Jesteś za stary. Przejdź na emeryturę. Kampania społeczna.

Dyskryminacja ze względu na wiekDyskryminacja ze względu na wiek

W 2016 roku w polskich sądach założono blisko 1600 spraw dotyczących dyskryminacji. W pierwszej połowie 2017 roku spraw było już ponad 1000. Czy jestem dyskryminowany?  – Odpowiedź na to niełatwe pytanie i pomoc osobom podejrzewającym dyskryminację w różnym wieku to cel kampanii STOP DYSKRYMINACJI! Organizatorem kampanii jest portal senioralny SlowoSeniora.pl, który w sposób szczególny zwraca uwagę w kampanii na aspekt dyskryminacji ze względu na wiek. Kampanie promuje spot „Jesteś za stary. Przejdź na emeryturę”.  Kampania rozpoczyna się 1 października w Międzynarodowy Dzień Osób Starszych.

Na stronie internetowej kampanii społecznej STOP DYSKRYMINACJI www.dyskryminacja.eu można w łatwy sposób sprawdzić czy jest się dyskryminowanym. Informacje przedstawione są w formie przystępnych artykułów zawierających przykłady i formy dyskryminacji. W razie wątpliwości jest możliwość wypełnienia formularza z opisem sytuacji, który trafi do ekspertów z dziedziny dyskryminacji, Partnera Merytorycznego kampaniiBiura Usług Prawnych KANCLEX Porady Prawne Gdynia. Prawnicy odpowiedzą zainteresowanej osobie czy mamy do czynienia z dyskryminacją i podpowiedzą jak się przed nią obronić.

Dlaczego podjęliśmy temat dyskryminacji? Skąd pomysł?

Pomysł nasunął się po przeczytaniu wpisu Czytelnika na forum SlowoSeniora.pl, który napisał, że ma prawie 65 lat i nie czuje się staro, wykonuje pracę przedstawiciela handlowego, zna obsługę komputera, Internet i mówi w dwóch językach. Po pracy trenuje nordic walking, stosunkowo rzadko choruje. W soboty i niedziele spędza z żoną czas z wnukami. W pracy wyniki sprzedażowe ma takie jak młodsi koledzy. Niestety, po latach pracy, dyrektor powiedział mu, że jest za stary do pracy i ma przejść na emeryturę. Zapytany dlaczego, usłyszał,  że przecież w październiku będzie mógł zostać „szczęśliwym emerytem”.

Czytelnik w sposób emocjonalny stwierdził, że nie chce jeszcze iść na emeryturę. Żalił się, że mógłby przejść do konkurencji, ale nie może w tym wieku, bo jak stwierdził: „po pierwsze już po 50-tce patrzą na ciebie krzywo jak na starca, po drugie jestem lojalny wobec pracodawcy”. Na końcu zadał pytanie Czytelnikom SlowoSeniora.pl czy to jest przejaw dyskryminacji na wiek i czy sądzić pracodawcę czy nie. Komentarze Czytelników utwierdziły nas w przekonaniu, że warto podjąć ten temat w formie kampanii społecznej i poruszyć w niej wszystkie formy dyskryminacji, nie tylko tej związanej z wiekiem.

Sytuacja Czytelnika potwierdza, że zdarzają się sytuacje, w których pracodawcy zmuszają osoby, które osiągnęły wiek emerytalny do odejścia z pracy, mimo iż te deklarują wolę kontynuowania zatrudnienia. „Bo są za stare”, „bo już mogą cieszyć się emeryturą”, „bo pora wnuki niańczyć” – wymówek i pokrętnych tłumaczeń bywa wiele. Niemniej jednak, traktowanie pracownika w ten sposób, jedynie z uwagi na jego wiek stanowi jaskrawy przejaw dyskryminacji. Właśnie dlatego podjęliśmy temat dyskryminacji, żeby uświadomić czym ona jest, że można z nią walczyć na drodze prawnej.

 – Nie twierdzimy, że dyskryminacja osób starszych np. w zatrudnieniu jest zjawiskiem nowym i niespotykanym. Wydawać się może, że jest to sytuacja „naturalna”, iż osoba, która osiągnęła odpowiedni wiek, powinna odejść z pracy i zwolnić miejsce dla kogoś innego. Ale co w sytuacji, gdy ktoś chce kontynuować zatrudnienie? Jeśli tylko wykonujemy swoją pracę dobrze, to czemu mamy odchodzić na emeryturę? Powinniśmy walczyć o swoje prawa, bez względu w jakim wieku jesteśmy. Dyskryminacja jest prawnie zabroniona. Pierwszym krokiem do walki z nią jest wzbudzenie świadomości swoich praw u osób narażonych na bycie ofiarami dyskryminacji, chcemy ją wzbudzić kampanią STOP DYSKRYMINACJI promowaną spotem „Jesteś za stary. Przejdź na emeryturę”.  – mówi Remigiusz Zagórski pomysłodawca akcji STOP DYSKRYMINACJI.