Jakie są najczęstsze przyczyny hipercholesterolemii? Sprawdź!

Hipercholesterolemia co toHipercholesterolemia - jakie badania?
Hipercholesterolemię dzielimy na pierwotną i wtórną, a jej pojawienie się może być związane z różnymi czynnikami wpływającymi na nasz organizm. Na czym polega to zaburzenie i jakie są najczęstsze przyczyny jego występowania?

Objawy hipercholesterolemii

Co to jest hipercholesterolemia i jak ją rozpoznać? Najkrócej mówiąc, chodzi o podwyższone stężenie cholesterolu we krwi, które określane jest jako nieprawidłowość metaboliczna. Niestety rozpoznanie tego zaburzenia nie zawsze jest proste – niekiedy przez długi czas przebiega bezobjawowo, prowadząc do poważnych konsekwencji zdrowotnych. U niektórych osób występują jednak symptomy ułatwiające szybszą diagnozę hipercholesterolemii, wśród których warto wymienić charakterystyczne podskórne zgrubienia na dłoniach, nadgarstkach oraz na nogach, w okolicy kostek, które nazywane są żółtakami. Innym sygnałem niebezpiecznego gromadzenia się cholesterolu w tkankach są zmiany wokół tęczówki oka.

Hipercholesterolemia pierwotna

W przypadku tzw. hipercholesterolemii rodzinnej dochodzi do mutacji w jednym genie, a pierwsze objawy wywołanej przez wzrost cholesterolu miażdżycy mogą pojawić się już w dzieciństwie.

Do wystąpienia hipercholesterolemii wielogenowej poza defektem genów przyczynia się niezdrowy styl życia, a przede wszystkim niezrównoważona dieta – oparta na węglowodanach prostych i nasyconych kwasach tłuszczowych – oraz brak aktywności fizycznej. Kolejnym negatywnie wpływającym czynnikiem jest palenie tytoniu.

Hipercholesterolemia wtórna

O hipercholesterolemii wtórnej mówimy, gdy wzrost stężenia cholesterolu ponad normę związany jest z występowaniem określonych chorób lub ze stosowaniem niektórych leków. Regularne i szczegółowe badania cholesterolu powinno się wykonywać w przypadku chorób takich jak: cukrzyca i zespół metaboliczny, zespół nerczycowy, niedoczynność tarczycy, anoreksja, łuszczyca, choroby przebiegające z zastojem żółci. Pod stałą kontrolą powinni być również pacjenci zażywający leki stosowane w zakażeniu wirusem HIV i przy chorobie wieńcowej, beta-blokery, środki moczopędne oraz antykoncepcję hormonalną.

Aby potwierdzić lub wykluczyć występowanie hipercholesterolemii konieczne jest wykonanie specjalistycznych badań – określenie stężenia cholesterolu całkowitego we krwi, a czasem też cholesterolu LDL, HDL i poziomu triglicerydów. Szczególną uwagę na poziom cholesterolu powinni zawracać chorzy cierpiący na przewlekłe choroby układu sercowo-naczyniowego oraz osoby, którzy mogą mieć do nich predyspozycje genetyczne.