Kiedy warto zacząć nosić aparat słuchowy?

Aparat słuchowyRodzaje aparatów słuchowych, sprawdź czym się różnią aparaty słuchowe.
Nowoczesne aparaty słuchowe pozwalają na znaczną poprawę jakości słuchu bez utraty komfortu. Kiedy warto zacząć nosić takie urządzenie?

Problemy ze słuchem

Coraz więcej osób boryka się dzisiaj z problemami ze słuchem. Dotykają one nie tylko osób starszych, ale także młodszych, u których pojawiają się ubytek słuchu czy szumy uszne przeszkadzające w codziennym funkcjonowaniu. W takich sytuacjach rekomendowany jest aparat słuchowy, który poprawi jakość słyszenia.

Kiedy warto udać się na badanie słuchu, aby założyć aparat słuchowy? Jakie objawy powinny skłonić nas do wizyty w profesjonalnym gabinecie protetyka słuchu? Jakie aparaty słuchowe są wówczas rekomendowane?

Kiedy dochodzi do pogorszenia słuchu?

Ucho to skomplikowany organ, który ma na celu odbieranie dźwięków z otoczenia. U człowieka ucho składa się z trzech części, a mianowicie z:

  • ucha zewnętrznego – zbudowanego z małżowiny usznej, która zbiera dźwięki i przekazuje je do kanału słuchowego
  • ucha środkowego – wyposażonego w błonę bębenkową oraz w kosteczki słuchowe (kowadełko, młoteczek i strzemiączko), które odbierają dźwięki jako fale akustyczne
  • ucha wewnętrznego – posiadającego złożony system komórek rzęskowych i ślimak, który prowadzi do przekształcenia drgań w impulsy elektryczne, następnie są one przekazywane do mózgu

Ten skomplikowany mechanizm może jednak ulec uszkodzeniu. Problemy ze słuchem zaczynają się pojawiać przede wszystkim u osób starszych, ale dzisiaj obserwujemy je również u osób w znacznie młodszym wieku, które narzekają na ubytek słuchu oraz na szumy uszne.

Główną przyczyną takiego stanu może być przebywanie w nieodpowiednich warunkach, gdzie panuje zbyt duży hałas, noszenie słuchawek i słuchanie głośnej muzyki. Niedosłuch może być również konsekwencją wad rozwijających się w okresie płodowym albo przebytych chorób uszu czy też chorób zakaźnych, na przykład ospy, świnki, opryszczki.

Utrata słuchu

Utrata słuchu najczęściej następuje stopniowo, dlatego też wiele osób nie zauważa znaczących zmian w swoich umiejętnościach odbioru dźwięków z otoczenia. Najczęściej o tym, że pojawił się ubytek słuchu, pacjent dowiaduje się wtedy, gdy jest on już znaczny i konieczny jest aparat do ucha.

Kiedy zatem warto wybrać się na badanie słuchu, aby określić, czy rzeczywiście mamy do czynienia z problemami ze słuchem?

Objawy mogące wskazywać na niedosłuch:

  • pogłaśnianie telewizora lub radia, podczas gdy inni mówią nam, że głośność jest wystarczająca
  • proszenie innych osób o powtarzanie wypowiedzi, ponieważ nie słyszymy ich wystarczająco głośno – zarówno podczas rozmowy w cztery oczy, jak również przez telefon
  • problemy ze zrozumieniem rozmów w tłumie

Gdy zauważamy u siebie takie objawy albo też informują nas o nich bliscy, w takiej sytuacji powinniśmy udać się na badanie słuchu, które będzie mogło stać się podstawą postawienia odpowiedniej diagnozy.

Dzisiaj badania słuchu prowadzi się z wykorzystaniem odpowiedniego urządzenia, które bardzo precyzyjnie pozwala określić poziom niedosłuchu, a także dobrać odpowiedni aparat słuchowy, z którym pacjent będzie mógł znów cieszyć się dobrym słyszeniem.

Nowoczesne aparaty słuchowe – ratunek dla osób z niedosłuchem

Dzisiaj noszenie aparatu słuchowego to nic dziwnego – z takich urządzeń korzysta nawet ponad milion Polaków, przy czym szacuje się, że nawet sześciokrotnie większa liczba osób może mieć problemy z niedosłuchem.

Poprzez zastosowanie urządzenia takiego jak aparat słuchowy można znów cieszyć się dobrym słuchem w każdej sytuacji. Nowoczesne aparaty słuchowe posiadają szereg komponentów, które pozwalają na poprawę jakości słuchu u osób z niedosłuchem i innymi problemami. W swojej konstrukcji posiadają mikrofony, mini-chipy do przetwarzania dźwięków, słuchawki, baterie, a także odpowiednie przełączniki do kontroli działania urządzenia.

Aparaty słuchowe dzieli się na różne rodzaje w zależności od ich konstrukcji, a także tego, jak i gdzie są one noszone. Te parametry wpływają także na ceny aparatów.

Poprzez zastosowanie urządzenia takiego jak aparat słuchowy można znów cieszyć się dobrym słuchem w każdej sytuacji. Nowoczesne aparaty słuchowe posiadają szereg komponentów, które pozwalają na poprawę jakości słuchu u osób z niedosłuchem i innymi problemami. W swojej konstrukcji posiadają mikrofony, mini-chipy do przetwarzania dźwięków, słuchawki, baterie, a także odpowiednie przełączniki do kontroli działania urządzenia.

Rodzaje aparatów słuchowych:

  • aparaty zauszne (BTE) – elementy aparatu znajdują się w urządzeniu umieszczanym za uchem, do ucha wprowadza się odpowiedni falowód, który transmituje dźwięk
  • aparaty ze słuchawką w kanale (RIC, RITE, RIE) – elementy aparatu są zespolone w obudowie, słuchawka umieszczana jest w uchu
  • aparaty wewnątrzuszne (ITE) – aparaty umieszczane w całości w uchu
  • aparaty wewnątrzkanałowe (CIC) – najnowocześniejsze aparaty, których komponenty umieszcza się w przewodzie słuchowym, taki aparat do ucha jest niewidoczny z zewnątrz

Dobór odpowiedniego rodzaju aparatu słuchowego zależny jest głównie od indywidualnych preferencji użytkownika, a także od jego typu problemów ze słuchem oraz budowy ucha. Urządzenie powinno być dobrane przez doświadczonego protetyka słuchu, który będzie mógł także odpowiednio je skonfigurować.

Szeroką gamę nowoczesnych aparatów słuchowych oferuje firma Bernafon, która od lat specjalizuje się w projektowaniu wysokiej klasy aparatów słuchowych różnych typów.