Jaką koszulę nocną wybrać dla starszej Pani?

Wybór dobrej koszuli nocnej nie jest prosty, zwłaszcza jeśli ma to być koszula dla osoby starszej. Musi spełniać szereg wymagań – nie tylko ładnie wyglądać, ale także być zrobiona z dobrych jakościowo materiałów i łatwa do założenia oraz zdjęcia. Jak ją wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Rodzaj tkaniny

Koszula nocna dla osoby starszej powinna być przede wszystkim wykonana z materiałów doskonałej jakości, aby jak najdłużej zachowała swoje właściwości, była łatwa do utrzymania w czystości, ciepła i miękka w dotyku. Ważne jest aby materiał był naturalny.

Zawsze dobrym wyborem jest zakup koszuli bawełnianej – bawełna nie tylko ładnie prezentuje się nawet pomimo częstego prania i prasowania, ale także jest elastyczna i pozwala skórze oddychać. W ciepłe noce zapewnia odpowiedni przewiew powietrza, zaś zimą – grzeje. Jest delikatna w dotyku, co szczególnie istotne jest w przypadku osób starszych, które mają cienką i wrażliwą skórę. Koszule nocne bawełniane nie rozciągają się także w praniu, a więc długo wyglądają doskonale.

Krój

Osoby starsze zdecydowanie bardziej zadowolone będą z długiej, sięgającej kolan, koszuli. Jest ona nie tylko cieplejsza, ale także zapewnia komfort.

Warto także wybierać wygodne koszule nocne o nieco szerszym kroju – opięta, ciasna piżama może powodować dyskomfort i drażnić wrażliwą skórę. Dekolt nie powinien być zbyt luźny, najlepszy jest zapinany na guziki lub zatrzaski.
Długość rękawów powinna być dostosowana do pory roku i temperatury – latem krótki, zimą długi. Unikać należy koszulek na szelkach lub ramiączkach.

Sposób zakładania

Właściwie obojętne jest, czy koszula zakładana jest przez głowę czy zapinana na guziki. Ale i tu warto zastosować się do pewnych zasad. Dla seniorki cierpiącej na artretyzm lub reumatyzm i o ograniczonej ruchomości stawów, warto wybrać koszulę wkładaną przez głowę – nie będzie musiała wysilać się, by zapiąć malutkie guziki. Pamiętać jednak należy, by dekolt był na tyle duży, a krój koszuli – luźny, by wkładanie koszuli nie było utrudnione.

Kolorystyka i zdobnictwo

Tu panuje całkowita dowolność, a wybór koloru koszuli oraz zdobiących ją dodatków zależy wyłącznie od gustu noszącej ją osoby. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pani w starszym wieku nosiła wygodną koszulkę z motywami kwiatów lub zdobioną elegancką koronką, wstążkami czy uroczymi kokardkami. Unikajmy zdobień w postaci guziczków, perełek czy cekinów, które mogą uwierać.

Koszule nocne bawełniane dostępne są w setkach modeli, fasonów i kolorów – wystarczy tylko zastosować się do naszych wskazówek, by zapewnić sobie wygodę, ciepło i poczucie komfortu.

Słuchmed badanie słuchu za darmo