Jakie buty dla seniora?

obuwie dla seniorkiJak wybrać dobre buty dla seniora?

Wybór butów to dla wielu starszych osób prawdziwe wyzwanie i powód do dyskomfortu czy nawet wstydu. Odpowiednio dobrane obuwie zaprojektowane z myślą o osobach z problemami stóp może znacznie wpłynąć na ich samopoczucie, komfort oraz aktywność z której nie wolno rezygnować w dojrzałym wieku. Podpowiadamy jakie obuwie będzie najlepsze dla seniora i z jakimi chorobami stóp możecie się borykać.

Jak dobrać obuwie zdrowotne?

Najważniejsze w doborze obuwia zdrowotnego jest właściwe rozpoznanie przyczyny problemu stóp, być może Twój dyskomfort wynika właśnie ze źle dobranego obuwia. Wybierając obuwie nie skupiaj się tylko na długości wkładki, gdyż równie ważna jest szerokość i głębokość buta. To szczególnie istotne w przypadku osób o większej tęgości lub z tendencją do nabrzmiałych stóp. Szerszy nosek jest niezwykle przydatny także w przypadku zdiagnozowanych zniekształceń stopy. A jakie z nich są najczęściej spotykane?

  • Paluch koślawy (tzw. haluks, boczne odchylenie palucha, które charakteryzuje twardy guz),
  • Palce młoteczkowate (najczęściej dotyczy drugiego palca stopa, palec jest zgięty grzbietowo w stawie śródstopno-palcowym),
  • Płaskostopie poprzeczne (tzw. Zespół przeciążenia przodostopia, z charakterystycznymi odciskami, modzelami na podeszwowej stronie stopy)

blankDla wyżej wymienionych schorzeń należy wybierać buty z szerszą cholewką, wykonaną z elastycznych tkanin, ułatwiających lepsze dopasowanie buta do zniekształconej stopy. Równie ważny jest szerszy nosek, który pozwala na swobodne ułożenie palców. Na wiosnę i lato warto zakupić specjalne ortopedyczne sandały zapinane na rzep. To prawdziwa ulga dla osób z wrażliwymi stopami. Producent butów Befado zaprojektował specjalną linię obuwia profilaktycznego dla osób z problemami stóp. Marka Dr Orto zyskała nie tylko sympatię seniorów, ale także ortopedów i diabetyków. No właśnie, dlaczego diabetyków?

blankWielki dyskomfort powoduje tzw. Stopa cukrzycowa, która często występuje w przypadku długotrwałej lub źle leczonej cukrzycy. Problemom tym towarzyszy ból i uwieranie, a także zasinienie czy nawet rany – bardzo trudne do zagojenia.

Jak pielęgnować stopy cukrzyka?

  • Dokładne mycie i wycieranie stóp
  • Wygodne buty, luźniejsze, niepowodujące otarć z jak najmniejszą ilością przeszyć i łączeń
  • Paznokcie stóp obcięte prosto
  • Dobra dieta i ciągła kontrola poziomu cukru we krwi

Obuwie dla cukrzyków i chorych na reumatyzm

Obuwie polecane dla cukrzyków niczym nie różni się od tego, które powinny nosić osoby borykające się z reumatyzmem, któremu towarzyszy symetryczny ból kości i stawów. Luźniejsza i szersza cholewka, miękki materiał oraz łatwość zdejmowania obuwia, to tylko niektóre cechy użyte w produkcji butów profilaktyczno-ortopedycznych marki Dr Orto. Buty najczęściej wykonane z piankowego materiału świetnie sprawdzą się także w przypadku osób po urazach, które właśnie zdjęły gips i nie mogą założyć swoich starych butów.

blankProblemy ze stopami wcale nie muszą oznaczać końca aktywności, wystarczy odpowiednio wcześnie zdiagnozować schorzenie i wybierać profilaktykę zamiast leczenia.

Więcej informacji oraz całą ofertę butów profilaktyczno-ortopedycznych znajdziecie w sklepie Dr Orto.