Jaskra a zaćma

Zaćma jaskra katarakta leczeniePrzyczyny i objawy jaskry oraz zaćmy. Zobacz różnice.
Choroby narządu wzroku mają różne podłoże i dotyczą innych części oka. Odpowiednio dobrane leczenie poprzedzone precyzyjnym badaniem okulistycznym pod okiem specjalisty pozwala skutecznie wyleczyć schorzenia typu zaćma i jaskra. Czym różnią się te dwie choroby oczu? Jakie są ich początkowe objawy? Na czym polega każde z tych schorzeń? Odpowiadamy w poniższym artykule na najważniejsze pytania dotyczące wrodzonej lub nabytej katarakty oraz jaskry.

Co to jest jaskra i zaćma? Złodziejki wzroku

Najbardziej rozpowszechnione choroby oczu mogą prowadzić nawet do ślepoty. Aby temu zapobiec, niezbędna jest prawidłowa diagnoza oraz podjęcie leczenia. Choroba wywołana zbyt wysokim ciśnieniem wewnątrzgałkowym, które uszkadza nerw wzrokowy nosi nazwę jaskra. Zaćma inaczej nazywana kataraktą powoduje zmętnienie soczewki oka. Podstawowym objawem tego schorzenia jest blednięcie źrenicy, zamglone lub rozmazane pole widzenia, trudności ze złapaniem ostrości oka czy problemy z oceną głębokości barw. Uwarunkowania genetyczne albo urazy gałki ocznej stanowią typowe przyczyny powstawania schorzenia typu zaćma. Jaskra powstaje przy dużych wadach wzroku i może współwystępować razem z cukrzycą czy problemami z nadciśnieniem tętniczym. Katarakta starcza zwykle dotyczy osób po 60. roku życia. Jaskra i zaćma to powszechne choroby, które mogą być zarówno wrodzone, jak i nabyte. W wielu przypadkach katarakta pojawia się jako powikłanie jaskry.

Zaćma a jaskra – znaczące różnice

Oba schorzenia są często mylone przez pacjentów. Jaskra czy zaćma – jak rozpoznać? Aby dokładnie zdiagnozować choroby oczu, stosuje się szereg specjalistycznych badań, które określają ostrość wzroku z daleka oraz bliska. Problemy ze wzrokiem często wskazują na pojawienie się jaskry lub zaćmy, a niepokojące objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza specjalisty. Szybka diagnoza pozwala dobrać odpowiedni sposób leczenia, tak by uniknąć poważnych konsekwencji. Kobiety po 40. roku życia częściej chorują na choroby typu jaskra. Katarakta dotyka zwykle osób po sześćdziesiątce. W obu przypadkach zalecana jest wizyta w poradni okulistycznej. Roznica miedzy zacma a jaskra bywa kluczowa. Na wczesnym etapie występują mało charakterystyczne objawy, które wraz z rozwojem choroby ulegają nasileniu. Wśród czynników zwiększających ryzyko pojawienia się jaskry wrodzonej znajdują się problemy z krążeniem, migrenowe bóle głowy, nadciśnienie tętnicze, długotrwałe stosowanie sterydów. Z kolei na zaćmę mogą zachorować niemowlęta, osoby w podeszłym wieku i chorujące na cukrzycę albo po urazach gałki ocznej.

Objawy jaskry i zaćmy

Choroby narządu wzroku mogą rozwijać się latami oraz ujawnić się w różnym wieku. Jakie są najczęstsze objawy zaćmy i jaskry? Do najważniejszych symptomów katarakty starczej należy blednięcie lub całkowita biel źrenicy, dwojenie przy patrzeniu jednym okiem, trudności ze skupieniem wzroku, postępująca utrata ostrości widzenia. Natomiast w przypadku jaskry warto wymienić ciemne plamy wokół pola widzenia, łzawienie oczu, światłowstręt, okresowe bóle głowy czy zmiany nieodwracalne. Podstawową przyczyną zaćmy starczej jest zmętnienie soczewek oczu, co utrudnia dostęp promienia światła do siatkówki. Jaskra wywołuje postępujące uszkodzenie nerwu wzrokowego spowodowane wysokim ciśnieniem w oku. Usuwanie katarakty odbywa się poprzez przeprowadzenie zabiegu operacyjnego. Z kolei w początkowej fazie jaskry stosuje się środki farmakologiczne lub laseroterapię. Jaskra a zaćma różnice pomiędzy tymi dwoma chorobami są znaczące. Jednak w obu przypadkach stany chorobowe oczu wymagają podjęcia odpowiedniego leczenia, które zapobiegnie całkowitej ślepocie. Zacma a jaskra – wymienione objawy tych schorzeń powinny skłonić pacjenta do wizyty u lekarza okulisty.

Zacma i jaskra – leczenie operacyjne

Odpowiednie badania diagnostyczne, takie jak: kontrola dna oka, tarczy wzrokowej, ciśnienia wewnątrzgałkowego czy ocena pola widzenia pomagają w postawieniu trafnej diagnozy. Podsumujmy zatem, czy jaskra i zaćma to to samo? Zdecydowanie nie, dlatego leczenie obu chorób przebiega zupełnie inaczej. Mimo to, możliwa jest operacja jaskry i zaćmy. Zabieg usunięcia zaćmy niesie ze sobą niskie ryzyko powikłań. Dużym utrudnieniem jest sytuacja, gdy występuje u pacjenta zaćma i jaskra jednocześnie. Nowatorskie metody pozwalają ograniczyć powikłania pooperacyjne w obu przypadkach. Polecamy operacje zaćmy w czeskim Cieszynie w Tesin Medic Clinic. Profesjonalna placówka medyczna w Czechach przeprowadza zabiegi refundowane przez NFZ. Tesin Medic Clinic zapewnia bezpieczeństwo i wysoką jakość zabiegów usunięcia zaćmy. Specjaliści z czeskiego Cieszyna proponują soczewki wewnątrzgałkowe, które spełnią oczekiwania większości pacjentów. Jaskra a operacja zaćmy – jakie są wskazania do wykonania obu zabiegów? Według lekarzy renomowanej placówki w Czechach to choroba gałki ocznej, która polega na zmętnieniu soczewki przy współwystępującym wysokim ciśnieniu oka, wskazującym na nadciśnienie.

Podsumowanie

Czy możliwa jest jaskra po operacji zaćmy? Oczywiście istnieje ryzyko powstania powikłań po zabiegu katarakty. Na szczęście zdarza się to stosunkowo rzadko. Przed zabiegiem wielu pacjentów poszukuje informacji w internecie typu „podaj przyczyny i objawy jaskry oraz zaćmy”. Polecamy skontaktować się z renomowanymi placówkami medycznymi, które specjalizują się w przeprowadzaniu takich operacji. Jaskra a zaćmaróżnice pomiędzy tymi chorobami narządu wzroku zostały wymienione w powyższym materiale.