Jakie są objawy podagry?

dna moczanowaObjawy podagry są widoczne na stopach.

Podagra.

Podagra to bolesna choroba, która dotyka przede wszystkim osoby starsze, jednak nie jest to oczywiście reguła. Jest to odmiana dny moczanowej, gdzie choroba dotyka przede wszystkim palce u stóp. Chcesz dowiedzieć się, czym jest podagra, jakie są jej przyczyny i jak ją leczyć? Dowiesz się tego oczywiście z poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury.

Czym jest podagra?

Podagra to dna moczanowa, która zasięgiem swojej choroby obejmuje palce u stóp. Warto więc zastanowić się, czym de facto jest dna moczanowa, skąd się bierze, jakie są jej przyczyny i kto może na nią zachować. Na te wszystkie pytania odpowiemy oczywiście po kolei.

Można łatwo się domyślić, jeśli już kiedyś słyszeliśmy o dnie moczanowej, że przyczyną jej powstania jest zbyt wysokie stężenie kwasu moczowego w naszym organizmie. Może to wynikać z faktu, że kwasu moczowego wytwarzamy po prostu w naszym ciele zbyt dużo,  ale równie często zdarzają się przypadki, gdy upośledzone jest jego usuwanie z organizmu poprzez niepoprawnie funkcjonujące nerki. W przypadku Polski mówimy o tym, że 1 % populacji choruję na dnę moczanową, a w tym na podagrę. Zazwyczaj znacznie więcej mężczyzn choruję na dnę moczanową niż kobiet.

Jakie są czynniki, które sprawiają, że możemy zapaść na tę chorobę? Już wszystko tłumaczymy. Jednym z najważniejszych jest oczywiście genetyka, a dokładniej zaburzenia metabolizmu kwasu moczowego. Innym powodem jest natomiast niewłaściwa dieta, w której znajduje się zbyt wiele puryn. Służą one bowiem do produkcji kwasu moczowego w naszym organizmie. Znajdziemy je między innymi w tłustych rybach i tłustym mięsie. Jeśli jesteśmy w podeszłym wieku, to prawdopodobieństwo zapadnięcia na podagrę niestety wzrasta. Dna moczanowa występuje również często w połączeniu z niektórymi chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak cukrzyca czy nadciśnienie. Jeśli chcemy mieć większe szanse na uniknięcie podagry, powinniśmy zdecydowanie ograniczyć również spożycie alkoholu. Na powstanie podagry wpływ ma również odwodnienie organizmu, do którego możemy doprowadzić poprzez nie wypijanie wystarczających ilości płynów, jak i stosowanie leków moczopędnych.

Jakie objawy daje podagra?

Jest oczywiście cała masa objawów, których możemy doświadczyć, cierpiąc na podagrę. Będą to oczywiście te same problemy, co w przypadku dny moczanowej, ale zlokalizowane u palców u stóp. Dna moczanowa kojarzy nam się oczywiście ze sporym bólem, jednak skąd się on bierze?  Przede wszystkim kwas moczowy jest odkładany w postaci kryształków moczanu sodu. Odkładają się one w ścięgnach lub stawach, doprowadzając nie tylko do silnego bólu, ale także do ich niszczenia. Często w początkowej fazie towarzyszy podagrze gorączka. Bardzo szybko jednak wspomniane objawy ustępują i pacjentowi wydaje się, że to już koniec problemy. W tym czasie jednak kryształki moczanu sodu odkładają się na większych przestrzeniach i mogą doprowadzić do rozwiniętej formy choroby, podczas której objawy występują cały czas. W tym czasie może dochodzić do niszczenia chrząstek i nasad kostnych, a także ścięgien. Są to często zmiany nieodwracalne.

Podagra  – metody leczenia

Jeśli mamy do czynienia z początkowym etapem podagry lub po prostu dny moczanowej, to lekarz ogranicza się przede wszystkim do zmniejszenia bólu, jak i stanu zapalnego. Odbywa się to oczywiście za pomocą leków. Jeśli ból jest ostrzejszy, to możliwe jest zastosowanie niesteroidowych środków przeciwzapalnych. Często jednak stosowany są również sterydy i kolchicyna. Można również zmniejszyć farmakologicznie ilość kwasu moczowego w organizmie, jednak nie robi się tego na początkowym etapie, by de facto, nie nasilić objawów. Znacznie lepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie po prostu zmiana nawyków żywieniowych.

Jeśli wcześnie rozpoznamy u siebie objawy podagry, to mamy szansę na uniknięcie najbardziej dokuczliwych objawów tej choroby. Możemy też normalnie funkcjonować.

Czy dieta pomaga w przypadku podagry?

Na pewno zastanawiacie się, jakie znacznie w leczeniu podagry i dny moczanowej może mieć dieta. W końcu wspomnieliśmy o tym nieco wcześniej. Warto podkreślić, że jest to jeden z podstawowych elementów terapii obok leków, który jest stosowany w takich przypadkach. Zmiana nawyków żywieniowych powinna jednak iść w parze również z aktywnością fizyczną, która pozwala na utrzymanie kwasu moczowego na prawidłowym poziomie.

Jeśli chcemy zmniejszyć objawy podagry lub chcemy zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia powinniśmy ograniczyć w naszej diecie produkty, które zawierają puryny. Wspomnieliśmy już wcześniej, że należy ograniczyć tłuste mięso i ryby. Co jednak jeść? Powinniśmy w to miejsce wstawić więcej pieczywa pełnoziarnistego, kasz, nasion czy orzechów. Warto natomiast unikać jeszcze strączków. Jeśli nie jesteśmy w stanie sami skonstruować swojej diety warto poprosić o pomoc dietetyka. Łatwo można umówić wizytę z takim specjalistą, korzystając między innymi ze strony LekarzeBezKolejki.pl Można tam umówić wizytę do lekarza na NFZ lub prywatnie.