Kiedy możemy podejrzewać łagodny rozrost prostaty?

ProstataProstata. Jej rozrost nie jest zdrowy dla mężczyzn.
Łagodny rozrost prostaty to przypadłość, która dotyka aż 80% mężczyzn po 75. roku życia. Objawy dotyczą nawet 50% z nich. Ale zacznijmy od początku, poznaj prostate.

Czym jest prostata?

Prostata to gruczoł, który jest częścią męskiego układu moczowo-płciowego. W prawidłowych warunkach ma wielkość orzecha włoskiego. Znajduje się pod pęcherzem moczowym i obejmuje cewkę moczową. To właśnie dlatego rozrost prostaty wywołuje w pierwszej kolejności problemy z oddawaniem moczu – powiększony gruczoł uciska na delikatną cewkę moczową, zmniejszając jej światło. Inne nazwy prostaty, z którymi możemy się spotkać, to stercz lub gruczoł krokowy.

Na początku należy podkreślić, że łagodny rozrost prostaty oznacza zwiększenie liczby komórek tego gruczołu. Jest to proces łagodny i nie grozi rozwojem raka prostaty.

Jakie objawy powinny nam sugerować problemy z prostatą?

  • Uczucie niepełnego wypróżnienia po mikcji.
  • Częstsza konieczność odwiedzania toalety.
  • Potrzeba oddawania moczu pojawia się w nocy i wybudza ze snu.
  • Mocz oddawany jest przerywanym strumieniem.
  • Mikcja bywa związana z wysiłkiem.
  • Mocz wypływa powoli i pod niskim ciśnieniem.
  • Mogą pojawiać się parcia naglące.

Zmiana stylu życia jako rozwiązanie na prostatę

Niestety aktualnie medycyna nie zna odpowiedzi na pytanie, jak możemy uniknąć problemów ze sterczem. Wiemy natomiast, że poprzez wprowadzenie modyfikacji stylu życia możemy spowolnić lub nawet zahamować rozrost stercza.

Domowe sposoby na prostatę:

  1. Należy odstawić lub ograniczyć używki, które działają drażniąco na pęcherz moczowy: papierosy, alkohol, kofeina.
  2. Poprawę samopoczucia przyniesie nam unikanie spożywania napojów wieczorem, a także przed wyjściem do kina lub innego miejsca publicznego, w którym dostęp do toalety jest ograniczony.
  3. Po pierwszej mikcji warto odczekać 2 minuty i spróbować jeszcze raz oddać mocz – często pacjentom udaje się wtedy całkowicie opróżnić pęcherz i uzyskać uczucie ulgi.

Jakie leki warto przyjmować na prostatę?

Dodatkowo warto wspomnieć o leku Prostamol Uno, który zawiera w swoim składzie wyłącznie naturalne substancje. Mowa o wyciągu z boczni piłkowanej. Jest to niewielka palma, którą można spotkać w południowej części Stanów Zjednoczonych. Roślina wykazuje działanie antyandrogenne – zmniejsza produkcję dihydrotestosteronu (DHT), hormonu odpowiedzialnego za rozrost komórek prostaty. Jej regularne przyjmowanie przez minimum miesiąc zapewnia uczucie ulgi i przywraca prawidłową funkcję pęcherza moczowego. Należy przyjmować 1 kapsułkę dziennie, najlepiej po posiłku i o stałej porze. Wielu mężczyzn przyznaje, że odczuwa poprawę pod względem oddawania moczu oraz lepiej przesypia noce.

Istnieje grupa leków, która bywa stosowana w przypadku braku skuteczności wyżej wymienionych metod lub w momencie dużego nasilenia objawów. Leki te, antagoniści receptora alfa-adrenergicznego, wpływają na rozkurcz mięśni gładkich w drogach moczowych, przez co ułatwiają przepływ moczu. Drugą grupą preparatów są inhibitory 5-alfa reduktazy, które hamują powstawanie dihydrotestosteronu (DHT) z testosteronu, odpowiedzialnego za powiększanie się stercza.

Prostata – diagnostyka

Pamiętajmy, aby w przypadku pojawienia się pierwszych objawów nie zwlekać z wizytą u urologa. Pacjentom leczącym się na rozrost prostaty zaleca się wizyty u specjalisty przynajmniej raz w roku. Lekarz początkowo zbada nas i wyeliminuje inne przyczyny mogące wpływać na problem z oddawaniem moczu, czyli: raka prostaty, zapalenie stercza, zaburzenia w pracy pęcherza moczowego, infekcje układu moczowego lub wpływ przyjmowanych leków. Diagnostyka skupia się na wykonaniu badania per rectum (czyli przez odbyt) oraz wykonaniu USG. Co więcej, należy wykonać badanie ogólne moczu oraz ocenić poziom PSA (jest to marker nowotworowy, którego poziom jest podwyższony w przypadku zapalenia gruczołu lub łagodnego rozrostu).

 

Bibliografia:

[1] – Noszczyk W., Chirurgia Repetytorium, PZWL, Warszawa 2019

[2] – https://www.mp.pl/pacjent/urologia/168064,lagodny-rozrost-stercza