Kiedy pieluchomajtki to najlepsze wyjście?

jak zalozyc pieluchomajtkiPieluchomajtki czy majtki chłonne?
Na rynku znajdziesz naprawdę wiele wyrobów chłonnych, które doskonale dopasowują się do problemu inkontynencji moczowej pod kątem poziomu nietrzymania moczu, aktywności czy rozmiaru. Dlatego jednorazowe pieluchomajtki, które kiedyś uznawane były za pierwszą i jedyną możliwość pomocy przy NTM, w wielu sytuacjach nie są już koniecznością. Nadal jednak w niektórych przypadkach stanowią po prostu najlepsze wyjście. Kiedy zatem warto wybrać pieluchomajtki dla dorosłych?

Pieluchomajtki dla osób leżących

W przypadku osób o ograniczonej mobilności, u których występuje inkontynencja moczowa, jest to najczęstszy i prawdopodobnie najlepszy wybór – zarówno dla podopiecznego, jak i opiekuna. Zwłaszcza w sytuacji, w której mówimy o ciężkim nietrzymaniu moczu. Dlaczego? Pieluchomajtki dla dorosłych to wyroby łatwe do założenia, ale przede wszystkim dostępne w poziomach chłonności odpowiednich dla nawet bardzo ciężkiej inkontynencji. Dodatkowo są wygodne i doskonale dopasowują się do ciała w każdej pozycji, także podczas leżenia. Zapewniają to zarówno ściągacze jak i przylepce, które pozwalają na jak najlepsze dostosowanie do ciała podopiecznego. Przy wyborze pieluchomajtek warto zwrócić uwagę na fakt, czy ściągacze są zamieszczone zarówno z tyłu, przy plecach, jak i z przodu, przy brzuchu. Podwójne ściągacze nie tylko umożliwiają swobodniejsze poruszanie się, ale także zmniejszają ryzyko otarć, które są niestety bardzo częste wśród osób leżących.

Jak założyć pieluchomajtki osobie leżącej?

Zakładanie pieluchomajtek osobie leżącej, jak wiele czynności pielęgnacyjnych, wymaga praktyki. Z pewnością z biegiem czasu opracujesz własną technikę, która ułatwi Ci to zadanie. Niezwykle istotne jest także, by po zmianie wyrobu chłonnego zadbać o higienę podopiecznego, a mianowicie o odpowiednie oczyszczanie, regenerację i ochronę skóry przed podrażnieniami.

Zanim przejdziesz do założenia pieluchomajtek, musisz je aktywować, by zwiększyć ich możliwości absorpcyjne. Należy je rozłożyć, rozciągnąć i ugnieść wkład chłonny. Następnie:

  • Stań na brzegu łóżka i zegnij jedną z nóg podopiecznego, by łatwiej przewrócić go na bok. Połóż z tyłu rozłożony wyrób chłonny, a później z powrotem przewróć podopiecznego na plecy.
  • Wyprostuj jego nogi i wyciągnij podwinięte skrzydło pieluchomajtek.
  • Dopasuj przednią część do krocza.
  • Zapnij pieluchomajtki zaczynając od dolnych przylepcorzepów (skieruj je lekko do góry). W ten sposób będziesz mieć pewność, że uda Ci się dobrze je dopasować. Następnie przypnij górne przylepcorzepy.
  • Upewnij się, że pieluchomajtki leżą dobrze, nie wpijają się w ciało, a osłonki boczne nie są zwinięte.

Pieluchomajtki czy majtki chłonne? Rozwiązanie dla aktywnych

Pieluchomajtki przeznaczone są także dla osób aktywnych, u których występuje średnia i ciężka inkontynencji moczowa. Bardzo często używane są przez osoby cierpiące na demencję, ale również przez te o ograniczonej mobilności. Przez wzgląd na to, iż istnieją znacznie dyskretniejsze wyroby chłonne, osoby w pełni aktywne raczej rezygnują z pieluchomajtek na rzecz chociażby majtek chłonnych przy średniej inkontynencji, czy pieluch anatomicznych przy średniej i ciężkiej. Nie zmienia to jednak faktu, że pieluchomajtki są w stanie zapewnić wysoki komfort użytkowania, także osobom w pełni samodzielnym.

Pieluchomajtki są bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób z ciężkim NTM, leżących i potrzebujących opieki, ale również aktywnych bądź częściowo unieruchomionych. Na rynku znajdziesz jednak inne wyroby chłonne, takie jak pieluchy anatomiczne, majtki chłonne czy wkładki urologiczne, które mogą okazać się odpowiednie dla Twojego problemu przy lekkiej i średniej inkontynencji. Pieluchomajtki możemy zatem potraktować jako swojego rodzaju ostatni krok w poszukiwaniu ochrony przy nietrzymaniu mocz. To zabezpieczenie, które nie zawodzi nawet w najcięższych przypadkach.