Jakie cechy powinna posiadać dobra opiekunka?

Jakie cechy powinna posiadać dobra opiekunkaJakie cechy powinna posiadać dobra opiekunka

Żyjemy w czasach kiedy często mówi się o ujemnym przyroście naturalnym, co zwyczajnie oznacza, że rodzi się coraz mniej dzieci a społeczeństwo starzeje się. Jest to dość smutne zjawisko i chociaż po wprowadzeniu programu „500+” sytuacja zdaje się uległa poprawie to nadal problem istnieje i to nie tylko w Polsce ale i również w krajach wysoko rozwiniętych.

Taki „obrót sprawy” powoduje, że na rynku pracy pojawia się coraz więcej ofert zatrudnienia dla opiekunów osób starszych w Polsce jak i za granicą naszego kraju. Najbardziej cenione w tym „fachu” są osoby wykwalifikowane, posiadające dokumenty potwierdzające ukończenie kursów zawodowych, jednocześnie posiadające doświadczenie w pracy jako opiekun seniora.

Dobra opiekunka – pożądane cechy i umiejętności przez pracodawców

Praca opiekunki wymaga ogromnego poświęcenia, zwłaszcza jeśli usługi świadczone są w domu podopiecznego w systemie 24h. Opiekunka powinna wykazywać się wysokim poziomem empatii. Umiejętność postawienia się w sytuacji podopiecznego pozwoli jej na zbadanie i zaspokojenie codziennych potrzeb seniora. Pamiętajmy, że zaspokajanie potrzeb człowieka wpływa na jego ogólne samopoczucie.

Szacunek i tolerancja

Szanujmy podopiecznego bez względu na jego nastrój. Osoby starsze częściej mogą miewać gorsze dni chociażby na dolegliwości jakie im na co dzień doskwierają. Zamiast przejmować negatywne emocje starajmy się wprowadzić seniora w pozytywne myślenie. Osoby z jakimi zetkniemy się w pracy mogą nie zawsze odpowiadać  naszym wyobrażeniom.  Podopieczny może posiadać odmienne od nas przekonania, wyznawać inną religię. Zawsze traktujmy seniora z szacunkiem i nie negujmy jego przekonań.

Radzenie sobie ze stresem

Jest szczególnie ważne w sytuacjach trudnych i nagłych np.: podczas złego samopoczucia czy utraty przytomności chorego. Zachowanie zimnej krwi przy skutecznym reagowaniu w określonej sytuacji jest bardzo istotne w codziennej pracy opiekunki.

Znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

Jeśli posiadamy umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy to na pewno będzie nam zdecydowanie łatwiej zapanować nad stresem, w sytuacji kiedy szybko będziemy musieli zareagować i udzielić pierwszej pomocy seniorowi. Poprawna i szybka reakcja może uratować życie choremu!

Profesjonalizm i dokładność w wykonywaniu obowiązków

Dzięki rzetelnemu podejściu do wykonywanych obowiązków budujemy poczucie bezpieczeństwa u podopiecznego oraz wzbudzamy zaufanie. Senior musi mieć pewność, że może w każdej chwili liczyć na pomoc z naszej strony.

Dobra organizacja czasu pracy

Pamiętajmy, że w miejscu sprawowania opieki to my jesteśmy osobami mającymi w tym zakresie największą wiedzę. Powinniśmy dobrze zorganizować sobie czas tak aby wszystkie obowiązki jakie nas czekają zostały wykonane.  Dobrym sposobem na rozwiązanie problemu organizacji czasu pracy jest stworzenie sobie notatnika z codziennymi obowiązkami oraz rozpisanie godzin w jakich daną czynność mamy zamiar wykonać.

Decydując się na sprawowanie opieki poza granicami naszego kraju na pewno niezbędna do pracy jest odpowiednia znajomość języka obowiązującego w kraju , do którego postanowimy się udać. Chociaż pracodawcy z reguły nie wymagają płynnej znajomości języka to wymagania w tym zakresie zależą w dużej mierze od konkretnego rodzaju zlecenia jakie zostanie nam przydzielone. Znajomość  języka w stopniu komunikatywnym, stworzy nam już możliwość podjęcia pracy w przypadku mniej skomplikowanych zleceń.

Aktualne oferty pracy dla opiekunek w Niemczech możesz sprawdzić na stronie ulife.pl.

Słuchmed badanie słuchu za darmo