Jaki materac najlepszy dla seniora?

Materac dla senioraMaterac dla seniora

Wielu starszych ludzi niestety nie przywiązuje większej wagi do tego, na czym śpi. To ogromny błąd, ponieważ sen na starej wersalce lub niewygodnym łóżku znacząco przyczynia się do pogorszenia ich zdrowia. Z uwagi na pojawiające się z wiekiem dolegliwości, takie jak problemy z krążeniem, kręgosłupem i stawami, najlepszym rozwiązaniem dla seniora jest odpowiedni materac, który nie tylko zapewni wygodę, ale przede wszystkim warunki, które nie spowodują pogłębienia wspomnianych problemów. Jaki zatem powinien być materac dla osoby starszej?

Materac odpowiednio twardy

Twardość materaca powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb, takich jak na przykład waga osoby, która będzie na nim spała – nie może być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. W sytuacji jednak, gdy określenie najlepszej twardości jest problematyczne, poleca się modele z możliwością zmiany twardości, którą można regulować poprzez odwracanie materaca na drugą stronę, przełożenie ruchomej warstwy wkładu na jego spód lub dołożenie do niego podnoszącej twardość maty kokosowej. Gdy zmienią się potrzeby i preferencje śpiącej na nim osoby, kupowanie nowego materaca nie będzie wówczas konieczne.

Materac dobry dla stawów i kręgosłupa

Bóle i zwyrodnienia stawów czy kręgosłupa są przypadłościami, które najczęściej pojawiają się wraz z wiekiem. Jeżeli senior śpi na kanapie bądź źle dobranym materacu, problemy te mogą się nasilić. Jak tego uniknąć? Przede wszystkim warto zainwestować w materac o właściwościach medycznych, który zapewniając dobre podparcie dla kręgosłupa, jednocześnie sprawi, że mięśnie podczas snu nie będą napięte i w efekcie będzie możliwa ich regeneracja. Materace tego typu wyposażone są w siedem zróżnicowanych stref twardości gwarantujących odpowiednie podparcie dla każdej partii ciała.

Łagodzący problemy z krążeniem

Osoby starsze często skarżą się na problemy z krążeniem powodujące nieustanne uczucie zimna. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby ich materac zniwelował ucisk w newralgicznych miejscach i umożliwił swobodny przepływ krwi. W takiej sytuacji doskonale sprawdzi się nowoczesna pianka termoelastyczna reagująca na dotyk i ciepło ludzkiego ciała. Dzięki swoim właściwościom idealnie dopasowuje się do kształtu ciała użytkownika, dając tym samym przyjemne uczucie otulenia. Dodatkową cechą tego tworzywa jest łagodzenie bólu pleców i karku, a także sprzyjanie utrzymaniu prawidłowej pozycji spania.

Materac nadający się dla osób, które dużo czasu spędzają leżąc

Wielu seniorów, głównie ze względów zdrowotnych, dużo czasu spędza w pozycji leżącej. Bardzo istotna w takich przypadkach jest profilaktyka przeciwodleżynowa, w której ważną rolę odgrywa wspomniana wyżej pianka termoelastyczna – do szeregu jej zalet zaliczyć można także właściwości zapobiegające odleżynom. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na pokrowiec materaca – powinien zapewniać swobodny obieg powietrza i odparowywanie wilgoci, powinien być również odporny na bakterie i roztocza. Nieodzowny jest także zamek błyskawiczny, dzięki któremu pokrowiec można z łatwością zdjąć i wyprać. Wszystkie te cechy zapewniają utrzymanie higieny na najwyższym poziomie, nawet jeśli materac użytkowany jest przez większość czasu w ciągu dnia.

Powierzchnia do snu dla seniora powinna być przede wszystkim wygodna i wykazywać właściwości prozdrowotne. Nowoczesne produkty, takie jak materace medyczne SleepMed produkowane przez znany na całym świecie koncern Hilding Anders, pozwalają na odpowiednie dopasowanie do ciała starszego użytkownika, bardzo dobrze podpierają kręgosłup i stawy, a także pozytywnie wpływają na krążenie i działają przeciwodleżynowo. Sprzyjają dzięki temu zarówno jego zdrowiu, jak i utrzymaniu witalności i dobrego samopoczucia każdego kolejnego dnia.

Słuchmed badanie słuchu za darmo