Jak zatrzymać próchnicę?

jak leczyc próchniceJak zapobiegać próchnicy?

„Nie jedz tyle słodyczy, bo zepsują Ci się zęby” – słyszało wielu z nas w dzieciństwie. Niestety, w dorosłym wieku zdajemy się o tym nie pamiętać. Zaniedbujemy nasze zęby, a dentystę odwiedzamy dopiero, gdy pojawia się uciążliwy ból. Między innymi przez takie postępowanie z próchnicą zmaga się około 90% społeczeństwa. Jak zapobiegać tej chorobie? Na czym polega jej leczenie? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Jakie są przyczyny próchnicy?

Próchnica jest wywoływana przez bakterie żyjące w jamie ustnej. Jednak aby mogły one się uaktywnić, potrzebują odpowiednich warunków do rozwoju. Ich idealną pożywką są węglowodany (głównie cukry proste i dwucukry) – rozkładając je, bakterie wydzielają kwasy, które obniżają pH jamy ustnej, co w efekcie prowadzi do demineralizacji szkliwa i rozwoju próchnicy. Jeśli ten proces nie zostanie w odpowiednim momencie przerwany, bakterie będą kontynuować swoją niszczycielską działalność, a ubytki w zębach będą się powiększać. Oczywiście na rozwój próchnicy mają wpływ także inne czynniki – np. nieodpowiednia higiena jamy ustnej czy predyspozycje genetyczne.

Jakie objawy powinny Cię zaniepokoić?

Najlepiej regularnie odwiedzać stomatologa – wtedy żadne objawy nie powinny zaskoczyć. Jeśli jednak zmiany próchnicowe nie zostały wykryte na kontrolnej wizycie w poradni stomatologicznej, na rozwój próchnicy może wskazywać nadwrażliwość zębów na ciepło i zimno. Uwagę powinny zwrócić również wszelkie przebarwienia i bruzdy na szkliwie. Ból zęba pojawia się już w zaawansowanym stadium choroby – należy wtedy bezzwłocznie udać się do dentysty.

Leczenie zęba – nie taki diabeł straszny…

Leczenie próchnicy polega na usunięciu uszkodzonej tkanki i zastąpieniu jej specjalnym wypełnieniem, potocznie zwanym plombą. Zazwyczaj odbywa się ono pod znieczuleniem miejscowym, więc pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowej. Wbrew powszechnym opiniom borowanie nie jest wcale straszne, a tylko dzięki niemu można skutecznie pozbyć się próchnicy.

Jak zapobiegać próchnicy?

Kluczową rolę w profilaktyce próchnicy odgrywa odpowiednia pielęgnacja – absolutną podstawą jest szczotkowanie zębów, ale równie ważne jest nitkowanie, które pozwala usunąć zanieczyszczenia z przestrzeni międzyzębowych. Ważna jest także odpowiednia dieta, a przede wszystkim ograniczenie spożywania cukrów. Oczywiście nie można zapominać o regularnych kontrolach dentystycznych, które pozwolą wcześnie wykryć zmiany próchnicowe i zapobiec ich rozwojowi.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą profesjonalnych poradni stomatologicznych EMC SA – największej sieci przychodni i szpitali w Polsce.