Jak znaleźć najlepszy kalkulator emerytalny?

wysokosc emerytury w polsceWysokość emerytury? W dużej mierze zależy od nas samych.

Chyba żaden młody człowiek nie myśli o emeryturze. Jest to dla niego wręcz nierealna i bardzo odległa przyszłość. Jednak osoby bardziej przezorne i twardo stąpające po ziemi z pewnością nie raz zastanawiały się czy będą miały, z czego żyć na starości, albo z ciekawości zastanawiały się ile tej upragnionej emerytury będzie.

Wysokość emerytury

Wysokość emerytury uzależniona jest od naprawdę wielu różnych czynników, które trzeba wziąć pod uwagę. Samodzielna próba wyliczenia emerytury może przyprawić o ból głowy, dlatego dobrze jest skorzystać z kalkulatora emerytalnego, który nie pomija żadnego z niezbędnych zmiennych mających wpływ na ostateczną wysokość emerytury, a dodatkowo kwota będzie podana zarówno w kwocie brutto, jak i netto.

Ogólny rozrachunek

Wyliczenie emerytury nie wymaga jednak posiadania wiedzy tajemnej. Możemy oszacować ją na podstawie podstawowych danych, takich jak wysokość obecnych zarobków, liczba przepracowanych lat oraz prawdopodobny rozwój kariery. Oszacowany wynik będzie miał bardziej charakter orientacyjny, ale najprawdopodobniej będzie to moment, w którym przyszły emeryt uświadamia sobie, za co przyjdzie mu kiedyś żyć.

Jaki kalkulator emerytalny wybrać?

Korzystając z kalkulatora emerytalnego możemy dokładnie wyliczyć, jakiej wysokości będziemy dostawać świadczenie. W Internecie dostępnych jest naprawdę wiele kalkulatorów emerytalnych. Najlepszy do wyliczeń będzie taki, który będzie uwzględniał jak najwięcej czynników mających wpływ na wysokość emerytury.

Dobry kalkulator powinien zawierać takie elementy jak: płeć, rok, miesiąc urodzenia, rok i miesiąc rozpoczęcia pracy, wysokość zarobków, liczbę przepracowanych lat, czas jaki pozostał do emerytury, prognozowany przeciętny wzrost wynagrodzenia w gospodarce, a ponad to wzrost indywidualnego wynagrodzenia – przy czym należy pamiętać, że wraz im dłuższy staż, tym większa emerytura. Ponad to kalkulator emerytalny powinien zawierać inflację, wzrost PKB , a także stopień zwrotu z OFE dla osób, które są jego uczestnikami.

Jeśli nie masz zaufania do kalkulatorów z internetu, możesz skorzystać również z tego udostępnionego na oficjalnej stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Sam kalkulator emerytalny na stronie ZUS-u dostępny jest w wersji uproszczonej oraz zaawansowanej. Jest on skomplikowany, ale dokładniejszy. Możesz także skorzystać z wersji kalkulatora Komisji Nadzoru Finansowego.

Czasu coraz mniej…

Choć kiedyś emerytura była pewna, to w ostatnich latach, co raz więcej osób zadaje sobie pytanie, jakiej wysokości dostanie emeryturę, a czasem nawet czy w ogóle ją dostanie. W przeciwieństwie do młodych ludzi, osobom już trochę starszym kwestia ta może spędzać sen z powiek…

Chcesz być na bieżąco ze zmianami? Więcej informacji znajdziesz w serwisie Emerytura PZU pod adresem https://emerytura.pzu.pl

Słuchmed badanie słuchu za darmo