Ketonal w mniejszej dawce jest dostępny bez recepty

jaki ketonalBez recepty oznacza, że dawka jest zmniejszona.
Od 2017 roku Ketonal w mniejszej dawce jest dostępny bez recepty. Lek ten dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o lekkim i umiarkowanym nasileniu, dlatego sprawdzi się w przypadku bólu głowy oraz mięśni i stawów. Aby uniknąć powikłań, należy ściśle przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania.

Który Ketonal można kupić bez recepty?

Ketonal firmy SANDOZ to produkt leczniczy należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jego substancją czynną jest ketoprofen – związek organiczny, pochodna kwasu propionowego. Wykazuje on silne działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Ketonal jest dostępny w formie tabletek i twardych kapsułek do stosowania doustnego oraz w postaci żelu do stosowania miejscowego.

Ketonal przez długi czas był dostępny wyłącznie na receptę. Dotyczyło to wszystkich postaci tego leku, w tym żelu. Sytuacja ta zmieniła się w październiku 2017 roku. Wówczas do aptek wprowadzono Ketonal w mniejszej dawce dostępny bez recepty. Produkt nosi nazwę Ketonal Active, zawiera 50 mg ketoprofenu i ma postać kapsułek. Jest dostępny w opakowaniu po 10 i 20 sztuk. Trzeba pamiętać, że lek nie jest objęty refundacją, dlatego trzeba zapłacić za niego 100% ceny.

Jak działa Ketonal bez recepty?

Mechanizm działania Ketonalu bez recepty jest dokładnie taki sam jak w przypadku tego samego środka wydawanego z przepisu lekarza. Ketoprofen blokuje enzymy cyklooksygenazy COX-1 i COX-2, które odpowiadają za syntezę prostaglandyn, gdy pojawi się czynnik drażniący. Dzięki temu zmniejszają się objawy procesu zapalnego – przede wszystkim ból, a także wzrost temperatury i obrzęk miejscowy.

Na co działa Ketonal bez recepty?

Ketonal bez recepty jest przeznaczony do objawowego leczenia dolegliwości bólowych różnego pochodzenia o lekkim lub umiarkowanym nasileniu. Dobrze sprawdzi się przede wszystkim na ból głowy, zęba, mięśni, pleców oraz kości i stawów. Lek może być stosowany wyłącznie przez osoby dorosłe i młodzież powyżej 15 roku życia.

Jak przyjmować Ketonal bez recepty?

Przyjmując Ketonal, trzeba ściśle przestrzegać zalecanej dawki. Jednorazowo można przyjąć 50 mg ketoprofenu, czyli jedną kapsułkę. Jeżeli zajdzie taka potrzeba (np. dolegliwości nie ustąpią), należy powtórzyć dawkę po 8 godzinach. Maksymalnie w ciągu doby można zażyć 3 kapsułki Ketonalu.

Ketonal bez recepty należy przyjmować podczas posiłku oraz popijać dużą ilością wody (lub mleka). Nie można w tym celu stosować kawy, herbaty, napojów gazowanych ani soków owocowych. Takie postępowanie ma na celu ochronę błony śluzowej przewodu pokarmowego. Osoby, które stosują leki osłonowe na żołądek, mogą przyjąć je razem z Ketonalem.

Jak długo można przyjmować Ketonal bez recepty?

Ketonal bez recepty może być stosowany krótko, maksymalnie przez 5 dni. Trzeba niezwłocznie udać się do lekarza, jeżeli w tym czasie dolegliwości nie ustąpiły, uległy nasileniu bądź pojawiły się inne przypadłości (m.in. gorączka, pogorszenie samopoczucia, osłabienie, nudności, wymioty).

Specjalista wykona konieczne badania i podejmie decyzję odnośnie do dalszego postępowania i zasadności kontynuowania leczenia przy pomocy ketoprofenu. Należy pamiętać, że Ketonal bez recepty dobrze radzi sobie z objawami, jednak nie usuwa przyczyny choroby.

Z jakimi lekami nie łączyć ketoprofenu?

Ketoprofen nie powinien być stosowany z innymi lekami, które należą do NLPZ. Trzeba pamiętać, że połączenie dwóch środków nie wpłynie na wzrost ich skuteczności, a jedynie spowoduje skutki uboczne. Ponadto Ketonalu nie mogą przyjmować osoby, które zażywają lit, metotreksat oraz leki przeciwzakrzepowe.

Czy Ketonal bez recepty jest bezpieczny?

Ketonal bez recepty stosowany zgodnie z zaleceniami zawartymi na ulotce (jest ona dołączona do każdego opakowania oraz dostępna w Internecie w formie elektronicznej) jest uznawany za bezpieczny. Ma na to wpływ kilka czynników. Przede wszystkim:

  • krótki okres półtrwania (czyli czas, w którym stężenie leku zmniejszy się o połowę); wynosi on 2 godziny;
  • działanie na tkanki, które zostały objęte procesem zapalnym;
  • zredukowanie do minimum czasu, w którym ketoprofen ma kontakt z tkankami w organizmie.

Trzeba jednak pamiętać, że każdy lek, nawet Ketonal bez recepty, może powodować działania niepożądane. Dlatego nie mogą stosować go ciężarne w III trymestrze ciąży, kobiety karmiące piersią, dzieci, chorzy na ciężką niewydolność serca, nerek i wątroby, a także osoby, u których w przeszłości wystąpiły reakcje niepożądane po przyjęciu środka z grupy NLPZ.