Jaki komputer i Internet wybrać dla seniora?

internet światłowód dla senioraInternet dla seniora, komputer dla seniora, laptop dla seniora - kiedyś były niewyobrażalne. Teraz jest inaczej.

Osoby starsze coraz częściej chętniej korzystają z komputera i Internetu. Większą część spraw załatwiają w sieci i często spędzają całe godziny przed ekranem przeglądając ogłoszenia, portale społecznościowe, informacje ze świata, poszukując pomysłów na urządzenie domu lub przepisów, a także wykonując operacje bankowe. Jaki komputer i Internet wybrać dla seniorów, by były dla nich najbardziej komfortowe?

Niezawodny Internet – światłowód dla seniora

Wielu osobom może wydawać się, że najszybszy Internet – światłowód – jest zarezerwowany dla osób, które intensywnie korzystają ze świata online, pracują lub są zapalonymi graczami. A jednak nic bardziej mylnego! Seniorom także przydaje się taki Internet. Światłowód to dobre rozwiązanie głównie ze względu na swoją wysoką przepustowość i stabilność.

Sieć światłowodowa nie jest podatna na awarie. Nie wpływają na nią warunki atmosferyczne, rzadko także zdarza się, by została przerwana lub uszkodzona. Dlatego światłowód będzie najlepszym wyborem dla seniorów – mniej awarii oznacza mniej zmartwień i konieczności naprawiania. Seniorzy świetnie radzą sobie z komputerem, jednakże dla większości z nich (jak i, nie ukrywajmy, młodszych osób także) każda tego rodzaju awaria to duży stres. Warto tego uniknąć.

Internet dla seniora – dodatkowe informacje

Wybierając pakiet internetowy, warto także zastanowić się nad prędkością Internetu dla seniora. Obecnie firmy oferują bardzo duże pakiety z ogromnymi prędkościami. Warto wiedzieć, że im większa prędkość działania, tym lepszy komfort płynnego przeglądania sieci, oglądania filmów online czy załatwiania spraw urzędowych.

Dodatkowo warto pomyśleć o połączeniu usług, na przykład Internetu z telefonią lub telewizją. To oznacza jeden rachunek do zapłacenia, co jest bardzo wygodne. Senior nie musi kłopotać się terminami i robić dwóch osobnych przelewów – robi jeden, wygodnie i szybko.

Jaki komputer dla seniora wybrać?

Podstawowe pytanie, jakie należy sobie zadać wybierając komputer dla seniora, brzmi: laptop czy komputer stacjonarny? Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Laptop jest lekki, bardziej mobilny, można go łatwo przenosić, a starsza osoba może używać go, siedząc w wygodnym fotelu lub na kanapie. Laptop można również łatwiej podłączyć do telewizora, aby obejrzeć ulubiony film na YouTube lub w telewizji online na dużym ekranie. Laptop jest prosty w obsłudze i senior może szybciej nauczyć się jak z niego korzystać. Dobierając podkładkę pod laptopa można zapewnić maksymalny komfort użytkowania z komputera.

Wybierając komputer stacjonarny senior może zaaranżować własny kąt do pracy w gabinecie lub biurze. Do tego typu urządzenia możemy dokupić duży monitor z czytelnym dla seniora ekranem i ustawić na nim optymalną rozdzielczość, kontrast oraz parametry poprawiające widoczność treści i komfort korzystania z komputera. Dodatkowo do komputera stacjonarnego warto dobrać ergonomiczną klawiaturę i myszkę, która ułatwi korzystanie z sieci, a do domowego biura – wygodny fotel z podnóżkiem i podłokietnikami. Wybór komputera stacjonarnego może sprawiać nieco więcej problemów w nauce jego obsługi ze względu na oddzielne przyciski do włączania komputera, monitora, głośników i innych dodatkowych sprzętów.

Kupując komputer dla starszej osoby, należy wziąć pod uwagę ich słabnący wzrok. Warto zadbać o to, by sprzęt miał nieco większy ekran. To ułatwia czytanie i pozwala na zwiększenie wielkości liter. Rozmiar mniejszy niż 15 cali może utrudniać wygodne korzystanie z komputera.