Jakie soczewki kontaktowe dla starszych osób?

bolace oczyPrezbiopia dotyka już po 40-tce.
Wraz z wiekiem, wzrok człowieka ulega pogorszeniu. Przedmioty znajdujące się w bliskiej odległości stają się zamazane. Prezbiopia, bo tak nazywa się ta dolegliwość, dotyka w mniejszym bądź większym stopniu każdą osobę, która ukończyła 40-45 rok życia. Możemy jednak łatwo skorygować tę wadę, stosując odpowiednie soczewki kontaktowe. Jakie?

Objawy prezbiopii – starczowzroczności

Jeżeli zauważyliśmy pierwsze objawy prezbiopii (starczowzroczności), nie ma co czekać na dalszy rozwój schorzenia i od razu skierować swe kroki do specjalisty. Współcześnie korekcja wady wzroku nie jest tożsama z noszeniem okularów. Zdecydować możemy się bowiem na specjalne soczewki kontaktowe.

W przypadku prezbiopii zastosowanie znajdują soczewki progresywne wieloogniskowe. Są one dostępne w salonie optycznym https://trendyopticians.pl/soczewki-kontaktowe, gdzie znajdziemy także inne rodzaje szkieł kontaktowych, w tym warianty przeznaczone dla krótko- i dalekowidzów oraz astygmatyków.

Zróżnicowana moc soczewek progresywnych wieloogniskowych sprawia, że bez żadnych trudności dobierzemy je do stopnia zaawansowania wady, odzyskując ostrość widzenia. Rozwiązania te zbudowane są bowiem w taki sposób, by osoba skupiająca wzrok w bliży, co ma miejsce np. podczas czytania książki, mogła bez żadnych trudności dostrzec punkt znajdujący się daleko, gdy podniesie wzrok.

Jakie soczewki progresywne wieloogniskowe wybrać?

Biorąc pod uwagę twardość materiałów użytych do produkcji soczewek progresywnych wieloogniskowych, możemy je podzielić na warianty miękkie oraz twarde. To, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, uzależnione jest od decyzji specjalisty podjętej w oparciu o analizę potrzeb oka. Jedno jest pewne. Muszą to być materiały gazoprzepuszczalne czyli umożliwiające przenikanie tlenu.

Wybierając soczewki progresywne wieloogniskowe, zwróćmy uwagę także na ich konstrukcje. Najpopularniejsze są modele składające się z koncentrycznie ułożonych pierścieni o różnej mocy. Pozwala to na wyraźne widzenie na różnych odległościach. Na rynku dostępne są także warianty o mieszanej budowie. Imitują one naturalne wrażenia wzrokowe, a to za sprawą tego, że obszary bliży i dali są zlokalizowane blisko oka. Są to jednak rzadziej wybierane rozwiązania.

To, na co ostatecznie się zdecydujemy, zależy od potrzeb oczu i naszych preferencji. Ważne jest to, by nie zwlekać z wizytą u specjalisty, bowiem dzięki soczewkom kontaktowym komfort naszego życia na pewno się poprawi.

Słuchmed badanie słuchu za darmo