Kiedy rodzic może starać się o alimenty od dzieci

Alimenty dla seniora od dzieckaSeniorzy mogą starać się o alimenty od dzieci

Nikogo nie dziwi że rodzice płacą alimenty na dzieci, ale nie każdy wie, że również dzieci mogą zostać obciążone obowiązkiem alimentacyjnym na rzecz rodziców, gdy Ci znajdują się w niedostatku lub biedzie. Kiedy rodzic może starać się o alimenty, jak je uzyskać i jak wypełnić świadczenie alimentacyjne?

Wiele osób starszych ze względu na niskie emerytury nie jest w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb. Na starość wiele wydatków wzrasta – trzeba kupować kosztowne leki lub zapłacić za dom opieki, a dzieci nie zawsze interesują się swoimi rodzicami.

Wydatki seniora a alimenty od dziecka

Na starość wiele wydatków wzrasta

Dlatego, jeśli całe życie dbałeś o swoje dzieci, a teraz nie wystarcza Ci pieniędzy na podstawowe rzeczy, dzieci się z Tobą nie kontaktują, nie wahaj się złóż pozew sądowy o zasądzenie alimentów od dzieci, to ich obowiązek.

Na kim ciąży obowiązek alimentacyjny wobec rodziców

Zgodnie z art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z dnia 25 lutego 1964 roku obowiązek alimentacyjny, czyli dostarczania środków do utrzymania i wychowania obciąża krewnych w linii prostej, czyli dzieci biologiczne i przysposobione na rzecz rodziców. Obowiązek dotyczy także pasierba w stosunku do ojczyma lub macochy.  Dzieci te muszą być pełnoletnie.

Możesz wystąpić z pozwem przeciwko wszystkim dzieciom lub tym, których stać na realizację świadczenia. Ze względu na różne dochody alimenty mogą zostać zasądzone w różnej kwocie od poszczególnych dzieci.

Kiedy rodzice mają prawo do alimentów

W myśl kodeksu rodzinnego i opiekuńczego by sąd uznał roszczenie o alimenty w stosunku do rodziców muszą być spełnione łącznie dwie przesłanki.

Po pierwsze musi wystąpić sytuacja niedostatku, czyli niemożność zaspokojenia podstawowych, usprawiedliwionych potrzeb np. zakupu lekarstw i godziwej egzystencji oraz niemożność pozyskania środków pieniężnych przy wykorzystaniu możliwości zarobkowych i majątkowych. Kolejną przesłanką, która będzie analizowana przez Sąd są możliwości zarobkowe i majątkowe dzieci, a konkretnie czy są w stanie płacić alimenty na rodziców i jednocześnie zaspokoić potrzeby swoje i swojej rodziny, bez uszczerbku na majątku. Również realizacji świadczenia nie można domagać się tylko dlatego, że dzieci dużo zarabiają i mają wyższe dochody niż uprawniony do świadczenia, ale nie występuje rzeczywista potrzeba.

Podczas ustalania kwoty alimentów Sąd uwzględnia przychody z następujących tytułów:

  • renta
  • emerytura
  • wynagrodzenia z pracy
  • premie
  • dochody inwestycyjne (odsetki od lokat)
  • inne np. przychody z tytułu wynajmu mieszkania.

Kiedy nie możesz domagać się świadczenia – niegodność alimentacji

Zgodnie z art 144. kodeksu rodzice nie zawsze mogą domagać się alimentów od dzieci, w szczególności, gdy żądanie to jest niezgodne z zasadami współżycia społecznego.

Pojęcia to nie zostało dokładnie sprecyzowane, jednak uznaje się, że zasady te zostały naruszone, gdy rodzić w przeszłości należycie nie wywiązywał się z obowiązków rodzicielskich wobec dziecka tj. nie utrzymywał kontaktu, nie interesował się dzieckiem, nie płacił alimentów. Sytuacje te dają dzieciom możliwość oddalenia powództwa.

Formy wypełnienia obowiązku

Obowiązek alimentacyjny może być wykonywany poprzez regularne dostarczanie środków pieniężnych lub pomocy materialnej tj. żywności, ubrań, leków czy opału, które zatrzymają stan niedostatku doświadczanego przez rodzica, znajdującego się w trudnej sytuacji finansowej i materialnej. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 6 maja 1967 roku (III CR 422/66) obowiązek alimentacyjny dzieci mogą wypełnić obowiązek poprzez zapewnienie rodzicom mieszkania czy też opieki lekarskiej.

Alimenty na dzieci w Polsce nadal są rzadkością, w większości rodzin występują dobre stosunki rodzinne, a dorosłe dzieci pomagają im w codziennym życiu. Jednak nie zawsze jest tak pięknie, niektórym emerytom brakuje środków do godziwego życia, a dzieci się nimi nie interesują. Wtedy warto skorzystać z przysługujących praw. Tutaj znajdziecie ofertę dobrego adwokata od spraw rodzinnym, który pomoże w napisaniu pozwu oraz podczas postępowania sądowego.