Kiedy warto wykonać badanie USG tarczycy?

tarczyca usg wynikiBadanie USG tarczycy - Warto o nim pamiętać.
USG tarczycy to jedno z badań diagnostycznych, którego celem jest wykrywanie różnych chorób tarczycy. Dzięki niemu możliwe jest ocenienie rozmiaru, kształtu oraz struktury tego narządu oraz stwierdzenie różnych nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu. Kiedy warto wykonać to badanie, kto powinien się na nie zdecydować i jak przebiega USG tarczycy?

USG tarczycy – Dlaczego się je wykonuje?

Tarczyca jest gruczołem położonym dość powierzchownie, co pozwala na dobry dostęp do niego za pomocą sondy. USG tarczycy to badanie obrazowe, które ma za zadanie określenie parametrów tarczycy, jej kształtu, położenia oraz struktury. Za jego pomocą możliwe jest wykrycie zmian niedostępnych podczas badania palpacyjnego, w tym guzów oraz torbieli tarczycy. USG tarczycy jest bardzo przydatnym badaniem także w przypadku stanów zapalnych w obrębie gruczołu. Regularna kontrola pozwala ocenić postępowanie choroby oraz skuteczność wdrożonej metody jej leczenia.

USG tarczycy pozwala na wczesne wykrycie zmian nowotworowych w obrębie gruczołu, aczkolwiek za pomocą samego badania nie jest możliwe jednoznaczne stwierdzenie czy zmiany te są złośliwe, czy też nie. USG tarczycy pomaga jednak we wskazaniu elementów, które mogą świadczyć o złośliwym charakterze wykrytych zmian nowotworowych. Ostateczne rozpoznanie może zostać jednak dokonane jedynie na podstawie biopsji gruczołu. USG tarczycy stanowi więc wstęp do dalszej diagnostyki oraz pozwala na zdiagnozowanie nieprawidłowości w funkcjonowaniu tego ważnego gruczołu w organizmie człowieka.

Jak przebiega badanie USG tarczycy?

USG tarczycy jest podstawowym badaniem, które nie wymaga od pacjenta odpowiedniego przygotowania. Nie istnieją także żadne przeciwskazania do jego wykonania, a samo badanie może być bezpiecznie wykonywane także u kobiet w ciąży oraz dzieci.

USG tarczycy jest badaniem całkowicie bezbolesnym i nieinwazyjnym. Podczas przygotowania do niego pacjent kładzie się na kozetce, a lekarz nakłada na jego szyję specjalny żel. Wykonując USG tarczycy lekarz robi zdjęcia, które pacjent otrzyma wraz z komentarzem. W razie wykrycia nieprawidłowości lekarz analizujący wyniki USG tarczycy skieruje pacjenta na dodatkowe badania.

Kiedy warto wykonać badanie USG tarczycy?

USG tarczycy powinno być obowiązkowym badaniem regularnie wykonywanym u osób, w których rodzinie istniały przypadki zachorowania na raka tarczycy. Powinny z niego regularnie korzystać także osoby, u których stwierdzone zostały objawy niedoczynności lub nadczynności tarczycy oraz nieprawidłowe stężenia hormonów. Badanie jest także polecane dla osób, które poddane zostały leczeniu hormonalnemu, gdyż pozwala ocenić jego skuteczność, a w razie potrzeby wdrożyć do niego poprawki.

USG tarczycy jest badaniem, które pozwala szybko wykryć niepokojące zmiany obecne w obrębie tarczycy. Jest podstawowym badaniem diagnostycznym, które pozwala na wczesne wykrywanie groźnych dla zdrowia i życia nowotworów tarczycy. Jego wykonywanie co średnio dwa lata jest szczególnie zalecane osobom, u których w przeszłości wykryte zostały zmiany w obrębie tego gruczołu.