Jaki preparat do szamba? Kilka informacji dla posiadaczy przydomowych oczyszczalni ścieków!

mała oczyszczalnia sciekowSzambo - to także obowiązek dbania o zawartość szamba.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków.

Posiadasz przydomową oczyszczalnie ścieków? To doskonały moment, żeby dowiedzieć się nieco więcej o jej prawidłowej eksploatacji. Wydawać by się mogło, że szambo to rzecz prawie bezobsługowa. Jednak bez dobrej praktyki w jego użytkowaniu możemy namnożyć sobie kilka „cuchnących” problemów. Większość z nich zlikwidują już w zarodku bakterie do szamba. Co to takiego? Zapraszamy do lektury!

Aktywatory do szamb – na dobry start!

Nowa przydomowa oczyszczalnia ścieków, podobnie jak większość systemów w gospodarstwie domowym, potrzebuje rozruchu. W przypadku osadnika takim starterem będą aktywatory do szamb, czyli nic innego jak specjalnie przygotowany koncentrat, na który składa się mieszanka szczepów bakterii oraz enzymów. Preparat do szamb tego typu rozpoczyna procesy rozkładu materii organicznej – w ten sposób rodzi się naturalna mikroflora, która utrzymuje się na optymalnym poziomie dzięki stałemu dopływowi ścieków komunalnych.

Aktywatory do szamb dobrze jest stosować w trzech przypadkach:

  • rozpoczęcie pracy nowej przydomowej oczyszczalni,
  • rozpoczęcie pracy przydomowej oczyszczalni po długiej przerwie,
  • odbudowanie mocno zniszczonej flory bakteryjnej w osadniku.

Ze sprawdzonych na polskim rynku rozwiązań możemy polecić preparaty do szamb dostępne w sklepie aktywatory.pl – przykładem jest BIO 7 Choc, środek do szamba w płynie, przeznaczony do 5 dawek.

 

bio aktywatory do szamba

Źródło: Preparaty Bio7 (https://aktywatory.pl/22-biopreparaty-i-aktywatory)

Biopreparaty do szamba – oczyszczalnia w dobrym stanie!

Oprócz wcześniej wspomnianych aktywatorów, ważne jest także stosowanie bakterii do szamb. Mowa o preparatach w postaci tabletek do szamba (kostek, kapsułek) lub proszku, będącego mieszaniną bakterii, drożdży, enzymów i witamin. Dobrej jakości chemia do szamba, np., dostępny w sklepie aktywatory.pl preparat Bio 7 Max, mają w składzie szczepy bakterii, które intensywnie rozkładają tłuszcze. To one powodują w osadniku najwięcej szkód.

Biopreparaty do szamb mają jedną zaletę – wpływają aktywnie na stałe podczyszczanie związków organicznych w ściekach. Dzięki temu rozpuszczane są osady (głównie tłuszczowe), które nie zmniejszają powierzchni osadnika oraz światła w rurociągach.

Utrzymany w dobrej czystości zbiornik oraz kolektor nie wymaga dodatkowych kosztów udrażniania i czyszczenia. Bakterie do szamba mają także zdolność niwelowania odorów, będących kłopotliwym problemem dla domowników i sąsiedztwa. Dobrze zbilansowana flora bakteryjna w osadniku potrafi zneutralizować kożuch tłuszczowy na powierzchni ścieków – głównego winowajce zarówno odorów, jak i cofania się zanieczyszczeń w kanalizacji.

Słuchmed badanie słuchu za darmo