Kamica nerkowa, czyli po czym poznać, że potrzebujemy urologa?

kamica nerkowaKamienie nerkowe są bardzo bolesne.

Kamienie nerkowe – skąd się biorą?

Kamienie nerkowe powstają w wyniku wytrącania się z moczu substancji, których jest nadmiar lub które nie powinny znaleźć się w jego składzie.

Są to minerały, takie jak fosforan wapnia, szczawian wapnia czy moczany. Zdarzają się również kamienie złożone z aminokwasu – cystyny. Złogi mogą pojawiać się w samych nerkach lub w innych częściach układu moczowego, na przykład w pęcherzu. Choroba, choć bardzo groźna, przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Dlatego gdy wreszcie da o sobie znać, ważne jest szybkie działanie.

Atak kolki nerkowej – bolesny sygnał

Jeśli złogi mineralne nie zostaną wykryte przypadkowo w trakcie okresowych badań diagnostycznych lub przy kontroli innych dolegliwości, na ogół dopiero atak kolki nerkowej powiadamia nas o problemie. Dzieje się to niestety już w ostrej postaci kamicy, a objawy są bardzo ciężkie – silny ból w okolicy brzucha, boku czy pachwin, krwawienie i częste oddawanie moczu w związku z bolesnym parciem na pęcherz. Pojawia się gorączka, pacjent jest blady i osłabiony. Kolka nerkowa występuje, gdy kamień zablokuje przewód moczowy, a to powoduje obrzęk nerki. Wymagana jest szybka interwencja specjalisty – musimy otrzymać leki zmniejszające ból, którego natężenie często wywołuje mdłości i wymioty, a także konieczne jest zlikwidowanie blokady, zanim dojdzie do nieodwracalnego zniszczenia narządów przez nadmiar zalegającego moczu.

Leczenie kamicy nerkowej zależy od rodzaju substancji, która buduje złogi. Dobry urolog rozpozna przyczynę ich powstawania i zaleci odpowiednie środki farmakologiczne oraz specjalne zabiegi, do których należą: nefrolitotrypsja przezskórna, litotrypsja przezustrojowa i ureterorenoskopia. Mają one na celu rozbicie kamieni i usunięcie ich bez konieczności operowania.

Badania kontrolne w przebiegu kamicy nerkowej

Urologia to dziedzina medycyny dysponująca dobrymi metodami diagnostycznymi, które pozwalają na wykrycie kamieni na wczesnym etapie ich powstawania. Niezależnie od tego, czy atak kolki nerkowej już nastąpił, czy nie, złogi można zaobserwować podczas badania USG brzucha lub zdjęcia radiologicznego okolicy brzusznej. Czasami objawem ostrzegawczym jest tępy ból pleców, jednak rzadko przypisuje się go problemom z nerkami, a zwykle chorobie kręgosłupa.

Jeśli urolog potrzebuje więcej informacji na temat kamieni nerkowych pacjenta przed dokonaniem interwencji, wykonuje się urografię z użyciem środka kontrastującego lub tomografię komputerową brzucha – najdokładniejsze badanie, pozwalające wykryć kamienie niezawierające wapnia, które nie będą widoczne na zdjęciu radiologicznym. Kontrolnie wykonuje się także laboratoryjne badania krwi i moczu, które określają przyczynę problemu. Jeśli naszym miejscem zamieszkania jest Kraków, bez trudu zapiszemy się na wizytę do urologa prywatnie w jednym z dziesiątek gabinetów na terenie miasta.