Kettlebell – Sprzęt do ćwiczeń dla każdego nawet seniora

ketllebell ćwiczeniaJak ćwiczyć z kettlebell? To proste!
Kettlebell to sprzęt coraz częściej używany przez osoby dbające o swoją sylwetkę. Może być stosowany jako zamiennik hantli i sztangi, może stanowić też urozmaicenie treningu z ciężarkami.

Kettlebell – ćwiczenia

Kettlebell ma przesunięty środek ciężkości, dlatego zmusza do pracy wiele partii mięśni. Zapewnia kompleksowy trening. Kettlebell wzmacnia mięśnie, rzeźbi je, rozwija równowagę i dynamikę osób ćwiczących. Regularne treningi z kettlebell są bardzo skuteczne. Zmuszają mięśnie do współpracy ze sobą.

Kettlebell to doskonały sprzęt do ćwiczeń dla osób, które nie lubią siłowni, a pragną poprawić swoją kondycję i sylwetkę. Z kettlebell można ćwiczyć w domu. Ćwiczenia z kettlebell to skuteczny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Są o wiele ciekawsze i przyjemniejsze niż monotonne bieganie po bieżni elektrycznej czy żmudne pedałowanie na rowerku treningowym.

Odważniki świetnie sprawdzają się jako uzupełnienie treningów osób uprawiających sporty walki. Nie rozbudowują nadmiernie mięśni, dlatego są idealnym sprzętem do ćwiczeń dla kobiet. Treningi z odważnikami są polecane osobom prowadzącym siedzący tryb życia.

Jak wybrać kettlebell?

Z kettlebell może ćwiczyć praktycznie każdy, w zasadzie nie ma przeciwwskazań do ćwiczeń z odważnikami, trzeba tylko prawidłowo dobrać ciężar do swoich możliwości. Ciężar przyrządu musi być uzależniony od siły osoby ćwiczącej i od stopnia zaawansowania. Trzeba dać radę podnieść odważnik obiema rękami do wysokości klatki piersiowej, angażując jedynie mięśnie naramienne. Panie powinny zaczynać od 8-12 kg, natomiast panowie od 16-20 kg.

Ważne jest dobranie grubości uchwytu do wielkości dłoni i do grubości palców, szerokość uchwytu powinna być dobrana do szerokości obu dłoni, aby można było ćwiczyć oburącz. Powierzchnia uchwytu nie powinna być zbyt szorstka. Przy wyborze kettlebell trzeba też zwrócić uwagę na materiał, z którego odważnik jest wykonany. Najlepiej sprawdzi się żeliwo ogumowane.

Jak ćwiczyć z kettlebell?

Zanim zaczniemy ćwiczyć z kettlebell, warto skonsultować się z osobą doświadczoną w tej dziedzinie, która udzieli nam wskazówek, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia. Najlepiej ćwiczyć trzy razy w tygodniu po około 30 minut. Przed rozpoczęciem treningu należy wykonać rozgrzewkę. Może to by kilka prostych ćwiczeń gimnastycznych. W czasie treningu należy kontrolować oddech i pamiętać o zachowaniu odpowiedniej pozycji.