Jaki oczyszczacz powietrza dla alergików jest dobry?

alergia bez oczyszczaczaOczyszczacz powietrza bywa dla alergików niezbędny.

Po co oczyszczacz powietrza?

Pyłki roślin, pleśń, roztocza, sierść zwierząt – to jedne z alergenów powodujących swędzenie skóry, bóle głowy, świszczący oddech, kaszel, katar. O ile w przypadku alergii na pyłki dokuczliwości zależą od kalendarza pylenia roślin, o tyle w trudniejszej sytuacji są osoby uczulone na białka zawarte np. w odchodach roztoczy czy ślinie zwierząt, które poprzez lizanie się przenoszą alergeny na sierść. Oczyszczacz powietrza z odpowiednimi filtrami i funkcjami może pomóc w zmniejszeniu objawów dokuczliwej alergii wziewnej. Jaki jest dobry oczyszczacz powietrza dla alergika?

Specjalne funkcje oczyszczaczy powietrza dla alergików – hit czy mit?

Wybierając oczyszczacz powietrza z funkcjami dla alergików, sprawdź, czy wybrane urządzenie ma odpowiedni certyfikat lub atest niezależnej instytucji, która pozytywnie zaopiniowała urządzenie.

Istotne certyfikaty dla oczyszczaczy powietrza dla alergików to:

  • ECARF, wydawany przez European Centre for Allergy Research Foundation. Fundacja przyznaje certyfikat oczyszczaczom powietrza (i nie tylko), które usuwają z powietrza minimum 95% zarodników pleśni i pyłków. Ten wynik musi być potwierdzony podczas niezależnych testów. ECARF-em mogą pochwalić się np. oczyszczacze powietrza Ideal AP 15, 30 i 45;
  • Seal of Approval, wydawany przez The British Allergy Foundation, która prowadzi niezależne testy oczyszczaczy powietrza redukujących alergeny roślinne i zwierzęce. Tym certyfikatem może pochwalić się np. Sharp, producent oczyszczaczy powietrza z unikalną technologią Plasmacluster, zwalczającą aż 23 rodzaje bakterii, wirusów, pleśni i innych alergenów;
  • AHAM, czyli atest Association of Home Appliance Manufacturers, który potwierdza, że oczyszczacz powietrza redukuje zanieczyszczenia. Ten atest potwierdza, że przetestowano urządzenie pod kątem współczynnika CADR, który określa wydajność oczyszczania powietrza w metrach sześciennych na godzinę.

Oczyszczacze powietrza dla alergików mogą mieć również atest Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, ale uwaga: atest potwierdza, że urządzenie jest bezpieczne dla alergików. Nie świadczy o sprawdzonej redukcji alergenów w powietrzu, dlatego nie traktuj go na równi z wcześniejszymi certyfikatami.

Jakie filtry powinien mieć oczyszczacz powietrza dla alergika?

W rankingu oczyszczaczy powietrza na https://wybierzoczyszczacz.pl najlepiej oceniane są urządzenia mające 3 filtry: węglowy, HEPA i wstępny. Każdy z nich może redukować objawy alergii wziewnych dzięki usuwaniu alergenów z powietrza.

  • Filtr wstępny nie ma właściwości antysmogowych czy antyalergicznych, ale zatrzymuje największe zanieczyszczenia z zasysanego powietrza, np. sierść zwierząt, kurz, włosy. Dzięki temu do kolejnych filtrów trafiają wyłącznie drobniejsze cząsteczki.
  • Filtr HEPA eliminuje cząsteczki wielokrotnie mniejsza od średnicy ludzkiego włosa. To zarówno chorobotwórcze pyły zawieszone, jak i drobniutkie cząsteczki kurzu, pyłki roślinne, zarodniki pleśni i grzybów. Filtry HEPA dzieli się na klasy w zależności od skuteczności – od HEPA E11 (95% skuteczności) po HEPA H13 (99,95% skuteczności) w przypadku domowych oczyszczaczy powietrza. Jednak ważniejszy jest współczynnik CADR – w mieszkaniowych warunkach różnica między klasami jest praktycznie niezauważalna.
  • Filtr węglowy uzupełnia filtr HEPA, eliminując zanieczyszczenia gazowe z powietrza, np. lotne związki organiczne, czyli cząsteczki wydzielające się chociażby z pomalowanych ścian, mogące podrażniać układ oddechowy. Ponadto filtr węglowy niweluje brzydkie zapachy i dym papierosowy.

Czy jonizator w oczyszczaczu powietrza dla alergika ma sens?

Tak, jeśli skuteczne działanie jonizatora jest potwierdzone badaniami. Oczyszczacz powietrza na wybierzoczyszczacz.pl z jonizatorem to np. Sharp

KC-A60EUW, który dzięki wydajności wynoszącej 400 m3/h jest w stanie oczyścić duże pomieszczenie do 49,5 m2. W tym modelu oczyszczanie powietrza przez filtry jest wspierane przez wspomnianą już technologię jonową Plasmacluster. W badaniach udowodniono, że jonizator w oczyszczaczach Sharp dezaktywuje różne alergeny, bakterie i wirusy. W uproszczeniu – emitowane przez urządzenie jony wiążą się z cząsteczkami unoszącymi się w powietrzu, rozkładając i dezaktywując zanieczyszczenia, np. grzyby, pleśń, roztocza. Jonizator pomaga też eliminować drażniące zapachy.

Poza tym dzięki przywróceniu równowagi jonowej może polepszyć się Twoje samopoczucie – unikniesz spadków koncentracji, ospałości, uczucia zmęczenia spowodowanego przez zaburzoną zawartość jonów w środowisku miejskim. Technologia Plasmacluster odtwarza procesy zachodzące w naturze.

Jaki jest dobry oczyszczacz powietrza dla alergika?

Oprócz wspomnianego oczyszczacza powietrza Sharp KC-A60EUW dobrym wyborem jest np. Sharp KC-F32EUW, przeznaczony do pomieszczeń do 22,5 m2 ze względu na maksymalną wydajność do 180 m3/h. Urządzenie sprawdzi się zarówno w pokoju dziennym, jak i sypialni. Tuż przed położeniem się do snu użytkownik może włączyć funkcję Ion Shower, która zwiększy emisję jonów oczyszczających, odświeżających powietrze.

Dzięki różnorodnym czujnikom, np. kurzu, temperatury i wilgotności, i wskaźnikom, np. zużycia filtra i poziomu wody w zbiorniku nawilżacza, korzystanie z urządzenia jest totalnie proste. Lekarz ostrzegał Cię przed nawilżaczami? Spokojnie – dzięki higrostatowi oczyszczacz Sharp utrzymuje wilgotność powietrza na optymalnym poziomie i nie dopuszcza do tzw. przewilżenia, które sprzyjałoby rozwojowi bakterii, wirusów, pleśni itp.