Kariera po 50-ce! Opieka nad osobami starszymi pomysłem na siebie

Kariera po 50-ce! Opieka nad osobami starszymi pomysłem na siebieKariera po 50-ce! Opieka nad osobami starszymi pomysłem na siebie

Panie i panowie w wieku dojrzałym to najliczniejsza grupa wśród opiekunów osób starszych. Na zarobkowy wyjazd do zachodnich sąsiadów decyduje się coraz więcej seniorów, którym nie brakuje odwagi i życiowej energii. Praca, która początkowo ma być sprawdzianem własnych umiejętności i siły charakteru niejednokrotnie staje się receptą na lepsze życie – nie tylko materialne.

Wyjazd zarobkowy – przygoda życia czy ostateczność?

Wielu rodaków dopatruje się w wyjeździe za granicę szansy na nowy start.  Jednocześnie spora część z nich z dużą rezerwą podchodzi do tymczasowego opuszczenia ojczyzny, które wydaje się im ostatnią deską ratunku. O Polakach na emigracji powstają już legendy, a zwolennicy tej formy zarobku nieustannie toczą waśnie z przeciwnikami, którzy bez przerwy odliczają dni do powrotu do rodzinnego domu.

Nie wszystkie wyjazdy zarobkowe muszą toczyć się według wspomnianego scenariusza. Liczne grono osób decyduje się na wyjazd za zachodnią granicę w charakterze opiekuna lub opiekunki, uznając to za ciekawszą alternatywę dla emigracji. Opieka nad osobami starszymi w Niemczech lub innych sąsiadujących krajach ma zazwyczaj wymiar 2-3 miesięczny. Dzięki temu zatrudnieni mają możliwość regularnego powrotu do kraju oraz ponownego podjęcia pracy za granicą w dowolnym momencie. Dodatkowo niewielki dystans dzielący ich od domu sprawia, że podróże są krótkie i niedrogie, w przeciwieństwie chociażby do pokonywania całej Europy z Wysp Brytyjskich drogą lądową.

Praca, która daje radość!

Osoby decydujące się  na wyjazd do Niemiec w charakterze opiekuna lub opiekunki często myślą o nim jak o obowiązku. Zmuszone kiepską sytuacją finansową postanawiają  towarzyszyć starszym podopiecznym, nie biorąc nawet pod uwagę, ze praca ta może im się spodobać. Tymczasem – jak pokazują statystyki – mało kto podejmuje jednorazowe zlecenie opieki. Większość pań i panów w dojrzałym wieku wyjeżdża regularnie, zajmując się seniorami kilka, a nawet kilkanaście lat.

Wysokie zarobki to zazwyczaj drugorzędny powód długofalowej współpracy. Znacznie częstszą motywacją jest satysfakcja, wynikająca z pomocy drugiemu człowiekowi. Pomiędzy podopiecznymi, a ich opiekunami niejednokrotnie zacieśniają się bliskie więzi, które potęguje niewielka różnica wieku, podobne zainteresowania lub doświadczenia życiowe. Opiekunowie charakteryzujący się  wewnętrznym spokojem, serdecznością oraz empatią z przyjemnością wykonują swoje obowiązki, towarzysząc seniorom podczas codziennych zajęć. W ten sposób zyskują nie tylko rozwijającą pracę, ale także ciekawe znajomości, nowe umiejętności oraz element urozmaicający ich dotychczasowe życie.

Opieka nad osobami starszymi to praca, z którą wiąże się sporo wyzwań, ale jeszcze więcej korzyści. Zaglądając na stronę www.help24.info można się łatwo przekonać, jak wiele oferują pracodawcy w zamian za pomoc drugiemu człowiekowi.