Jakie problemy doskwierają seniorom?

Niestety, im człowiek starszy, tym więcej ma problemów zdrowotnych. Jednak zdrowie nie jest jedynym z nich, ponieważ seniorzy często są osobami samotnymi, które nie mają wielu znajomości i potrzebują towarzystwa.

Starsze osoby nierzadko mają problemy z sercem i chorobami układu krwionośnego, pojawiają się też takie choroby wieku podeszłego jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, cukrzyca, a kobiety mogą być narażone na złamania kości ze względu na osteoporozę. Ponadto seniorzy nierzadko mają trudności z samodzielnym poruszaniem się – pojawiają się zwyrodnienia stawów i kręgosłupa, dodatkowo także nadmierna otyłość może zmniejszać aktywność fizyczną.

W sytuacji, gdy rodzicom lub dziadkom zaczynają doskwierać problemy zdrowotne, dzieci oraz wnuki często dokładają starań, aby pomóc w diagnozie oraz leczeniu. Prywatne wizyty w lekarze, szybsza rehabilitacja, wykupienie leków – zdarza się jednak, że to za mało, gdy nie można towarzyszyć seniorowi przez cały czas. W takim przypadku pojawia się jeszcze jedno, bardzo trudne pytanie – czy skorzystać z usług domów seniora?

Na terenie całej Polski działają domy seniora prywatne, a także państwowe, do których trzeba otrzymać odpowiednie skierowanie, co też nie jest zbyt łatwe. W placówkach tego rodzaju pensjonariusze mogą przebywać na stałe lub też czasowo, na przykład w okresie rehabilitacji czy rekonwalescencji po zabiegach. Dużym atutem dobrych domów seniora jest profesjonalna obsługa – tutaj seniorzy mają zapewnioną 24-godzinną opiekę, mogą korzystać także z pomocy pielęgniarek, lekarzy, rehabilitantów.

Dużym atutem domów spokojnej starości jest także możliwość zawarcia nowych znajomości – jak wspomnieliśmy już na wstępie, seniorzy nierzadko mają problemy z nawiązywaniem kontaktów i samotnością, dlatego też podczas pobytu w takiej placówce mogą znaleźć nowych znajomych, z którymi mogą przyjemnie spędzać czas, na przykład na spacerach, oglądaniu programów telewizyjnych, grach, ćwiczeniach czy wycieczkach. Okazuje się wtedy, że domy seniora to najlepszy wybór.