Kiedy i po co do geriatry?

Geriatra - lekarz od seniorów.

Kiedy lekarz pierwszego kontaktu pyta seniora, czy odwiedził już geriatrę, często padają wymowne spojrzenia i pojawiają się pytania „po co mi lekarz dla starców”, „ja nie potrzebuje kogoś takiego”? Kim jest geriatra i dlaczego osoby po 65 roku życia powinny go odwiedzić, wyjaśniają eksperci z Centrum Medycznego Św. Franciszka.

Osoby dojrzałe, po 65 roku życia są bardziej narażone na występowanie różnych chorób, które skutecznie odbierają sprawność i radość życia. Coraz częściej lekarz pierwszego kontaktu proponuje wizytę u lekarza geriatry.

Kim jest lekarz geriatra?

Geriatra to nikt inny jak specjalista od chorób senioralnych, można nazwać go kardiologiem, psychiatrą, neurologiem, okulistą, ortopedą czy nawet rehabilitantem. Zajmuje się wszystkimi schorzeniami, które dotykają osoby w podeszłym wieku. Nie bez powodu geriatria jest specjalnością interdyscyplinarną, czyli łączy w sobie wiele składowych, które mają przeciwdziałać patologicznemu procesowi starzenia.

Lekarz geriatra co ważne umie zrozumieć pacjenta i jego dolegliwości, nigdy nie bagatelizuje tego co on mówi, ponieważ to pacjent najlepiej wie co go boli, a zadaniem lekarza jest znalezienie przyczyny i leczenie.

Dlaczego właśnie do geriatry?

Częste wizyty u specjalistów, to nie tylko długie oczekiwanie w kolejkach, ale również duże koszty np. leków. Niestety każdy lekarz zaleca medykamenty na daną jednostkę chorobową, nie biorąc pod uwagę ogólnego stanu zdrowia i innych schorzeń pacjenta, tym samym domowa apteczka coraz częściej przypomina małą fabrykę leków. Niestety wiele z nich nie działa, bo wchodzi z sobą w interakcje, więc zamiast pomóc tylko szkodzi. Najlepiej od razu udać się na wizytę u geriatry, który kompleksowo oceni stan zdrowia, doprecyzuje diagnostykę, wyśle na dodatkowe badania czy wyjazdy rehabilitacyjne. Co więcej, dobierze tak leki, żeby ich ilość była jak najmniejsza, a skuteczność jak największa.

Gdzie do geriatry?

Niestety mimo zwiększającej się liczby osób starszych, specjalistów z dziedziny geriatrii jest wciąż mniej niż samych zainteresowanych. To w dużej mierze wpływa na czas oczekiwania na wizytę. Gdzie szukać zatem pomocy podpowiadają eksperci z Centrum Medycznego Św. Franciszka: „Sytuacja w państwowej służbie zdrowia niestety nie ułatwia leczenia, długie kolejki, odsyłanie od lekarza do lekarza to praktycznie codzienność. W naszym centrum umożliwiamy pacjentom dostęp do specjalistów z 21 specjalizacji w tym geriatry. Czas oczekiwania na wizytę to nie kilka miesięcy, a kilka dni. Staramy się, by konsultacja lekarska odbyła się jak najszybciej, bo zdrowie i dobre samopoczucie pacjenta jest dla nas priorytetem.”.

Lekarz geriatra jest najlepszym rozwiązaniem dla osób dojrzałych, które chcą otrzymać pomoc dostosowaną do ich potrzeb.