Jak zdrowo grillować?

Grill po polskuGrillowanie to ulubione zajęcie seniorów latem na działce.

Przed nami sezon grillowy, a co za tym idzie, okazja do spotkań i wspólnego spędzania czasu. Mimo iż od paru lat pogoda na początku maja nas nie rozpieszcza, utarło się, że maj jest uznawany za oficjalny początek sezonu grillowego. Na polskich działkach, gdzie wypoczywają seniorzy zapach grillowanego mięsa to codzienność. Na co jednak zwrócić uwagę podczas grillowania?

Grillować czy nie grillować?

Od paru lat toczy się jednak zawzięta dyskusja pomiędzy zwolennikami a przeciwnikami potraw z grilla. Ci pierwsi uważają, że potrawy z grilla są zdrowsze (jest w tym wiele racji, bowiem grillowane mięsa są uważane za mniej tłuste i bardziej lekkostrawne niż te smażone). Ci drudzy zaś wysnuwają argumenty o szkodliwych i toksycznych substancjach, które powstają podczas całego procesu. Jakby więc nie patrzeć, obie strony mają mocne uzasadnienia swoich poglądów. Jak zatem mamy się w tej sytuacji zachować?

Jak zdrowo grillować?

Naszym zdaniem grillowanie jest jak najbardziej słuszne, ale tylko jeśli będziemy pamiętać o wszystkich przeciwskazaniach i spróbujemy je wyeliminować. Świetnym rozwiązaniem są specjalne tacki do grillowania, które ograniczają ilość tłuszczu spadającego na rozżarzony węgiel. Co ważne, możemy w tym przypadku wykorzystać również zwykłą folię aluminiową, która jest w prawie każdej kuchni. Sam wybór węgla również jest ważny, najlepiej jest kupować taki, który jest specjalnie przeznaczony do grillowania. A już całkiem zdrowo będzie, jeśli na naszym grillu obok mięsa znajdzie się sporo warzyw, takich jak np. cukinia, papryka czy też bakłażan. Świetnym pomysłem są również grillowane desery! Wystarczy wrzucić na ruszt banana lub jabłko, a potem zaserwować owoce z gałką lodów i bitą śmietaną.

Grillowanie ma jeszcze jedną, ogromną zaletę, a nawet może i największą – jest świetną okazją do spotkania, spędzenia razem czasu, i to na świeżym powietrzu! Ten czas spędzony razem jest bezcenny, a to, ile i co zjemy, jest w tym przypadku sprawą drugorzędną.