Kaligrafia dla seniorów – Jak zacząć i co trzeba wiedzieć o obsadkach

Srebrna obsadka

Kaligrafia to sztuka pozwalająca pokazać własne pomysły i inspiracje w postaci ozdobnego pisma i rysunku. Przeznaczona jest dla każdego od najmłodszych pasjonatów po seniorów dla których może się okazać doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu.

Trening starej, szlachetnej sztuki kaligrafii wymaga posiadania odpowiednich narzędzi. A podstawowym przyborem każdego kaligrafa jest pióro maczane, które składa się z dwóch części: stalówki oraz obsadki. Czym jest obsadka, jakie modele są dostępne na rynku? I jak wybrać najlepszą obsadkę dla siebie? Oto odpowiedzi na te frapujące pytania.

Czym jest obsadka?

Obsadkę najprościej określić można jako tę część pióra, która spoczywa w ręce artysty trudniącego się kaligrafią lub rysunkiem. Jest to więc plastikowy lub drewniany element przypominający ołówek, prosty lub profilowany. Myli się jednak ten, kto sądzi, że narzędzie to nie skrywa w sobie większej tajemnicy. Na rynku bowiem dostępnych jest całe mnóstwo różnorodnych obsadek. Poza materiałem, z którego są one wykonane, różnice obejmują także ich zakończenia (czyli tę część, w której osadza się stalówkę):

  • standardowe – zbudowane z metalowej obręczy i czterech ząbków w środku,
  • uniwersalne – pozwalają na użycie dowolnego rodzaju stalówki (zwykłej i okrągłej),
  • do stalówek rysunkowych.

Rodzaje obsadek

Obsadki do piór maczanych wytwarzane są z dwóch rodzajów materiału:

  • plastiku – te obsadki są bardzo lekkie i wytrzymałe,
  • drewna – niezwykle szlachetne i eleganckie, mają wszystkie zalety drewna. Cechuje je niezwykła wytrzymałość, dobrze leżą w ręce i nie powodują odgniotów na palcach nawet po długiej pracy.

Dodatkowo niektóre modele obsadek wyposażone są w uchwyt z korka lub gumy – zapewniają wówczas jeszcze lepszy komfort pracy artysty.

O kolorystyce obsadek można mówić długo. Pod tym względem oferta jest przebogata. Obsadki drewniane zachowują naturalny wzór drewna, co czyni je niezwykle szykownymi i gustownymi. Natomiast obsadki plastikowe dostępne są w szerokiej gamie wzorów i kolorów: od jednobarwnych po fantazyjnie zdobione obsadki w intensywnych, jaskrawych kolorach. Jednym słowem – każdy znajdzie coś dla siebie.

Najlepsze marki

Obojętne, czy szukasz swojej pierwszej obsadki, czy jesteś już profesjonalistą – powinieneś zawsze używać obsadek najwyższej jakości. Doskonałe, trwałe materiały, ergonomiczny kształt, dzięki któremu narzędzie idealnie leży w dłoni – to tylko dwie z wielu zalet obsadek renomowanych firm dostępnych w sklepie Calligrafun. A oto kilka z nich.

Brause – tej firmy nie trzeba przedstawiać nikomu, kto ma już jakiekolwiek pojęcie o kaligrafii. Brause od roku 1850 produkuje najwyższej jakości narzędzia dla kaligrafów, nie tylko obsadki, ale także stalówki.

Deml – druga z prezentowanych i polecanych przez nas marek obsadek. Oferuje szeroki wybór narzędzi doskonałych do rozpoczęcia przygody z kaligrafią, ale także dla doświadczonych artystów. Jakość i stylowe wykończenie cechują każdy produkt tej marki.

Calligrafun – to czysta przyjemność z kaligrafii. Produkty Calligrafun są produkowane i wykańczane ręcznie, a w każdym z nich widać najwyższą dbałość o jakość. Lakierowane specjalnie opracowanym lakierem, tworzącym na powierzchni warstwę chroniącą przed wilgocią – dzięki temu Twoja obsadka jest zawsze czysta. I wygląda przepięknie.

Dla seniora i nie tylko

Seniorzy zwykle posiadają mnóstwo wolnego czasu, który nie zawsze jest dobrze spożytkowany. Dlaczego nie rozpocząć przygody z kaligrafią? Pasja odkrywania tradycyjnych jak i nowoczesnych stylów pisma i rysunku może nie tylko rozwijać ale także kształtować istniejące i ukryte zdolności artystyczne. Warto zacząć od podstawowych zestawów – stalówka i obsadka, a w miarę rozwoju eksperymentować z różnymi modelami.

Dobrej jakości obsadka to czysta przyjemność z pracy. Pozwala na całkowite oddanie się sztuce kaligrafii, warto więc wybierać ją z najwyższą starannością. Zarówno seniorzy jak i młodsi kaligrafowie doskonale wiedzą co dla nich jest najlepsze. Wybór spośród szerokiej oferty nie zawsze jest łatwy, ale jedno jest pewne – warto eksperymentować i cieszyć się nieodkrytymi możliwościami kaligrafii.

Słuchmed badanie słuchu za darmo