Jaki rower dla seniora kupić?

rower elektryczny dla senioraElektryczny rower? W sam raz do seniora.

Rower dla seniora

Rower jest środkiem transportu, który pozwala wygodnie poruszać się szczególnie w miastach. Szybki dojazd do sklepu czy wygodne dotarcie do urzędu jest znacznie łatwiejsze. W wielu aglomeracjach można korzystać z coraz bardziej rozbudowanych ścieżek rowerowych. Pozwala to unikać korków, a także zatłoczonej komunikacji miejskiej. Jednak osoby w starszym wieku mogą mieć problemy z poruszaniem się klasycznymi rowerami. Wynikać to może zarówno z problemów zdrowotnych, jak też związanych z kondycją. Rozwiązaniem może być rower elektryczny dla seniora.

Tradycyjny rower a elektryczny rower

W klasycznym rowerze poruszanie się jest zależne bezpośrednio od siły mięśni. Pedałowanie pozwala na poruszanie się pojazdu. Natomiast rower elektryczny pozwala dodatkowo wykorzystać silnik. Zgodnie z przepisami ruchu drogowego taki napęd elektryczny może być używany do prędkości 25 km/h. Moc napędu jest ograniczona, ale pozwala ograniczyć konieczność napędzania roweru jedynie siłą mięśni. W ten sposób pojazd jako rower dla starszej osoby pozwala ograniczyć konieczność używania nadmiernie dużej siły do poruszania się.

Rowery typu elektrycznego mogą być szczególnie przydatne dla osób niepełnosprawnych. Gdy osoba posiada ograniczenia ruchowe może nie być w stanie napędzić roweru jedynie siłą mięśni. Osoby wracające do zdrowia po kontuzjach czy osoby niepełnosprawne wykorzystując rower z napędem elektrycznym są w stanie dbać o kondycję. Dodatkowo rower może być wykorzystywany do wygodniejszego poruszania się po mieście. W przypadku osób przechodzących rehabilitację możliwe jest również stopniowe zwiększanie obciążeń wraz z postępami w powracaniu do pełni zdrowia.

Przeczytaj również i dowiedz się więcej dlaczego rowery elektryczne to idealny wybór dla seniorów?

Z roweru elektrycznego mogą korzystać również osoby starsze, które w ten sposób mogą ograniczyć nadmierny wysiłek. Wykorzystując rower elektryczny można bez problemu udać się na wycieczkę rowerową. Dłuższe trasy nie wymagają już tak dużego wysiłku fizycznego. Zdecydować można się nawet na podróże rowerowe, które realizować można z innymi, młodszymi osobami.

Jak wybrać rower elektryczny?

Gdy wybiera się rower elektryczny niezbędne jest określenie jego konstrukcji. Silnik w takim rowerze może być umieszczony w różny sposób. Wyróżnić można:

  • napęd na przednie koła,
  • napęd na tyle koła,
  • napęd umieszczony centralnie.

W rowerach przeznaczonych do ruchu miejskiego generalnie stosowane są napędy elektryczne z przodu pojazdu. W takim rowerze znacznie ważniejsze jest siła docisku niż stabilność na rowerze. Natomiast w rowerach do poruszania się po nieco gorszym terenie stosowane są napędy na tylne koło. Taki napęd elektryczny pozwala przesunąć środek ciężkości. W ten sposób możliwe jest poprawienie trakcji i zwrotności roweru. Zamieszczenie napędu centralnie wymaga stosowania w rowerach specjalnych ram. Modele z takimi silnikami są znacznie droższe, ale pozwalają na równomierne rozłożenie obciążenia na poszczególne koła. Pozwala to uzyskać między innymi wydłużenie czasu użytkowania.

Bateria w rowerze elektrycznym

W rowerach elektrycznych wykorzystywane są akumulatory, które odpowiadają za gromadzenie energii elektrycznej. Wybierać można różne typy baterii począwszy od żelowych, aż po litowo-jonowe. Oczywiście poszczególne baterie oferują możliwość przejechania różnych odcinków. Na bateriach kwasowo-ołowiowego można przejechać około trzydzieści kilometrów. Natomiast znacznie dłuższe trasy można pokonać na rowerach z bateriami litowo-jonowymi. Takie baterie pozwalają przejechać nawet odcinek ponadto kilometrów. Przy wybieraniu baterii trzeba brać pod uwagę jej masę, która będzie wpływała na łączną masę roweru. Poszczególne akumulatory mają również różne okresy żywotności. Warto brać pod uwagę również szybkość ładowania baterii, która ma znaczenie szczególnie przy regularnym wykorzystywaniu roweru.

Przeczytaj również artykuł: https://www.kmkbike.pl/jak-ladowac-rower-elektryczny/

Modele do jazdy miejskiej

Gdy wybierane są rowery elektryczne dla seniorów, które mają być wykorzystywane w ruchu miejskim warto jest decydować się na modele miejskie. Takie rowery są specjalnie przygotowane do poruszania się po miastach. Wybierając rower elektryczny miejski MUVIKE CITY można pozyskać pojazd funkcjonalny oraz ekologiczny. Rower ma niską wagę, która wynosi jedynie dwadzieścia cztery kilometry, co przekłada się na wygodę jego użytkowania w ruchu miejskim. Bateria zamontowana w tym modelu roweru pozwala na przejechanie do siedemdziesięciu pięciu kilometrów, co jest wystarczającą odległością przy poruszaniu się po mieście. Rower MUVIKE CITY doskonale nadaje się do podróży do szkoły czy pracy.

Jednocześnie wykorzystując ten model roweru elektrycznego można z łatwością ominąć korki w mieście, a jednocześnie ograniczyć zmęczenie związane z poruszaniem się rowerem klasycznym. Budowa roweru pozwala zapewnić uzyskanie optymalnej postawy podczas jazdy, co ma duże znaczenie dla kręgosłupa. Odciążenie kręgosłupa pozwala ograniczyć ryzyko odczuwania bólu nawet przy dłuższych trasach pokonywanych po mieście jednego dnia. Poruszanie się w trudniejszych warunkach, choćby związanych z gorszymi warunkami pogodowymi, również może być znacznie bardziej komfortowe.