Jaki ciśnieniomierz sprawdzi się najlepiej?

ciśnieniomierz naramiennyJaki ciśnieniomierz? Czy kupić online w sklepie medycznym, w aptece czy markecie?
Ciśnieniomierz jest niezbędnym urządzeniem w domu każdej osoby, która dba o swoje zdrowie lub choruje na nadciśnienie tętnicze. Dzięki niemu można w prosty, szybki i bezbolesny sposób kontrolować ciśnienie krwi – jeden z najważniejszych życiowych parametrów. Aby wyniki były miarodajne, należy kupić sprzęt dobrej jakości.

Gdzie można kupić ciśnieniomierz?

Ciśnieniomierz najlepiej kupić w sklepie medycznym. Dzięki temu można zyskać pewność, że sprzęt jest naprawdę dobrej jakości oraz ma wszystkie wymagane certyfikaty potwierdzające jego prawidłowe działanie. Ponadto dołączona jest gwarancja producenta, która zapewnia naprawę lub wymianę wadliwego urządzenia. Ciśnieniomierze są dostępne także w sklepie medycznym online.

Warto mieć na uwadze, że ciśnieniomierze dostępne w marketach lub na niesprawdzonych aukcjach internetowych mogą być wadliwe i wskazywać nieprawidłowe wyniki, co ma ogromne znaczenie dla zdrowia (i bezpieczeństwa osób przyjmujących leki na nadciśnienie). Istnieje również ryzyko, że konieczna będzie wymiana sprzętu po kilku użyciach ze względu na jego wątpliwą jakość.

Jakie są rodzaje ciśnieniomierza?

Wyróżnia się dwa rodzaje ciśnieniomierzy: manualne (inaczej zegarowe) i automatyczne. Pierwsze z nich można spotkać raczej w placówkach medycznych, ponieważ są nieco trudniejsze w użyciu – istnieje konieczność posługiwania się słuchawkami lekarskimi i wysłuchania tonów serca. Natomiast drugi rodzaj urządzeń ma wbudowany elektroniczny system pomiaru. Ciśnieniomierze tego typu są bardzo proste w obsłudze, dlatego pacjenci mogą dokonywać pomiarów samodzielnie w domu.

Ciśnieniomierze automatyczne dzieli się na:

  • ciśnieniomierze naramienne (pomiar dokonywany jest na tętnicy ramiennej),
  • ciśnieniomierze nadgarstkowe (pomiar na tętnicy promieniowej).

Jaki ciśnieniomierz jest najlepszy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jaki ciśnieniomierz jest najlepszy. Urządzenia naramienne są uznawane za dokładniejsze, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku osób z zaburzeniami krążenia. Dzieje się tak ze względu na to, że tętno na tętnicy promieniowej może być gorzej wyczuwalne. Jednakże faktem jest, że ciśnieniomierze nadgarstkowe są wygodniejsze w użyciu – mankiet zakłada się na nadgarstek i nie ma żadnych dodatkowych przewodów (ekran jest przymocowany bezpośrednio do mankietu). Poleca się je zwłaszcza pacjentom z chorobami narządu ruchu oraz otyłością.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ciśnieniomierza?

Przy zakupie ciśnieniomierza warto zwrócić uwagę na kilka parametrów:

  • rodzaj zasilania,
  • margines błędu pomiaru (powinien być jak najmniejszy),
  • jakość materiału użytego do produkcji urządzenia,
  • szerokość mankietu,
  • dodatkowe funkcje (np. analiza EKG, komunikaty głosowe, możliwość połączenia urządzenia z aplikacją na telefonie),
  • certyfikaty bezpieczeństwa.

Dzięki temu sprzęt będzie w pełni dopasowany do potrzeb użytkownika, a także posłuży przez kilka lat. Wybór ciśnieniomierza dobrej jakości to również gwarancja prawidłowych wyników.