Jaki samochód kupić do 20 tysięcy złotych? – Propozycje dla rozsądnych

Hands of car mechanic with wrench in auto repair service.

15-20 tysięcy złotych to przedział, w którym można już znaleźć samochody nieprzerażające wiekiem i zachowane w naprawdę dobrym stanie. I choć odpowiedź na pytanie, jakie samochody do 20 tys. zł najlepiej kupić wciąż nie jest oczywista, to ewentualne dylematy wiążą się raczej z nadmiarem wyboru niż jego brakiem.

W założonym budżecie – przyjąwszy za kryterium wyboru produkcję nie wcześniej niż w 2010 roku – zmieszczą się zarówno samochody najmniejsze (np. Fiat 500, Smart ForTwo, Suzuki Alto), jak i spore minivany (np. Opel Zafira, Renault Scenic) oraz wszystkie samochody, które uplasowały się w kategoriach pomiędzy.

Segment B

W segmencie B (małe samochody miejskie) króluje Opel Corsa, po który chętnie sięgają najróżniejsze grupy kierowców, począwszy od „młodych-gniewnych” po czcigodnych emerytów. W cenie poniżej 20 tys. zł z powodzeniem uda się znaleźć zadbane Corsy z generacji D – nowoczesne, dopracowane i już pozbawione dolegliwości tzw. wieku dziecięcego.

Dominują małe i oszczędne silniki benzynowe – 1,0 i 1,2 – ale wielbiciele diesli mogą rozejrzeć się też za silnikiem 1,3 CDTI. Występował w kilku wariantach mocy. W jednostki wysokoprężne najczęściej wyposażone są samochody poleasingowe. To również dobry wybór, ponieważ w zamian za nieco wyższy przebieg (ale rzeczywisty!) otrzymuje się pewną historię serwisową.

Alternatywę dla Corsy stanowi również popularny Ford Fiesta (produkowana w latach 2008-2017 generacja Mk6) oraz Skoda Fabia II. Każdy z tych samochodów bardzo dobrze sprawdzi się w typowo miejskiej eksploatacji, jak również nie zawiedzie w dłuższej trasie (pod warunkiem niezabierania ze sobą nadmiaru bagaży).

Segment C

Tanie samochody używane to niekoniecznie auta najmniejsze. Za mniej niż 20 tys. złotych kupić można używaną Skodę Octavię – prawdopodobnie ulubiony samochód Polaków. To bardzo rozsądny wybór. Auto sprawdzone, wytrzymałe, z niedrogimi i bardzo łatwo dostępnymi częściami, a przy tym zaskakująco pojemne (nie tylko kombi!). Na Volkswagena Golfa VI przydałoby się odłożyć nieco więcej pieniędzy, chyba że dopuści się do rozważań egzemplarze o rok czy dwa starsze. Wówczas także Golfów we wszystkich typach nadwozia nie powinno zabraknąć.

W segmencie C samochody do 20 tys. zł to również popularny Hyundai i30 (pierwsza generacja po liftingu, oznaczana jako i30u), Ford Focus (Mk2 lub nawet Mk3) i Opel Astra (H oraz J).

Oferta samochodów na miasto http://kobieceauto.pl/auto-miejskie-dla-kobiety.html

Samochody klasy wyższej

Pojęcia tanie samochody używane i samochody klasy wyższej są niestety sprzeczne, choć pewną szansę stanowią tu samochody poleasingowe. We flotach firmowych króluje Opel Insignia (możliwe jest znalezienie egzemplarzy wycenianych poniżej 20 tys. zł), sporadycznie zdarzają się też modele bardziej prestiżowych marek.

Przed zakupem warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie – czy bardziej liczy się stan samochodu czy (często mocno przeceniany) prestiż marki. Sięgnięcie po samochód z wyższej półki oznaczać musi jedno z dwóch – albo zwiększenie budżetu, albo akceptację starszych egzemplarzy. Żadna z tych opcji nie jest idealna.

Natomiast wśród samochodów segmentu B i C w przedziale 15-20 tys. bez większego trudu da się znaleźć samochód może nie idealny (idealne nie istnieją), ale zachowany w bardzo dobrym stanie i gwarantujący bezproblemową eksploatację jeszcze przez wiele lat.

Słuchmed badanie słuchu za darmo