Jakimi schorzeniami zajmuje się ortopeda? Sprawdź, czy nie musisz zapisać się na wizytę

ortopeda skierowanie nfzOrtopeda to lekarz zajmujący się schorzeniami układu ruchu.
Ortopeda posiada szeroki zakres kompetencji, bo zajmuje się całym układem ruchu. Oznacza to, że diagnozuje problemy związane ze stawami, więzadłami, kośćmi szkieletowymi i mięśniami. To dużo. Ale czy na pewno wiesz, kiedy trzeba się do niego zgłosić? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę.

Czym zajmuje się ortopeda?

Ortopeda to lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wszelkich schorzeń związanych z układem ruchu. To specjalista z dziedziny profilaktyki, którego praca jest ściśle powiązana również z chirurgią urazową (traumatologią). Zajmuje się zarówno urazami kości, mięśni i stawów, jak i wadami postawy, nowotworami, zmianami zwyrodnieniowymi czy przeciążeniowymi. Jego praca obejmuje więc układy: szkieletowy (z wyjątkiem kości czaszki), mięśniowy, więzadłowo-stawowy. Ponadto ortopeda musi posiadać również wiedzę o nerwach i układzie krwionośnym.

Kiedy warto udać się do ortopedy?

Do ortopedy należy się udać wtedy, gdy zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy związane z układem ruchowym. Mogą to być zarówno bóle, jak i problemy z ruchliwością czy też urazy lub nawet „trzeszczenie” w stawach. Poniżej znajdziesz listę symptomów, które świadczą o tym, że warto zapisać się do ortopedy.

  • Jeśli w przeszłości doznałeś urazów układu ruchu takich jak złamania kości, zwinięcia, skręcenia. Dotyczy to zarówno niedawno nabytych urazów, jak i starszych, których nie poddano leczeniu / badaniom. Szczególnie alarmujące powinny być dolegliwości bólowe związane doznanym z urazem.
  • Jeśli odczuwasz jakiekolwiek bóle stawów i ścięgien, które nie mijają (towarzyszą im stany zapalne).
  • Kiedy odczuwasz uciążliwe bóle mięśni, których przyczyny nie potrafisz zdiagnozować tzn. nie występują np. po wysiłku fizycznym.
  • Jeśli posiadasz wady postawy, których nie kontrolujesz / nie poddajesz leczeniu. Są to np. płaskostopie, lordoza, skolioza, kolana szpotawe i koślawe.
  • Kiedy odczuwasz duży ból związany z przeciążeniem stawów lub mięśni np. na skutek trybu życia. Są to dolegliwości takie jak m.in. kolano biegacza, zespół cieśni kanału nadgarstka czy łokieć tenisisty.
  • Jeśli masz problemy z ruchomością kończyn oraz stawów.
  • Kiedy zauważasz niepokojące obrzęki lub czujesz albo słyszysz, że Twoje stawy nie poruszają się prawidłowo (charakterystyczne trzeszczenie).

Każda z tych sytuacji wymaga konsultacji ze specjalistą!

Czy wizyta u ortopedy może być na NFZ?

Jak najbardziej. Większość profesjonalnych placówek medycznych w dużych miastach oferuje zarówno wizyty w ramach NFZ, jak i prywatnie. W województwie łódzkim robi tak np. ortopeda Łódź w centrum Medyceusz. Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz udać się na wizytę finansowaną w ramach NFZ, musisz posiadać skierowanie od lekarza rodzinnego. Zabierz też ze sobą dokumentację medyczną związaną z przebytym leczeniem (jeśli taką posiadasz).