Jak zweryfikować firmę pożyczkową?

Jak zweryfikować firmę pożyczkowąJak zweryfikować firmę pożyczkową

Szybka pożyczka pozabankowa może być skutecznym rozwiązaniem, gdy potrzebujemy błyskawicznie pozyskać pieniądze na nieprzewidziane wydatki. Jednak nawet pożyczając małe kwoty, należy to robić z głową i przede wszystkim korzystać z oferty wiarygodnej firmy pożyczkowej.

Szybkie pożyczki, szczególnie w internecie, cieszą się bardzo dużą popularnością w Polsce ze względu na uproszczone formalności, łatwy dostęp do oferty 7 dni w tygodniu przez całą dobę, a także za sprawą krótkiego czasu, jaki mija pomiędzy pozytywną weryfikacją klienta a przekazaniem mu środków na konto (niekiedy nawet 15 minut). Narodowy Bank Polski przeprowadził badania, z których wynika, że co dziesiąty Polak zdecydował się już przynajmniej raz skorzystać z usług firmy pożyczkowej i nie były to wcale osoby, które nie mogły otrzymać kredytu w banku (79% z nich posiadało takie czynne zobowiązanie). Pożyczanie na rynku pozabankowym jest bezpieczne pod warunkiem, że zweryfikuje się wiarygodność firmy pożyczkowej. Nie jest to wcale trudne.

Wpis do KRS

Zanim w ogóle zdecydujemy się analizować ofertę określonej firmy pożyczkowej, warto przede wszystkim sprawdzić, czy działa ona w sposób legalny. Można to zrobić, sprawdzając na przykład wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Taki numer KRS znajduje się w bazie danych prowadzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości, a także przez sądy rejonowe. Należy podkreślić, że rejestr KRS jest dostępny online. Możemy tam poznać podstawowe informacje o firmie, jej status prawny, a nawet sytuację finansową. Niestety, szczegółowe raporty dostępne są odpłatnie. Może się zdarzyć, że niektóre zagraniczne firmy pożyczkowe nie posiadają polskiego numeru KRS, chociaż działają legalnie na podstawie licencji i pozwoleń wydanych w innych państwach Unii Europejskiej. Takie pozwolenia umożliwiają im działanie na wspólnym, unijnym rynku. Przykładem jest Ferratum Bank, który posiada licencję Komisji Nadzoru Finansowego Malty i działa w Polsce legalnie.

Ostrzeżenia KNF

Kolejny krok, jaki powinniśmy podjąć przy weryfikacji firmy pożyczkowej, to analiza tego, co publikuje Komisja Nadzoru Finansów (KNF). Instytucja ta nie tylko nadzoruje banki, ale również cały rynek finansowy. KNF regularnie publikuje listę ostrzeżeń, którą możemy znaleźć pod następującym linkiem: http://www.knf.gov.pl/o_nas/ostrzezenia_publiczne/lista_ostrzezenia.html. Rejestr ten wymienia podmioty, które świadczą usługi finansowe bez odpowiedniego pozwolenia, naruszają prawo i narażają klientów na straty finansowe. Jeśli firma pożyczkowa, jaka wybraliśmy, znajduje się na liście ostrzeżeń KNF, należy zrezygnować z jej usług i poszukać innego pożyczkodawcy.

Analiza witryny firmy pożyczkowej

Warto również przyjrzeć się dokładniej stronie internetowej danej firmy pożyczkowej. Uczciwy podmiot gospodarczy nie będzie ukrywał żadnych informacji na swój temat i bez problemu znajdziemy w witrynie www pełne dane kontaktowe – nie tylko adres e-mail czy skrytkę pocztową, ale przede wszystkim adres, pod którym działa dany podmiot gospodarczy. Uczciwy pożyczkodawca podaje również numer infolinii. Przy okazji warto zadzwonić na tę ostatnią i zapytać o szczegóły oferty. Powinniśmy tam uzyskać kompleksową, wyczerpującą informację.

Przejrzysta oferta

Wiarygodne firmy pożyczkowe charakteryzuje przejrzysta oferta. Pożyczkodawcy, którym zależy na wysokiej jakości obsłudze oraz na zadowolonych, powracających klientach, nie mogą sobie pozwolić na żadne wpadki czy niedopowiedzenia w warunkach udzielania pożyczek. Należy sprawdzić, czy jeszcze przed skorzystaniem z usług pożyczkowych, klient ma swobodny dostęp do regulaminu, tabel opłat i prowizji, jak również do ramowej umowy pożyczki. Wiele firm umożliwia już wgląd do tego rodzaju informacji nawet bez konieczności rejestracji.

Rejestry i rankingi

– Warto przeglądać rankingi szybkich pożyczek, przygotowywane przez wiarygodne źródła, jak na przykład nasz portal. Ranking może pomóc podjąć rozsądną decyzję osobie, która nie jest biegła w branży finansowej – zwraca uwagę redaktor naczelny portalu loan-magazine.pl Rafał Tomkowicz. – Jako Loan Magazine przygotowaliśmy certyfikat odpowiedzialnego pożyczkodawcy – w ten sposób chcieliśmy wyróżnić firmy pożyczkowe, które uczciwie podchodzą do klienta i prezentują ponadprzeciętny poziom świadczonych usług.

Wiarygodne firmy pożyczkowe często są również członkami różnych organizacji i znajdują się w ich rejestrach, zobowiązując się jednocześnie do przestrzegania wyznaczonych przez te organizacje standardów. Przykładem jest Związek Firm Pożyczkowych i jego Rejestr Firm Pożyczkowych, gdzie można znaleźć wielu znanych na rynku pożyczkodawców (np. Wonga, Vivus czy nowo powstały Chwilowkomat.pl).

Opinie i certyfikaty

Internet daje również tę możliwość, że łatwo poznać opinie na temat określonej firmy pożyczkowej. Warto prześledzić różne branżowe fora, żeby poznać zdanie dotychczasowych klientów na temat pożyczkodawcy. To najlepsi ambasadorzy marki. Jeśli dana firma pożyczkowa nie działa transparentnie, a jej oferta nie jest uczciwa i przejrzysta, również szybko się o tym dowiemy z negatywnych wpisów. Oczywiście należy podchodzić do tego rodzaju głosów ostrożnie, ponieważ nieuczciwa konkurencja może stosować tzw. czarny PR, oczerniając bezpodstawnie inne firmy.

Pozytywnym sygnałem dla klientów może być także posiadanie przez pożyczkodawcę certyfikatów lub zdobywanie przez niego branżowych nagród. Powinny być to jednak wyróżnienia przyznane przez wiarygodne organizacje lub branżowe media (np. Loan Magazine Awards).

Odpowiedzialne pożyczanie pieniędzy to nie tylko unikanie nadmiernego zadłużenia, ale również korzystanie z ofert wiarygodnych, uczciwych pożyczkodawców. Tylko wtedy unikniemy przykrych niespodzianek związanych z zaciągniętą pożyczką i nie staniemy się ofiarą oszustwa lub wyłudzenia.