Kiedy decydować się na implanty zęba?

Implant zęba, implant dentystyczny, implant stomatologicznyImplant zęba, implant dentystyczny, implant stomatologiczny - różne nazwy, cel ten sam.

Implanty zęba – dla kogo?

Implanty stomatologiczne, to rodzaj protez, stosowanych w celu uzupełnienia pojedynczych braków w uzębieniu. Tego typu rozwiązanie, polecane jest szczególnie osobom, które czeka ekstrakcja zęba, bądź pragną odtworzyć pełne uzębienie i poprawić wygląd swojego uśmiechu.

Czym są i jak działają implanty zębowe?

Implanty stomatologiczne, to forma protezy stosowanej w celu uzupełnienia występujących ubytków w uzębieniu. Tego typu wszczep swoim kształtem przypomina niewielką śrubkę z koroną protetyczną u góry, która po umieszczeniu w kości żuchwy lub szczęki, stanowi korzeń i właściwe wypełnienie wolnej przestrzeni. Implanty wykonywane są z tworzyw dobrze tolerowanych przez organizm, które nie korodują, nie wywołują reakcji alergicznych, nie są podatne na próchnicę i właściwie przenoszą siłę żucia na kość, jak w przypadku naturalnych zębów. Prawidłowo założona proteza tego typu, oraz odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej, sprzyjają trwałemu przyjęciu się wszczepu i komfortowemu korzystaniu z pełnego uzębienia przez wiele kolejnych lat. Implanty polecane są szczególnie osobom, które czeka ekstrakcja zęba, bądź pragną odtworzyć pełne uzębienie, poprawić wygląd swojego uśmiechu i zyskać pewność siebie. Zabieg instalacji sztucznego elementu jest bezbolesny i trwa blisko 20 minut.

Kiedy zdecydować się na implanty?

Decyzja o wstawieniu implantu powinna zapaść możliwie szybko, ze względu na wysokie ryzyko powikłań wynikających z ubytku w uzębieniu. Konsekwencją takiego stanu jest przede wszystkim progresywne przechylanie się sąsiednich zębów oraz liczne procesy zwyrodnieniowe ich powierzchni, a nawet korzeni. Ponadto, deformacji może również ulegać przeciwległy łuk zębowy, ze względu na brak punktów podparcia ze strony antagonisty. Implanty polecane są osobom, które chcą uniknąć deformacji zgryzu, przykurczy mięśniowych w okolicy stawów skroniowo – żuchwowych, nawracających dolegliwości bólowych głowy, zaniku podłoża kostnego w okolicy ubytku oraz zmiany kształtu dziąseł i proporcji twarzy, którego istotą jest pojawienie się licznych zmarszczek wokół ust, zapadnięcie warg i wysunięcie brody. Na uzupełnienie tego typu, powinni się zdecydować pacjenci, u których:

  • doszło lub dojdzie do ubytku jednego bądź więcej zębów. Wskazaniem na implanty stomatologiczne jest również całkowite bezzębie. Wszczepy instalowane są w następstwie utraty zębów stałych, utraconych w wyniku urazów, niewykształcenia się zawiązków zębowych, próchnicy, infekcji czy paradontozy;
  • użytkowanie standardowej całkowitej lub częściowej protezy zębowej jest mało komfortowe.

Implanty zębowe hamują postęp zaniku kości, sprzyjają zachowaniu prawidłowych warunków anatomicznych twarzoczaszki, a także mogą stanowić podstawę do mocowania innych konstrukcji protetycznych jak mosty i korony. Na wszczepy stomatologiczne, mogą decydować się pacjenci po zakończonym procesie wzrostu szczęki, czyli po 16. roku życia. U osób dorosłych, nie ma ograniczeń wiekowych co do zabiegów tego typu.