobie starszej godnego życia, dom seniora będzie naprawdę trafnym wyborem.

Niewystarczająca opieka w domu rodzinnym

Obecnie wiele młodych osób żyje w biegu, z dala od rodzinnego domu, poświęcając się karierze. Osoby starsze często nie radzą sobie z codziennymi czynnościami, jednak mimo to nie chcą sprawiać kłopotu i nie przyznają się do tego, że nie mogą sprostać codziennym wyzwaniom. Z kolei drugą grupą seniorów są osoby, które są pełne wigoru, pozytywnie nastawione do życia, jednak cierpią na choroby demencyjne, układu krążenia, które mogą rozwijać się latami. Jeżeli zaobserwujemy pierwsze symptomy mogące świadczyć o początkach choroby, warto rozważyć przeprowadzkę osoby starszej do domu opieki. Wszystko po to, by senior mógł się cieszyć pełnym bezpieczeństwem. Wiadomym jest, że z czasem zakres opieki będzie się zwiększał, a tym samym przekroczy nasze możliwości. Jeżeli mieszkamy z dala od osoby starszej, nie będziemy w stanie zapewnić stuprocentowej ochrony.

Należy podkreślić, że w momencie, gdy rzadko widujemy się z seniorem, dodatkowo pogłębiają się niepokojące objawy. Starsza osoba czuje się samotna, jest nieszczęśliwa. W domu opieki będzie mieć zagwarantowaną pomoc i towarzystwo osób w podobnym wieku.

Ostateczną decyzję musi podjąć senior i przeważnie wymaga to dłuższego zastanowienia. Dobrą decyzją jest uprzednie odwiedzenie wybranego ośrodka, by osoba starsza mogła przekonać się, iż jest to naprawdę
przyjazne miejsce.

Jak wybrać odpowiedni dom opieki?

Warto przejrzeć oferty domów seniora i wybrać takie, które cieszą się pozytywnymi opiniami. Konieczne jest sprawdzenie wszelkich szczegółów, by mieć pewność, że senior będzie mieć zagwarantowane wszystko, czego potrzebuje. Personel musi wyróżniać się empatią i odpowiednim podejściem. To szczególnie ważne w przypadku osób cierpiących na choroby otępienne. Dobrym wyborem będzie dom seniora, który dodatkowo oferuje różnorodne aktywności fizyczne i atrakcje dla osób starszych. Dzięki dobrym warunkom senior może spędzić wyjątkowo swoje ostatnie lata życia, poznawać nowe osoby, wymieniać doświadczenia. Bardzo dobrymi opiniami cieszy się dom opieki Krzeminek. Oprócz profesjonalnego nadzoru zespołu specjalistów, seniorzy mają zapewnione atrakcje, m.in. spacery,
aktywność fizyczną na sali gimnastycznej, czytanie w bibliotece, oglądanie telewizji w salonie czy wypoczynek przy kominku. Seniorzy cenią sobie również rodzinną atmosferę panującą w tym miejscu.